FinExpert.e15.cz

Kolik si můžete přivydělat „na úřadu“ práce v roce 2016?

Letos je možné si přivydělat více než tomu bylo v roce předešlém.
Kolik si můžete přivydělat „na úřadu“ práce v roce 2016?

Pro většinu v evidenci na úřadu práce je ideální, když se jim co nejdříve podaří najít práci na hlavní pracovní poměr a mají opět vlastní pravidelnou mzdu. Někdy se však nedaří práci na stálý pracovní poměr najít, pouze brigády.

Pokud jste vedeni na úřadu práce můžete mít příjem formou nekolidujícího zaměstnání ve výši poloviny minimální mzdy, přitom budete nadále zařazeni v evidenci a budou se na vás vztahovat výhody, které z toho plynou.

Vyšší minimální mzda = vyšší možný přivýdělek

Pro rok 2016 se zvyšila minimální mzda z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Zvýšení minimální mzdy znamená, že je v roce 2016 možné si přivydělat formou nekolidujícího zaměstnání 4 950 Kč (9 900 Kč x 50 %) měsíčně. Minimální mzda pro invalidní důchodce se zvyšila z 8 000 Kč na 9 300 Kč. Invalidní důchodci si tak takto mohou přivydělat 4 650 Kč. 

Sociální pojištění pro živnostníky v roce 2016

Sociální pojištění pro živnostníky v roce 2016

Jak vysoká bude minimální záloha v roce 2016?

I taková dočasná práce může být přínosná a může pomoci si zajistit práci na klasickou pracovní smlouvu. Firma nabízející nekolidující zaměstnání může být s pracovní morálkou a schopnostmi pracovníka velmi spokojena a nabídnout standardní pracovní smlouvu. Nebo se podaří díky výkonu nekolidujícího zaměstnání získat kontakt na zaměstnavatele, který hledá nové pracovníky. Zaměstnavatelé rovněž pozitivně hodnotí, že uchazeč o nabízenou práci je sice v evidenci na úřadu práce, ale během evidence chtěl zůstat pracovně aktivní a pracoval alespoň touto formou. 

Při přivýdělku nenáleží podpora v nezaměstnanosti

Během výkonu nekolidujícího zaměstnání není možné pobírat podporu v nezaměstnanosti. V praxi si tedy většinou formou nekolidujícího zaměstnávání přivydělávají občané po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti, kterým se ještě nepodařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. Nekolidující zaměstnání je nutné ihned oznámit na úřadu práce nejpozději v den nástupu, jinak hrozí sankční vyřazení z evidence.

Na dohodu o provedení práce 

V praxi si naprostá většina občanů v evidenci na úřadu práce vykonávající nekolidující zaměstnání přivydělává na dohodu o provedení práce. Je to výhodné z důvodu nižšího zdanění. Když je měsíční odměna do 10 000 Kč, tak se neplatí z odměny sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Ani zaměstnavatel, ani zaměstnanec. Jednoduchá administrativa je pro nekolidující zaměstnání, které bývá zpravidla krátkodobého charakteru, ideální.

Zdravotní pojištění pro živnostníky v roce 2016

Zdravotní pojištění pro živnostníky v roce 2016

Zálohy musíte platit i při nízkém zisku. Kolik zaplatíte v novém roce?

Kdo pracuje pouze na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc Kč, ten nemá vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny a je veden v registru zdravotní pojišťovny jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a má povinnost platit měsíčně na zdravotním pojištění 13,5 % z minimální mzdy, tedy 1 337 Kč (9 900 Kč x 13,5 %). Jestliže jste však v evidenci na úřadu práce a současně si přivyděláváte formou nekolidujícího zaměstnání, pojistný vztah máte vyřešen – pro účely placení zdravotního pojištění jste považováni za státní pojištěnce

Proč je vhodné být v evidenci? 

Při splnění daných podmínek náleží během evidence na úřadu práce podpora v nezaměstnanosti, která se poskytuje 5 měsíců, 8 měsíců nebo 11 měsíců v závislosti na věku. Pokud jste mladší 50 let je to5 měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti 8 měsíců a občané starší 55 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

Evidence na úřadu práce je výhodná i po době, kdy je již vyčerpaná podpora v nezaměstnanosti. Evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se vždy započítává pro důchodové účely. Za všechny v evidenci platí zdravotní pojištění stát, v omezeném rozsahu se započítává pro důchodové účely. Konkrétně doba evidence na úřadu práce, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se započítává do doby pojištění pro důchodové účely v rozsahu tří let. Tato doba se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

Dlouhodobá nezaměstnanost je problém

Dlouhodobě nezaměstnaní mají finanční starosti a jsou často závislí na sociálních dávkách. Současně mají problém si najít nové zaměstnání, protože ztrácí pracovní návyky, znalosti a dovednosti. Z důvodu omezeného započítání evidence na úřadu práce pro důchodové účely nemusí být přiznán invalidní důchod a starobní důchod, neboť pro jejich přiznání nestačí pouze zdravotní problémy nebo dosažení důchodového věku, ale je nutné získat i potřebnou dobu pojištění.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den, prosím pěkně o radu. Jsem v evidenci ucha...
PS
17. 9. 2016, 17:47
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jedu věc. Letos...
Renáta
12. 9. 2016, 17:36
Dobrý den, chci se zeptat, jestli když jsem vedena n...
Andrea
19. 8. 2016, 22:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená