FinExpert.e15.cz

Kolik stojí Český Telecom?

Názorů, analýz a cifer, jež odpovídají na tuto otázku existuje několik desítek. Mezi ně ovšem patří i odborný názor stínového ministra financí Vlastimila Tlustého, vs. hlavního analytika společnosti Cyrrus, Petra Barteka.
Kolik stojí Český Telecom?

Podívejte se na velmi zajímavou analýzu analýzy. Opravdu se v rámci ČR tímto způsobem prodávají největší společnosti, navíc z podstatné části vlastněné státem? Jsem zvědav na vaše reakce a komentáře.

Podle stínového ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého by měl stát za 51,1 % akcií Českého Telecomu získat zhruba 150 mld. Kč, zatímco předběžně se podle něj hovoří o zhruba třetinovém výnosu.

"Za loňský rok zisk společností Telecom a Eurotel dohromady byl, mám-li správné informace, 27 miliard. Všichni, kteří někdy něco privatizovali, vědí, že taková nejjednodušší metoda, jak se odhaduje cena prodávaného podniku, je sedm zisků, to znamená tento zisk krát sedm. Vynásobíte-li 27 krát sedm, je to hodně přes 150 miliard. V nabídkách, jak jsem přečetl včera na teletextu, se mluví o asi 50 miliardách," uvedl Tlustý.

Druhá strana mince v podobě analýzy Petra Barteka zní.

Pan Tlustý při odhadu vychází z poměrového ukazatele ceny k čistému zisku (P/E). Dopouští se ale několika velkých omylů. Místo čistého zisku použil zisk před odpisy, amortizacemi, úroky a daněmi (EBITDA). Při použití čistého zisku by došel k číslu pouze 39 mld. Kč.

Další problém je, že tato jednoduchá poučka (P/E = 7) je míněna na celý podnik, zatímco stát vlastní pouze 51 % Českého Telecomu, tj. 19,9 mld. Kč. Dalším problémem je, že ukazatel P/E se zásadně musí používat s přihlédnutím k očekávanému zisku, nikoli minulému, čímž jeho konstrukce úplně padá. Při ocenění společnosti metodou diskontace očekávaných budoucích peněžních toků pro akcionáře, která nejlépe vyjadřuje hodnotu společnosti pro investora, je hodnota státního podílu v ČT přibližně 70 mld. Kč.

"Dle mého názoru pan Tlustý pouze ukázal svoji odbornost, když bez znalosti věci použil základní učebnicovou poučku. Navíc si ke svému `ocenění` ani neobtěžoval obstarat správná data", řekl Petr Bartek, hlavní analytik ve společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Za kolik to opravdu bude?
Michal
21. 3. 2005, 11:14
Vlastík se moc nespletl
Gekko
18. 3. 2005, 16:25
TV debata
Tony
16. 3. 2005, 12:13
Ševče!
Ben
16. 3. 2005, 11:40
Nejaky divny vypocet ne?
Petr Jaros
16. 3. 2005, 11:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená