FinExpert.e15.cz

Kolik stojí péče o seniory?

Babiček a dědečků, kteří potřebují každodenní péči přibývá. Jaká je nabídka pomocných zařízení a kolik stojí jejich služby?
Kolik stojí péče o seniory?

Podle informací zveřejněných ČSSZ průměrná výše důchodu v září 2013 činila 10 660 Kč a průměrný věk důchodce byl 67 let. Počet lidí pobírajících důchod byl více než 2,8 milionu. Následkem kvalitní zdravotní péče se dožíváme stále vyššího věku a mnoho z nás řeší aktuální otázku – „kam s ním“? Babiček a dědečků, kteří potřebují každodenní péči přibývá a potomků, kteří mají možnost pečovat o ně v domácím prostředí není mnoho. Jaká je nabídka pomocných zařízení a kolik stojí jejich služby?

Obere stát pracující seniory? Berňák mlží

Obere stát pracující seniory? Berňák mlží

Finančák jde po malých rybách, ale senioři zákon neporušili.

Osobní asistence

Jedná se o placenou službu poskytovanou v přirozeném sociálním prostředí osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, a to v předem dohodnutém rozsahu a čase. Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, pomoc při zajištění chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při prosazování práv a zájmů.

Za hodinu zaplatíte osobnímu asistentovi cca 120 korun, při častém využití jeho služeb mohou být poskytovány výhodnější sazby.

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba je obdobou osobní asistence. Je poskytována osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, a to v přirozeném prostředí i ve specializovaných zařízeních. Výhodou je, že do některých domů s pečovatelskou službou si mohou klienti vzít svůj nábytek a mohou užívat byty samostatně nebo s manželem. Bezúplatně se poskytuje rodinám, ve kterých se narodily současně tři nebo více dětí, účastníkům odboje a pozůstalým manželům (manželkám) po účastnících odboje starším 70 let.

V pečovatelských domech si platí klienti nájem, energie a telekomunikační služby a jiné. Hodinová sazba za poskytované služby jako nákup či pomoc s úklidem se pohybuje zhruba od 85 do 120 korun, záleží i na velikosti města, kde se pečovatelský dům nachází.

Domov pro seniory

V situaci, kdy senior už není schopen postarat se o sebe v domácím prostředí, je tu možnost přestěhovat jej do domova pro seniory. Tato změna není pro některé staré lidi jednoduchá. Pokud žijí sami, musí většinou sdílet jednu místnost s cizím spolubydlícím a původní vybavení bytu většinou do domova stěhovat nelze. V domovech důchodců je zajištěna celodenní péče, do domova dochází lékař, kadeřník.

Čekací doba do všech zařízení toho typu je dlouhá, často se pohybuje okolo 2 let. Platba za pobyt v domově důchodců začíná cca na 140 Kč/den, což je měšíčně 4200 korun, poplatek za stravování se pohybuje kolem 4000 měšíčně. Při pomoci s oblékáním, chůzí, převlékáním či hygienou si zařízení většinou účtují další i částky drobnějšího charakteru. Dle zákona o sociálních službách musí uživateli po úhradě za ubytování a stravu zůstat alespoň 15 % příjmu.

Valorizace důchodů na přelomu let 2013/2014

Valorizace důchodů na přelomu let 2013/2014

Vyplácené důchody jsou zpravidla vždy na přelomu roku valorizovány.

Rozdíly v cenách jsou velké. V luxusních rezidencích pro seniory se ceny za pobyt pohybují běžně okolo 15 – 20 000 korun měsíčně. Služby jako praní prádla, úklid, nákupy a jiné jsou placeny zvlášť.

Denní stacionář

V případě, že své rodiče chcete mít doma, ale nemůžete je nechat bez dohledu po dobu, kdy jste v zaměstnání, můžete využít denní stacionář. Tyto služby nabízí pečovatelské domy nebo charity. Seniory do denního centra odvezete a pracovníci jim zajistí stravu i kontakt se společenským prostředím. Poplatek za den se pohybuje okolo 300 korun za pobyt a stravu, další služby jsou placeny zvlášť dle ceníku jednotlivých zařízení. Pokud poskytování těchto úkonů, včetně času nezbytného k jejich zajištění, netrvá celou hodinu, obvykle se výše úhrady se poměrně krátí, opět záleží na každém jednotlivém zařízení tohoto typu.

Odlehčovací služba

Tato služba je určena pro seniory, o které je pečováno v jejich domácím prostředí a jejich pečovatel je nucen z různých důvodů stálou péči na určitou dobu přerušit. Odlečovací služba může být pobytová – kdy senior na nějaký čas pobývá v centru i na noc nebo terenní, kdy seniora navštěvuje v domácnosti pečovatel a pomáhá mu v domácím prostředí.

Doba poskytování těchto služeb trvá nejčastěji od 1 týdne a obvykle nesmí překročit délku 3 měsíce v jednom kalendářním roce. Může být požadováno, aby senior, který žádá o tuto službu pobíral příspěvek na péči. Ceny za službu se liší, většinou se pohybují od 300 do 700 korun na den, přičemž do částky je započítána strava. Další služby jako například pomoc se stravou jsou hrazeny navíc.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená