Placení dálničních poplatků v Česku upravuje zákon č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Poplatek za užívání dálnic a rychlostních silnic označených příslušnými dopravními značkami byl v České republice zaveden od 1. ledna 1995. Kompetenci k vydávání dálničních nálepek (dálničních kupónů) mělo do roku 1997 Ministerstvo dopravy a spojů, od roku 1998 Ministerstvo financí.
Vývoj cen dálničních poplatků v letech 1995 – 2004

Zdroj: archív autora
Ceny dálničních známek pro rok 2005

Zdroj: www.autorevue.cz
Kde můžete kupón zakoupit?
Dálniční kupóny je možné zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy.
Jak poznám zpoplatněný úsek
Úseky, kde musí být dálniční kupón na vozidle vylepen jsou označeny dopravní značkou "dálnice" nebo "rychlostní silnice". Pokud je úsek dálnice možno užít bez zaplacení poplatku, je taková silnice označena dopravní značkou "bez poplatků", která obsahuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu. Úseky dálnic a rychlostních silnic, které podléhají zpoplatnění, měří v Česku 712,4 km.
Co udělat po zakoupení kupónu
Zaplacení dálničního poplatku se prokazuje dvoudílným kupónem, pričemž první díl s vyplněným registračním číslem (SPZ) musí být vylepen na vnitřní straně skla předního okna a musí být umístěn v jeho pravém dolním okraji. Druhý díl kupónu (rovněž označený SPZ) si řidič ponechá u sebe pro případnou kontrolu Policií ČR nebo poškození prvního dílu.
Platnost kupónu
Kupón je platný, jestliže jsou splněny následující podmínky:
- Kupón obsahuje údaj o registračním čísle (SPZ, na obou částech kupónu), který se shoduje s registračním číslem, kterým je opatřeno motorové vozidlo. V případě změny registračního čísla vozidla se kupón nemění.
- Obě části mají shodné označení - dvoupísmenou sérii a šestimístné pořadové číslo.
- U časových kupónů (měsíční, desetidenní, jednodenní) část kupónu nalepená na sklo obsahuje vyznačení doby platnosti. Časový kupón bez označení doby platnosti je neplatný.
- Po uplynutí doby platnosti kupónu musí být nalepený díl z předního skla vozidla odstraněn.
Jaká je pokuta?
Použití zpoplatněné komunikace bez platného dálničního kupónu může být pokutováno Policií ČR až do výše 15 000 Kč. Výjimku mají řidiči, kteří jsou vlastníky průkazu ZTP nebo ZTP/P a jejich automobil je označen modrou značkou („invalida“). Takový řidič je od placení dálničních poplatků osvobozený. Pozor ale, pokud je auto označeno modrou značkou („Invalida“), ale řidič není vlastníkem průkazu ZTP nebo ZTP/P – v takovém případě musí řidič při užití zpoplatněné komunikace zakoupit dálniční známku.
Budou dálniční známky zrušeny?
V roce 2006 má být v Česku zavedeno elektronické mýtné pro nákladní automobily, později pak i pro osobní. Jakmile se tak stane, dálniční kupóny zcela zaniknou. Uživatel zpoplatněné silnice pak zaplatí skutečnou částku, která bude stanovena za ujetí 1 km. Pro ty, kteří jezdí po dálnicích nebo rychlostních komunikacích velmi často, bude elektronické mýtné nevýhodné, protože ročně zaplatí v součtu mnohem více peněz, než kdyby byl zachován systém dálničních známek. Útěchou může být tak jen fakt, že získané prostředky budou použity na opravu stávajících a výstavbu nových silnic.
Dálniční známky pro rok 2005

Zdroj: archív autora
Patnáctidenní známka:

Dvouměsíční známka:

Roční známka:

Další informace o dálničních známkách najdete na www.autorevue.cz