FinExpert.e15.cz

Kolik druhů akcií držet v domácím portfoliu?

Je výhodnější investovat do akcií několika podniků nebo si raději vyhlédnout vhodný druh podílového fondu?
Kolik druhů akcií držet v domácím portfoliu?

V šedesátých letech minulého století varovaly některé studie, že portfolia amerických domácností obsahují malý počet akcií. Podobná studie, která vznikla před třemi lety na univerzitě v Minesotě, fenomén koncentrovaných portfolií znovu potvrdila. Naprostá většina domácností, které do akcií investovaly přímo, držela v portfoliu méně než pět titulů. Ty nejméně aktivní z nich, s investicí v řádu několik tisíc dolarů, obvykle držely jen jeden nebo dva.  

Podle teorie efektivního trhu nejsou investoři odměněni vyšším ziskem za dodatečné riziko, kterému se vystavují výběrem určité podmnožiny trhu. Kolik akcií tedy v portfoliu musí mít, aby riziko eliminovali? Podle teorie je zbytečné tento počet maximalizovat, protože od určité hranice vyšší počet titulů ke snížení rizika nepřispívá. Navíc rostou transakční náklady a náklady spojené se správou většího portfolia. V profesionálně řízených portfoliích proto nikdy nenajdeme pár ba ani tisíce akcií, ale obvykle desítky až stovky. Podle odborníků však jejich minimální počet tím, jak se zvýšila denní kolísavost a korelace některých akcií v osmdesátých a devadesátých letech, významně narostl. Zatímco dříve stačilo k sestavení dobře diverzifikovaného portfolia dvacet až čtyřicet druhů akcií, a podle některých starších studií dokonce jen deset až patnáct, dnes je jich třeba i desetkrát tolik. To je špatná zpráva nejen pro investory, kteří kupují akcie přímo ve velmi malém počtu, ale i pro akciové indexy, ve kterých počet společností zůstává po desetiletí prakticky neměnný.

Ovšem důležitý není jenom počet. Již tvůrce moderní teorie Markowitz tvrdil, že portfolio šedesáti akcií např. železničních společností nebude tak dobře diverzifikováno jako portfolio stejného počtu rozložené napříč všemi sektory. I po splasknutí poslední akciové bubliny byl podíl technologických a finančních akcií v indexu S&P 500, který má reprezentovat celou americkou ekonomiku, proti jiným sektorům stále vysoký. Riziko indexu amerických S&P 500 se za posledních čtyřicet let zvýšilo. Za předpokladu nevyváženého zastoupení jednotlivých sektorů tak může být i pět set akcií v portfoliu málo. A  naopak, dostatečným počtem může být šedesát náhodně vybraných akcií se stejným podílem v portfoliu. Právě tolik by stačilo americkým domácnostem k tomu, aby jejich investice byla po dobu posledních dvaceti let lépe diverzifikovaná než index s pěti sty akciemi. Jedna, dvě nebo pět akcií je ale přece jen hodně málo.     

Jaký je váš názor na uvedené téma? Zajímá vás investování na burze? Diskutujte na téma investování v našem novém diskusním fóru. Otázky a odpovědi na toto a podobné téma najdete v jeho rubrice věnované investování.


Autor příspěvku pracuje jako odborník na kapitálové trhy a působí ve společnosti ŽB - Asset Management


 

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: diverzifikace- good; ....
006
6. 5. 2005, 13:09
diverzifikace- good; poplatky - bad
investor 007
6. 5. 2005, 12:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená