FinExpert.e15.cz

Kolik stojí jesle?

Měsíční školné v soukromých jeslích je okolo 6 000 Kč až 15 000 Kč při celodenní docházce.
Kolik stojí jesle?

Za dob totality v našem státě byly dětské jesle nedílnou součástí předškolní výchovy dětí nebo spíše batolat. Mohli jsme je najít i v sebemenší vesnici. V dnešní době však umístit dítě do jeslí není vůbec jednoduchá záležitost. Nalezneme je pouze ve větších městech a jejich kapacita je samozřejmě omezená. Jak ale řešit situaci, kdy rodiče z různých důvodů musí začít chodit do zaměstnání již ve velmi nízkém věku dítěte? Pomoci mohou samozřejmě babičky. Ale kdo z dnešních mladých lidí má rodiče v důchodovém věku? Dobrým řešením je, když si maminky své děti hlídají navzájem. To ale není dlouhodobé řešení. Chůva na hlídání také není levná záležitost. Mnohdy jsou dětské jesle jediným východiskem.

Co jsou to vlastně dětské jesle?

Dětské jesle navštěvují děti většinou od 1 do 3 let života. Dětské jesle jsou institucí, podobně jako mateřské školy, která má za cíl opatrovat dítě po dobu nepřítomnosti rodičů. Ti tak mohou navštěvovat zaměstnání. Pobyt v jeslích může mít na dítě kladný i záporný dopad. Samozřejmě, že se setká s větším počtem svých vrstevníků, což vede k jeho sociálnímu rozvoji. Setkává se zde také s velkým množstvím infekčních nemocí, což může vést k vytvoření imunitních protilátek do budoucího života. Dítě tak nemusí být tolik nemocné při nástupu na základní školu. V jeslích však mohou děti bez přítomnosti matky trpět separační úzkostí. Což může mít neblahý vliv na jejich další vývoj.

Druhy jeslí

Dětské jesle stejně jako mateřské školy mohou být státní i soukromé. Výhodou soukromých jeslí je malá kapacita. Na jednu učitelku připadají asi čtyři děti. Tím je zajištěno, že se učitelka bude dětem plně věnovat. Další výhodou může být flexibilita v oblasti doby umístění dítěte do jeslí. Soukromé jesle nabízí i možnost docházky například pouze jednoho dne v týdnu. Za tento komfort si však rodiče zaplatí nemalé částky. Měsíční školné v soukromých jeslích je okolo 6 000 Kč až 15 000 Kč při celodenní docházce. Někdy je stravné již zahrnuto v ceně, jindy si jej musíme ještě připočítat.

Školkovné často zahrnuje úrazové pojištění dětí, pobyt např. v solné jeskyni, divadelní představení, plenky a jiné hygienické potřeby,…. U státních jeslí poplatek činí okolo 1 000 Kč až 4 000 Kč plus stravné. U některých státních jeslí (často pokud jsou pod centrem odborných zdravotnických služeb) se zohledňuje příjem rodiny nebo osamělého rodiče a podle něj se počítá výše školného.

Státní jesle jsou opravdu vzácností. Podle statistik lze do státních jeslí umístit zhruba 1 % dětí do tří let. I když ideální stav by byl takový, že státní jesle přijmou 30 % těchto dětí.

Kritéria přijetí do dětských jeslí

Kritéria přijetí jsou podobná jako u mateřských škol. Jednotlivé jesle a jejich zřizovatelé si stanovují různá kritéria pro přijetí.

Posuzuje se trvalý pobyt dítěte. To znamená, že přednost mají děti z místa, kde se jesle nachází před dětmi například z jiného města. Například městské jesle Prahy 5 přijímají přednostně děti z této části Prahy. Pokud jim to kapacita dovolí, přijmou dítě i od jinud. Mnohdy je však pro toto dítě vyšší školné. Druhým kritériem může být věk dítěte. Většinou mají přednost starší děti před mladšími. Děti také musí dosáhnout minimální věk (většinou 1 rok, u některých jeslí i 6 měsíců), pro příjem do jeslí a nesmějí přesáhnout věk 3 let. Dalším ukazatelem pro výběr dětí do jeslí je individuální situace dítěte. Přijímány jsou často přednostně děti, u kterých matka pracuje a nepobírá rodičovský příspěvek.

Jak vidíme, umístit dítě do státních jeslí je téměř nemožné. Soukromé zase mají tak vysoké školné, že bychom museli vydělávat opravdu nemalé částky, aby se nám návštěva dětí v jeslích vyplatila.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Viděl jsi někdy 6 měsíční dítě? Strčit 6 měsíční dít...
přečti si Koukolíka
25. 12. 2013, 18:29
Na západ od našich hranic je to zcela běžná záležito...
M.Ko
25. 12. 2013, 08:49
Dávat dítě v 6 měsících do jeslí? Co na tohle říkají...
John Ovčan
24. 12. 2013, 20:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená