Podívejte se na velmi zajímavou analýzu analýzy. Opravdu se v rámci ČR tímto způsobem prodávají největší společnosti, navíc z podstatné části vlastněné státem? Jsem zvědav na vaše reakce a komentáře.
Podle stínového ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého by měl stát za 51,1 % akcií Českého Telecomu získat zhruba 150 mld. Kč, zatímco předběžně se podle něj hovoří o zhruba třetinovém výnosu.
"Za loňský rok zisk společností Telecom a Eurotel dohromady byl, mám-li správné informace, 27 miliard. Všichni, kteří někdy něco privatizovali, vědí, že taková nejjednodušší metoda, jak se odhaduje cena prodávaného podniku, je sedm zisků, to znamená tento zisk krát sedm. Vynásobíte-li 27 krát sedm, je to hodně přes 150 miliard. V nabídkách, jak jsem přečetl včera na teletextu, se mluví o asi 50 miliardách," uvedl Tlustý.
Druhá strana mince v podobě analýzy Petra Barteka zní.
Pan Tlustý při odhadu vychází z poměrového ukazatele ceny k čistému zisku (P/E). Dopouští se ale několika velkých omylů. Místo čistého zisku použil zisk před odpisy, amortizacemi, úroky a daněmi (EBITDA). Při použití čistého zisku by došel k číslu pouze 39 mld. Kč.
Další problém je, že tato jednoduchá poučka (P/E = 7) je míněna na celý podnik, zatímco stát vlastní pouze 51 % Českého Telecomu, tj. 19,9 mld. Kč. Dalším problémem je, že ukazatel P/E se zásadně musí používat s přihlédnutím k očekávanému zisku, nikoli minulému, čímž jeho konstrukce úplně padá. Při ocenění společnosti metodou diskontace očekávaných budoucích peněžních toků pro akcionáře, která nejlépe vyjadřuje hodnotu společnosti pro investora, je hodnota státního podílu v ČT přibližně 70 mld. Kč.
"Dle mého názoru pan Tlustý pouze ukázal svoji odbornost, když bez znalosti věci použil základní učebnicovou poučku. Navíc si ke svému `ocenění` ani neobtěžoval obstarat správná data", řekl Petr Bartek, hlavní analytik ve společnosti Cyrrus.