FinExpert.e15.cz

Kolik hodin týdně pracují Evropané

Zaměstnanci v Evropě pracují mnohem méně než v ostatních vyspělých zemích světa. Během posledních let došlo téměř ve všech členských zemích Evropské unie k poklesu pracovní doby.
Kolik hodin týdně pracují Evropané

Ve více než dvou třetinách členských zemích Evropské unie pracují občané v průměru méně než 40 hodin týdně, do statistik se přitom zahrnuje pouze "čistá" pracovní doba, mimo přestávek na oběd. 

Při snížení státem uzákoněné pracovní doby musí zaměstnavatel zaměstnat nové zaměstnance, aby byly splněny termíny zakázek. Dochází tak ke snižování nezaměstnanosti v zemi. Na druhou stranu rostou zaměstnavateli mzdové náklady. Zároveň v poslední době pracuje stále více lidí pouze na zkrácený pracovní úvazek. To všechno jsou důvody ke snižování průměrné pracovní doby. Ve které zemi pracují občané tedy nejméně?

Pracovní doba je měřitelná pouze u zaměstnanců

Není samozřejmě možné zjistit kolik hodin tráví v práci drobní podnikatelé a živnostníci pracující sami na sebe nebo manažeři. Ti jsou většinou nuceni pracovat v době zakázek mnohem více než je průměrná pracovní doba v zemi. Údaje uvedené v tabulce platí u státních zaměstnanců a pracovníků v podnicích. Mnoho Evropanů za prací dojíždí, což jim zabere i dvě hodiny denně. Ve většině obchodních společností, úřadech, institucí i podniků s jednosměrným provozem se začíná v Evropě pracovat okolo osmé hodiny. Z práce se tak většina občanů stejně vrací až k večeru.

Nejméně jsou v práci Nizozemci

V průměru nejméně hodin v práci stráví Nizozemci (30,1 hodin), Dánové (34,8 hodin) a Francouzi (35,2 hodin). V Nizozemí je to především proto, že zde více než 40 % občanů pracuje na zkrácené pracovní úvazky, ženy dokonce z necelých 80 %. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek tedy sice pracuje denně pouze okolo čtyř hodin, ale zato pracuje velice rychle, přesně a soustředí se na práci po celou dobu. Produktivita práce je tedy u zaměstnance na zkrácený úvazek mnohem vyšší než u zaměstnance na plný úvazek. Zkrácené pracovní úvazky umožňují podnikatelům vyšší flexibilitu v přijímání zakázek, současně mohou lépe optimalizovat počet zaměstnanců, čímž si snižují své mzdové náklady. Občané uvedených tří zemí mohou v práci strávit méně času než ostatní, protože tyto země vykazují nejvyšší produktivitu práce po Lucembursku z členských zemí Evropské unie. Naopak nejvíce času v práci stráví Lotyši (42,4 hodin), Slováci (41,4 hodin), Slovinci a my Češi (40,4 hodin). Delší pracovní doba je jednou z konkurenčních výhod těchto zemí. Na druhou starnu je produktivita práce v nových členských zemí Evropské unie výrazně podprůměrná.

Budoucnost = mírné zvyšování?

Protože v posledních letech mají mnohé velké západoevropské firmy problémy s konkurencí na světových trzích především díky vysokým mzdovým a daňovým nákladům, očekává se mírné zvyšování pracovní doby. Ve Francii a Německu již několik firem pohrozilo stěhováním do jiného státu, pokud zaměstnanci nebudou pracovat za stejnou mzdu každý týden o něco déle. Sociální vymoženosti, pracovní ochrana je v zemích Evropské unie na vysoké úrovni, což je pro všechny členské země finančně náročné. Pro udržení nastavených sociálních výhod je nezbytně nutné zvyšovat produktivitu práce, vzdělanost v zemi, podporovat evropské podnikatele a především investovat do výzkumu a vývoje.

Kolik hodin týdně pracují Evropané (data ke konci roku 2003)

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Rada Evropské unie, dokument SOC 334/2003

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená