FinExpert.e15.cz

Kolik lidí je bez práce déle než rok?

Ekonomická krize v posledních letech velmi výrazně dolehla na Řecko, Španělsko nebo Irsko.
Kolik lidí je bez práce déle než rok?

Nějakou dobu bez práce se ocitne během života řada lidí, osobním problémem se stává dlouhodobá nezaměstnanost, kdy se nedaří najít práci déle než 12 měsíců. Kolik lidí je dlouhodobě nezaměstnaných v zemích OECD?

Vaše peníze má počítač. Co až ho někdo vypne?

Vaše peníze má počítač. Co až ho někdo vypne?

Technický pokrok způsobil, že jsme zcela závislí na počítačích.

Dlouhodobá nezaměstnanost je velmi nepříjemná. Občané ztrácí pracovní návyky, jejich získané znalosti a dovednosti zastarávají. Podpora v nezaměstnanosti je v Česku vyplácena po dobu 5 až 11 měsíců (závisí na stáří žadatele). Po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti pobírají občané již pouze sociální dávky, pokud splňují zákonné podmínky. Finanční problémy během dlouhodobé nezaměstnanosti citelně doléhají na celou rodinu.

  • Když se občanům daří rychle najít novou práci, tak dočasná nezaměstnanost může dokonce psychicky a profesně pomoci. Získává se sebedůvěra, že dokážeme na trhu práce uspět a že ukončení pracovního poměru může být startem lepšího profesního života.
  • Naproti tomu dlouhodobá nezaměstnanost je problém i pro stát, neboť stoupá závislost na sociálních dávkách a zvyšuje se kriminalita. Čím déle je občan nezaměstnaný, tím horší výchozí pozici na trhu má. Státní aktivní politika zaměstnanosti zaměřena právě na dlouhodobě nezaměstnané občany je velmi důležitá.

Pouze jedna práce? Na to se nedá spoléhat

Nové firmy vznikají, staré zanikají. V dnešní době většina zaměstnanců je mnohdy nucena změnit zaměstnavatele. Nelze se zkrátka spoléhat, že budeme celý život dělat stejnou práci. Proto je dobré neustále na sobě pracovat a případně i hledat lepší možnosti vlastního uplatnění v naší společnosti nebo i jinde. Čím více zkušeností a pracovních dovedností budeme mít, tím větší šanci na dobrou práci, která nás bude bavit, budeme mít.

  • Při změně zaměstnavatele se státá, že pár týdnů nebo měsíců je na úřadu práce i zkušený odborník. Důležité je ovšem nadále zůstat aktivní a pozitivní. A odpovědný za svoji budoucnost. V budoucnu totiž budou muset klesat i státní jistoty. Každý zaměstnanec má své vlastní „know-how“, které je největší jistotou.

OECD: Kde je nejméně dlouhodobě nezaměstnaných?

Ekonomická krize v posledních letech velmi výrazně dolehla na Řecko, Španělsko nebo Irsko. V důsledku nepříznivé ekonomiky stoupl v těchto zemích počet občanů, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců. Vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti v těchto zemích je pro tyto občany velmi obtížné najít si novou práci. Dlouhodobá nezaměstnanost v těchto zemích dosahuje 9 % a více. Naproti tomu v Norsku, Kanadě, Izraeli, Novém Zélandu, Austrálii, Rakousku, Švédsku a Švýcarsku dosahuje dlouhodobá nezaměstnanost 1,5 % a méně.

Zvyšujeme své znalosti a dovednosti

Změně pracovní pozice se vyhne málo zaměstnanců, neboť se mění styl výroby a nabídka služeb. Vznikají tak nové pracovní pozice, jiné zase zanikají. Mění se rovněž pracovní nároky. Většina zaměstnanců tedy změní během svého života několikrát práci. Zvyšování vlastních znalostí a dovedností je jednoznačně cestou, jak nezůstat dlouhodobě nezaměstnaný. Jak vidíme z přiložené tabulky, tak jednoznačně nejnižší dlouhodobá nezaměstnanost je v zemích s vysokou podporou vzdělanosti a příznivým podnikatelským prostředím.

  • V zemích s dobrými podmínkami pro byznys, podporou školství a propracovanou aktivní politikou zaměstnanosti je nejméně dlouhodobě nezaměstnaných občanů. Při ztrátě zaměstnání se daří naprosté většině občanů do několika měsíců najít novou práci nebo rozjedou vlastní byznys.

Dlouhodobá nezaměstnanost ve vybraných zemích OECD

Zeměnezaměstnanostzeměnezaměstnanost
Norsko0,3 %Německo2,5 %
Kanada0,9 %Velká Británie2,8 %
Izrael0,9 %Česko3 %
Nový Zéland1 %Belgie3,4 %
Austrálie1,1 %Polsko3,5 %
Rakousko1,1 %Francie4 %
Švédsko1,4 %Slovinsko4,3 %
Švýcarsko1,5 %Maďarsko5,1 %
Lucembursko1,6 %Estonsko5,6 %
Finsko1,7 %Itálie5,7 %
Island1,7 %Portugalsko8 %
Japonsko1,8 %Slovensko8,9 %
Nizozemí1,8 %Irsko9,4 %
Dánsko2,2 %Španělsko11,2 %
USA2,4 %Řecko14,5 %
Zdroj: OECD, OECD Employment Outlook (rok 2012)
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená