FinExpert.e15.cz

Kolik stojí mazlíček?

Než aby zvíře kvůli přecenění finančních a časových možností skončilo v útulku, je dobré dobře zvážit své schopnosti
Kolik stojí mazlíček?

Většina z nás nějakého má. Chceme, aby na nás někdo čekal, když se vracíme domů, bezvýhradně nás miloval a dělal nám společnost. Jsou trochu jako děti. Staráme se o ně, vychováváme je, podřizujeme jim svůj volný čas. A investujeme do nich nemalé peníze. I proto se impulzivní rozhodnutí při pořizování zvířete nevyplatí. Navíc v době předvánoční spousta rodičů jako každoročně uvažuje, že nějakého domácího mazlíčka pořídí svým dětem jako vánoční dárek. 

Než aby zvíře kvůli přecenění finančních a časových možností skončilo v útulku, je dobré dobře zvážit své schopnosti. 

Samotné pořízení mazlíčka může být zadarmo, ale může také stát desítky tisíc korun, jestliže jsme nároční a chceme čistokrevné zvíře s průkazem původu. Chovné stanice, inzeráty v novinách, internet. Někteří také zamíří pro pejska do útulku, ušetří tak pořizovací výdaje – poplatek bývá pouze ve výši povinného očkování – a navíc poskytnou zázemí opuštěnému zvířeti.

Strava bývá největší položkou v rozpočtu

Pes sežere téměř cokoli, co mu dáte a bude mu to chutnat, určitě to však není vhodné řešení. U všech zvířat platí, že čím kvalitnější krmivo jim dáváte, tím lépe pro jejich zdraví. Množství krmiva logicky záleží na hmotnosti zvířete.

Krmit pejska granulemi přijde asi na 15 korun na den u malého plemene (za rok 5475 korun), u velkých plemen dvakrát tolik. Záleží samozřejmě na kvalitě kupované stravy, patnácti kilogramové balení granulí zakoupíte za 700, ale i 2 000 korun.

Jídlo z konzervy je dražší, ale také pro psy chutnější. Nevýhodou je také špatné skladování a rychlé kažení již otevřené konzervy. Vhodné je suchou stravu a konzervy kombinovat, nicméně doporučuje se toto provádět ve stabilním poměru. Kilogramovou konzervu (resp. 1250 g) koupíte za 27, ale i 60 korun. Ušetříte, když konzervu promícháte s uvařenými těstovinami, které pořídíte sáček pod deset korun. V žádném případě ale nešetřete na kvalitě krmiva pejska alespoň ve štěněcím věku.

Kočky samozřejmě spořádají potravy méně. Také u nich lze volit dražší konzervy a kapsičky, granule či nejlevnější jídelníček „co dům dá“, který – je-li vyvážený, nekořeněný a zvíře je zdravé – plně postačuje. Čtyřsetgramovou konzervu spořádá kočka asi za dva dny, cena se pohybuje od 15 korun, dvoukilové balení granulí stojí od 70 korun. Za měsíční stravu formou konzerv tak zaplatí majitel téměř 250 korun, domácí stravování vyjde na necelých 150 korun.

Odlišná je situace, pokud je zvíře nemocné a vyžaduje zvláštní dietu, náklady se pak mohou i zdvojnásobit.

Když mazlíček stůně

U zvěrolékaře zaplatíte úplně vše, od vyšetření přes drobné zákroky a léky až po zásadnější operace. Ve městech bývají ceny výrazně vyšší než na venkově a liší se i ordinaci od ordinace. Je vhodné chodit k jednomu stálému zvěrolékaři, kde má zvíře založenou kartu a tím i kompletní historii svého zdravotního stavu.

Ze zákona je povinné očkování proti vzteklině, které stojí mezi dvěma a třemi sty korun a je nutné ho každý rok obnovovat. Dostupné je již i očkování na tři roky, které v porovnání se třemi ročními dávkami vyjde levněji a navíc pejskovi ušetří stres z opakovaných návštěv ordinace. Vedle vztekliny chovatelé běžně nechávají očkovat proti různým virózám, jako je například parvoviróza, leptospiróza nebo infekční hepatitida. I zde lze očkovat jednotlivě nebo tzv. polyvalentní vakcínou, která je opět cenově výhodnější. Cena těchto kombinovaných injekcí se pohybuje zhruba v rozmezí tří až pěti set korun.

