FinExpert.e15.cz

Kolik poslanců a senátorů je v členských zemích EU?

Členstvím v Evropské unii nepřestala v žádném státě fungovat parlamentní demokracie. Jednotlivé státy i nadále sledují své vlastní zájmy. Vytváření „pravidel hry“, hospodářské a sociální politiky je tedy nadále v rukou domácích politiků volených občany každé země.
Kolik poslanců a senátorů je v členských zemích EU?

Zvláštností Evropské unie je, že v jednotlivých zemích je u moci často jiná politická strana, s jiným politickým programem než v Evropském parlamentu. Evropská unie přesto funguje a její mezinárodní význam ji řadí mezi nejsilnější politická uskupení současného světa. Členské země nastavily poměrně "tvrdá" ekonomická kritéria např. co se týče podmínek přijetí společné měny. Čas od času se objevují hlasy po sjednocení daňového systému. Dalo by se tedy říci, že hlavním motorem sbližování evropských zemí jsou společné ekonomické zájmy. Na druhou stranu je nepopiratelné, že mnohým evropským představitelům leží na srdci také politický význam sjednocené Evropy, a že v mnoha oblastech jde racionální ekonomické uvažování stranou, např. v oblasti zemědělské politiky. Nedávno jsme volili naše europoslance a právě v těchto dnech sledujeme, jak nejasně se projevuje vliv Evropského parlamentu při schvalování týmu nové evropské komise. V tomto "souboji titánů" hlavních úřadů EU budou pomyslné misky vah při hájení ekonomických i politických zájmů každé členské země i nadále vyrovnávat národní vlády, schvalované parlamenty jednotlivých členských zemí.

Je možné říci, že se význam členských zemí odráží v tom, jak silné jsou místní parlamenty té které Evropské země? Které další země vedle České republiky mají dvoukomorový parlament? Převažuje v Evropě poměrný nebo většinový volební systém?

Senát je v jedenácti z pětadvaceti členských zemí

Existence druhé komory parlamentu není u členských zemí Evropské unie samozřejmostí. V mnoha zemích se vedou časté a vášnivé debaty o účelnosti a prospěšnosti takového uspořádání. Má mnoho odpůrců a mnoho příznivců ve všech zemích. Senát funguje pouze v jedenácti členských zemích (Belgie, Česko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Španělsko a Velká Británie). Senát tedy je v nejlidnatějších zemích Evropské unie a v zemích, kde má dlouholetou tradici (Belgie, Irsko, Nizozemí). Z nových členských zemí je pouze v u nás a Polsku, jenž však má však čtyřikrát více obyvatel. V Maďarsku sice Senát na rozdíl od České republiky není, je zde však o to více poslanců.

Nejvíce poslanců je v Německu

Vláda, poslanci a senátoři bývají terčem kritiky snad v každé demokratické zemi. Paušální odsuzování jejich práce přitom není na místě. Ve valné většině evropských zemí je při volbách do Poslanecké sněmovny uplatňován poměrný volební systém. Na základě tohoto systému pouze výjimečně vznikne vláda se silným mandátem a možností prosadit všechny své záměry a sliby.

Kvalitní veřejná správa se týká každého voliče, právě na nás záleží, kdo ve volbách uspěje. Kvalita veřejné správy je důležitá pro aktivity na národní i nadnárodní úrovni. Počet poslanců je v jednotlivých Poslaneckých sněmovnách rozdílný. Zpravidla mají lidnatější státy i více členů zákonodárného sboru. Nejvíce početný parlament najdeme v Německu (669), Velké Británii (659), Itálii (630) a Francii (577). Tedy ve čtyřce hrající v Evropské unii hlavní roli. Naopak nejméně zákonodárců je voleno do parlamentů nejmenších členských zemí: v Lucembursku (60), na Maltě (65) a na Kypru (80).

Nejméně obyvatel na jednoho poslance připadá na Maltu

Při přepočítání počtu poslanců na jednoho politika - člena parlamentu dané země - jsme použili údaje o počtu obyvatel zveřejněné Eurostatem k prvnímu lednu roku 2004. Z přiložené tabulky tedy vidíme, že nejméně obyvatel na jednoho zákonodárce připadá v Lucembursku, na Maltě a na Kypru. Na opačné straně tohoto žebříčku je s velkým náskokem v Německu, následuje Nizozemí, Francie a Itálie. 

Počty poslanců a senátorů v členských zemích Evropské unie

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: The Statistical Yearbook of the Economic Commission for Europe 2003: Parliaments and voting systém
Pramen: Eurostat, The EU population, caa 10000

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená