FinExpert.e15.cz

Kolik platí stát za státní pojištěnce?

Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát.
Kolik platí stát za státní pojištěnce?

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou ze zákona povinně zdravotně pojištěni. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Za koho a kolik?

Platbě zdravotního pojištění se nelze vyhnout, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Státních pojištěnců je v systému zdravotního pojištění nejvíce, přibližně 60 %. Proto každá změna platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce výrazným způsobem ovlivňuje množství finančních prostředků v systému veřejného zdravotního pojištění.

Jak se zvýší platba za státní pojištěnce?

Stát platí za všechny zdravotní pojištěnce měsíčně 13,5 % z vyměřovací základu. Jestliže projde úspěšně legislativním procesem zákonné opatření o zvýšení vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění hrazené státem, tak se zvýší od ledna vyměřovací základ za osobu, za kterou je plátcem pojistného stát z 5 355 Kč na 5 829 Kč. Původní návrh počítal se zvýšením vyměřovacího základu na 6 078 Kč.

  • V praxi to znamená nárůst platby zdravotního pojištění za každého státního pojištěnce z 723 Kč (5 355 Kč x 13,5 %) na 787 Kč (5 829 Kč x 13,5 %).

Zjednodušeně řečeno obdrží zdravotní pojišťovna za státního pojištěnce 787 Kč měsíčně, např. za zaměstnance pracujícího za hrubou mzdu 20 000 Kč obdrží zdravotní pojišťovna 2 700 Kč (900 Kč je sraženo z hrubé mzdy zaměstnanci a dalších 1 800 Kč odvede za zaměstnance jeho zaměstnavatel).

Za koho platí zdravotní pojištění stát?

Státní pojištěnci jsou uvedeni v § 7 zákoně o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. Státním pojištěnci jsou např.: nezaopatřené děti, penzisté, příjemci rodičovského příspěvku, ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeči o zaměstnání, osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III, IV a osoby pečující o tyto osoby, osoby pečující o děti mladší 10 let závislé v I. stupni, invalidní důchodci ve III. stupni, osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku nebo předdůchodci.

Na co si dát pozor?

Každý občan musí být u své zdravotní pojišťovny veden v jedné ze čtyř kategorií (zaměstnanec, OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná, státní pojištěnec nebo OBZP – osoba bez zdanitelných příjmů). Zpravidla v praxi dochází k situaci, že když občan není veden v registru své zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec, potom je veden jako OBZP a má povinnost si zdravotní pojištění platit sám, a to do 8. dne následujícího měsíce ve výši 1 148 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 500 Kč).

Praktické příklady

Na několika praktických příkladech si uvedeme situace, kdy se může na první pohled zdát, že je občan státním pojištěncem a zdravotní pojištění si nemusí platit, ale skutečnost je jiná.

  • Student VŠ Novák (27 let) je v registru své zdravotní pojišťovny veden jako OBZP, neboť stát je plátcem zdravotního pojištění za nezaopatřené děti maximálně do věku 26 let. Student Novák si platí měsíčně zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
  • Pan Sýkora je doma a stará se o 18měsíční dceru, rodičovský příspěvek na dceru pobírá jeho manželka, která již nastoupila do práce. Pan Sýkora není příjemcem rodičovského příspěvku a je veden v registru své zdravotní pojišťovny jako OBZP. Pan Sýkora si platí měsíčně zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
  • Pan Svoboda byl sankčně vyřazen z evidence úřadu práce, v registru své zdravotní pojišťovny je od tohoto měsíce veden jako OBZP a vzniká mu povinnost si každý měsíc sám platit zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
  • Pan Špaček odešel do předdůchodu (předdůchod je vyplácen z doplňkového penzijního spoření, jedná se o vlastní naspořené prostředky občana), zdravotní pojištění tedy v období předdůchodu za pana Špačka platí stát. Avšak po několika měsících začne pan Špaček opět pracovat. Předdůchod nebrání tomu, aby občan měl v daném období příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti. Ze svého příjmu bude však pan Špaček standardně odvádět zdravotní pojištění (ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ).

Nutná je spolupráce se zdravotní pojišťovnou

Každý občan si musí plnit svoji oznamovací povinnost, aby byl správně zařazen v příslušné kategorii u své zdravotní pojišťovny. Vždy je potřeba doložit skutečnost, že je plátcem zdravotního pojištění stát, aby nebyl občan veden v databázi jako OBZP a neměl povinnost platit měsíčně 1 148 Kč. Dlužné pojistné a následně vyčíslené penále vymáhají zdravotní pojišťovny v současné době velmi rychle.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

To je stejné, jako když někdo odjede pracovat do ciz...
Zuzka
15. 1. 2015, 14:34
Ten nas dokonaly system vubec nepocita s lidmi kteri...
Aure
27. 12. 2013, 21:48
Myslím, že se platí dost, leč rozhazuje se ještě víc...
Bob
15. 10. 2013, 10:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená