FinExpert.e15.cz

Kolik Evropanů pracuje v neděli?

Peníze jsou hnacím motorem našeho pracovního snažení. Kdo chce zabezpečit sebe a svou rodinu a dopřát ji možnost využívat možností, které dnešní svět nabízí, ten musí často hledat druhý pracovní úvazek nebo někdy i práci o nedělích a volných dnech.
Kolik Evropanů pracuje v neděli?

Většina zaměstnanců vítá, má-li firma zakázky a mohou si o víkendu přivydělat. Podnikatelé, kteří pracují sami na sebe většinou již vůbec nerozlišují, zda máme dneska pondělí nebo neděli. Majitelé restaurací či zábavních podniků dobře vědí, že o víkendu jsou největší tržby.

Práce v neděli není žádnou výjimkou

Nejméně každou druhou neděli chodí do práce více než 10% pracujících v členských zemích Evropské unie. V tabulce mám uvedeno kolik procent lidí chodí do práce v neděli z celkového počtu obyvatel každého státu. Když si však odmyslíme děti, důchodce a nezaměstnané, zjistíme, že v neděli pracuje v Evropě každý desátý. Není bez zajímavosti, že v neděli pracuje více žen než mužů. Je to především proto, že většina žen je zaměstnána v službách, například jako prodavačky, kadeřnice, průvodkyně, šičky. A proto musí, chtějí-li mít zaměstnání, chodit do práce i v neděli. Právě služby jsou občany využívány především o víkendu. Během týdne musíme tvrdě pracovat domů přicházíme až večer.

V neděli pracuje každý desátý Dán

Nejvíce lidí pracuje v neděli v Dánsku, Lotyšsku a Rakousku. Naopak nejmenší chuť pracovat o víkendu  projevujeme my Češi společně s Maďary. V jižních, katolických, členských zemích Evropské unie, tj. v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Řecku, Franciu, je tradičně dodržována nepracovní neděle. Na venkově zde nepracuje téměř nikdo a v celé zemi do práce v neděli chodí pouze policisté, doktoři, hasiči a je otevřeno pouze ve vybraných obchodech. Počet lidí pracujících v neděli je však v celé Evropě s porovnáním s Asií malý. V asijských zemích pracují všichni zaměstnanci všeobecně mnohem usilovněji a déle než v Evropě. Práce v neděli je zde naprostou samozřejmostí. Kdo má dobře placenou práci, ten si ji chce udržet za každou cenu. 

Kdo pracuje v pohostinství, nezná volné víkendy

Souhrnně můžeme říci, že nejvíce lidí v Evropské unii pracuje v neděli v pohostinství, ubytovacích zařízeních a souvisejících službách. Téměř polovina žen pracujících o víkendu a dvě třetiny mužů jsou zaměstnány nebo samostatně podnikají v tomto oboru. Pravidelně v neděli chodí do práce také zaměstnanci v obchodu, zdravotnictví, zemědělství a dopravě.

Počet Evropanů pracujících v neděli v roce 2004

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, People in the Labour Market, ccb26386
V tabulce uvedeni ti, co pracují v neděli minimálně dvakrát do měsíce

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená