Většina zaměstnanců vítá, má-li firma zakázky a mohou si o víkendu přivydělat. Podnikatelé, kteří pracují sami na sebe většinou již vůbec nerozlišují, zda máme dneska pondělí nebo neděli. Majitelé restaurací či zábavních podniků dobře vědí, že o víkendu jsou největší tržby.
Práce v neděli není žádnou výjimkou
Nejméně každou druhou neděli chodí do práce více než 10% pracujících v členských zemích Evropské unie. V tabulce mám uvedeno kolik procent lidí chodí do práce v neděli z celkového počtu obyvatel každého státu. Když si však odmyslíme děti, důchodce a nezaměstnané, zjistíme, že v neděli pracuje v Evropě každý desátý. Není bez zajímavosti, že v neděli pracuje více žen než mužů. Je to především proto, že většina žen je zaměstnána v službách, například jako prodavačky, kadeřnice, průvodkyně, šičky. A proto musí, chtějí-li mít zaměstnání, chodit do práce i v neděli. Právě služby jsou občany využívány především o víkendu. Během týdne musíme tvrdě pracovat domů přicházíme až večer.
V neděli pracuje každý desátý Dán
Nejvíce lidí pracuje v neděli v Dánsku, Lotyšsku a Rakousku. Naopak nejmenší chuť pracovat o víkendu projevujeme my Češi společně s Maďary. V jižních, katolických, členských zemích Evropské unie, tj. v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Řecku, Franciu, je tradičně dodržována nepracovní neděle. Na venkově zde nepracuje téměř nikdo a v celé zemi do práce v neděli chodí pouze policisté, doktoři, hasiči a je otevřeno pouze ve vybraných obchodech. Počet lidí pracujících v neděli je však v celé Evropě s porovnáním s Asií malý. V asijských zemích pracují všichni zaměstnanci všeobecně mnohem usilovněji a déle než v Evropě. Práce v neděli je zde naprostou samozřejmostí. Kdo má dobře placenou práci, ten si ji chce udržet za každou cenu.
Kdo pracuje v pohostinství, nezná volné víkendy
Souhrnně můžeme říci, že nejvíce lidí v Evropské unii pracuje v neděli v pohostinství, ubytovacích zařízeních a souvisejících službách. Téměř polovina žen pracujících o víkendu a dvě třetiny mužů jsou zaměstnány nebo samostatně podnikají v tomto oboru. Pravidelně v neděli chodí do práce také zaměstnanci v obchodu, zdravotnictví, zemědělství a dopravě.
Počet Evropanů pracujících v neděli v roce 2004

Pramen: Eurostat, People in the Labour Market, ccb26386
V tabulce uvedeni ti, co pracují v neděli minimálně dvakrát do měsíce