I přes očkování se pes v průběhu života většinou – podobně jako člověk – nevyhne běžným virózám, zánětům či úrazům. Antibiotika mohou stát až 1 000 měsíčně, cena operace se dle náročnosti může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Pro zajímavost, v USA jsou dnes běžné dokonce i tak náročné operace, jako jsou transplantace ledvin. I když se výměny i dalších orgánů a tkání staly skoro běžnou záležitostí, cena zůstává na úrovni pro běžného člověka prakticky nedosažitelné: u ledvin přijde výměna na 6500 až 8000 dolarů pro kočky a 9500 až 12 tisíc dolarů pro psy. K tomu je třeba ještě připočítat hemodialýzu, veterinární kontroly, laboratorní testy a imunosupresivní léky po zbytek jeho života zvířete.

Také kočku lze fakultativně očkovat proti různým virózám a nemocem, i očkování proti vzteklině je nepovinné. Nutné je ale pravidelné odčervení, které se provádí zhruba dvakrát až třikrát do roka jednorázově tabletou a dávka vychází na 30 až 40 korun. Problémem bývá u koček ušní forma svrabu, která je léčitelná kapičkami za 150 korun, popřípadě pipetou za krk, která stojí od 200 do 300 korun.

Za kastraci se platí 300 – 500 (ale i 1 500) korun u kocoura, 800 – 1 000 (ale i 2 500) korun u kočky, rozhoduje zvolená metoda a zvolené veterinární zařízení.

Vlastnit psa není zadarmo

Na základě § 14 odst. 2 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích může zavést obec závaznou vyhlášku o vybírání poplatků ze psů. Maximální výše poplatku v kalendářním roce je 1 500 Kč za jednoho psa, konkrétní výše závisí na rozhodnutí obce. Pokud je majitel psa poživatelem invalidního, starobního, vdovského či vdoveckého důchodu, a jedná se o jeho jediný zdroj příjmů, pak činí sazba maximálně 200 Kč za rok a psa. Výše sazby se odvíjí od trvalého bydliště poplatníka.

V případě dvou a více psů má obec má pravomoc zvednout horní hranici až na 2 250 Kč a u poživatelů důchodů až na 300 Kč. Zvýšená sazba se uplatňuje pouze u psů téhož držitele, ne tedy u psů chovaných v jedné domácnosti.

Mezi osoby, které jsou osvobozeny od placení poplatků, patří:

  • nevidomé a bezmocné osoby,
  • osoby s těžkým zdravotním postižením, kterým byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod,
  • osoby provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob,
  • osoby provozující útulek zřízený obcí pro ztracené a opuštěné psy
  • osoby, kterým stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis

Také ten,·kdo si vezme pejska z útulku, je z jeho placení na dobu jednoho roku osvobozen.

Pelíšek, hračky a spol.

Čeká vás také koupě pelíšku (za několik set, ale i tisíc korun), misek na žrádlo a vodu, obojku, vodítka. Vedle základních potřeb jsou tu ale i další výdaje, které rádi pro spokojenost vašeho miláčka učiníte: hračky, pamlsky, oblečky do špatného počasí pro menší plemena apod.

V případě, že pejska nedokážete sami vycvičit, připravte se na zhruba třicet hodin základního výcviku na cvičišti, přičemž hodina stojí kolem 120 – 150 Kč, za základní výcvik tak přibližně 3 500 – 4 500 korun.

Některým plemenům psů je potřeba dopřát také návštěvu holiče, který si účtuje i 300 Kč za hodinu, přitom za hodinu zvládne ostříhat psa menšího růstu, např. boloňského psíka.

Aby ho nic nebolelo

Je to smutné, ale patří to k životu. Nemá-li vaše zvíře to štěstí, že v pokročilém věku zemře přirozeně, ve spánku, dopřejte mu eutanazii, než aby se dlouze trápilo. Injekce přijde jen na několik set korun a v případě potřeba zde často můžete zvíře i nechat (za poplatek 1¨500 Kč za asanaci), nebo je pochovat doma na zahradě či na zvířecím hřbitově.

Je zřejmé, že mazlíček není vůbec levná záležitost. Většina z položek rozpočtu se dá pořídit za levněji i za velmi draho, dle finančních možností. Mějte rezervy pro případ zvířecí nemoci či úrazu. Jsou případy, kdy majitel prostě nemá peníze na nákladnější léčbu mazlíčka (nebo má, ale nechce je vydat) a volí proto raději uspávající injekci, byť má zvíře dobrou šanci na uzdravení. Jednou jste si parťáka pořídili a převzali tak za něj zodpovědnost, počítejte tedy se vším, co s sebou přináší.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená