FinExpert.e15.cz

Kolik bude stát provoz zemědělské techniky

Rostoucí ceny pohonných hmot jsou černou můrou pro podnikatele v zemědělství a samostatné rolníky.
Kolik bude stát provoz zemědělské techniky
Britští farmáři a provozovatelé zemědělských strojů bijí na poplach – rostoucí ceny nafty ohrožují jejich sektor a jsou stále větší finanční zátěží. Britové nejsou sami – jejich kolegové na kontinentu včetně těch českých na tom nejsou o nic lépe. Poradíme vám, jak jezdit co nejúsporněji.
 

Pohled na vývoj cen daňově zvýhodněné „červené“ nafty ve Spojeném království prozradí narůstající rychlost zdražování pohonných hmot: v roce 1988 platili britští farmáři za litr „zemědělské“ nafty 10 pencí, v roce 2001 19 pencí, v únoru 2007 už 37 pencí. Zatímco ještě v únoru 2008 stála britská nafta 55 pencí, nyní už se pohybuje kolem 60 pencí. Kvůli rekordním cenám za barel, stále silné poptávce a pokračující nestabilitě na Blízkém Východě ekonomové i nadále předpokládají růst cen, který vyšroubuje ceny pohonných hmot do neúprosné výše.

Stále populárnější traktory o výkonu 150 kW mají spotřebu 30-35 litrů paliva na hodinu, což je při současné ceně červené nafty v přepočtu 576-672 korun (v době psaní článku britská libra odpovídala 32 korunám). Samozřejmě ne vždy stroj pracuje na plný  plyn a většina řidičů snižuje na souvrati otáčky. I tak vycházejí ostrovní farmáře náklady na průměrně vytěžovaný traktor pracující 1 000 motohodin za rok teoreticky na 576-672 tisíc korun.

V případě sklízecí mlátičky nebo sklízecí řezačky siláže rostou náklady na hodinu provozu ještě výrazněji, ačkoli je u nich celkový počet odpracovaných hodin většinou nižší. Provozovatel zemědělské techniky z jihoanglického hrabství Dorset Jim Farquaharson odhaduje, že jeho sklízecí mlátička John Deere jako typický zástupce své třídy spotřebuje při sklízení 62 litrů nafty za hodinu (1190 korun). Průměrných ročních 350 hodin práce kombajnu tak vychází v přepočtu na 416 640 korun.

„Výdaje na palivo překonaly ostatní provozní náklady,“ přiznává Farguaharson. „Náš traktor Case Magnum s výkonem 206-221 kW, pracující 800 až 900 hodin ročně, nás stojí 20 liber na hodinu (620 Kč), zatímco náhradní díly a opravy vyjdou kolem 4 liber (124 Kč). Fixní náklady – amortizace a úroky – jsou 16 liber na hodinu (500 Kč).“

Zemědělci v České republice na tom nejsou lépe

V Česku nemají zemědělci také dobré období – cenu paliv na burze už nekoriguje silná koruna a distributorské marže i marže obchodníků se tenčí. Nafta se u tuzemských pum stojí v průměru 31,56 Kč a dražší pumpy již překročily i prosincové historické maximum 32 korun za litr. V nejbližší době se přitom očekává zdražení nafty ještě minimálně o padesát haléřů za litr.Nezbývá než se zaměřit na to, jak ušetřit. Není to sice jednoduché, ale máme pro vás alespoň několik tipů.

Spotřeba pohonných hmot

Model traktoru
Spotřeba paliva (litry/hod.)
John Deere 7920 + brány nebo secí stroj o záběru 6 m
35 – 40
Fendt 820 + 6radličný pluh
30 – 35
John Deere 8400 + 7radličný pluh
38
John Deere 8530 + 18tunový přívěs
35
Massey Fergusson 6495 + 7radličný shakeaerator
35
Massey Fergusson 7495CVT + 7radličný shakeaerator
30
Kompaktní traktor Kubota (kompaktní traktor) + ořezávač o záběru 1,8 m
4

Tipy pro úsporu paliva

  • Nenechávejte traktory a kombajny zbytečně běžet na volnoběh. Možná to nevypadá na velkou úsporu, ale Farquharson tvrdí, že jeho kombajn při tom spotřebuje 7 litrů na hodinu. Snaží se proto své řidiče přimět k tomu, aby nenechávali kombajn během přestávek jet na volnoběh jen kvůli zapnuté klimatizaci.
  • Používejte navádění přes GPS, abyste se vyhnuli překryvům.Stojí sice 4 000 liber (kolem 124 000 korun), ale tato investice se většinou vrátí během dvou nebo tří sezón – nebo i dříve, pokud se budou ceny paliva i nadále zvyšovat.
  • Upravte svůj styl řízení, ušetříte v řádu litrů na každý hektar. To ale nemusí být tak jednoduché, zvláště pokud potřebujete dosáhnout maximálního výkonu, nebo udržovat nastavené otáčky motoru či rychlost na takové úrovni, abyste mohli pokrýt určitou parcelu v omezeném čase. Nejpříhodnější převod proto budete muset volit velmi opatrně. Testování traktoru s pluhem, prováděné v roce 2006 nizozemským magazínem Boerderij, ukázalo, že správné seřízení pluhu, přidání balastního závaží na přední část traktoru a „eko“ jízda na vyšší převodový stupeň při nižších otáčkách uspoří až 19 % paliva a dá vám možnost využít maximální točivý moment motoru. Finanční úsporu ovšem ohrožuje výkon snížený o 8-14 % v závislosti na typu traktoru a pomalejší provedení práce, které naopak zvyšuje pracovní a provozní náklady.
  • Z testů spotřeby paliva při orbě, kterou s pěti traktory provedli redaktoři časopisů Farmers Weekly a Boerderij, vyplývá, že v těžkých tahových pracích potřebuje traktor 20 % hmotnosti na předních kolech pro stabilitu s neseným strojem, ale 25 až 30 % hmotnosti poskytuje optimální záběr.
  • Ne každý traktor má při ekonomickém provozu stejné výsledky. Úspora závisí na charakteristice motoru a účelně použitém převodovém stupni při zatížení pluhem. V testu se zjistilo se, že v porovnání s prací na plný plyn dochází u eko provozu při orbě pluhem ke snížení spotřeby paliva na 1 ha o 2,2–11,5 %, tj. až o 1,6 l nafty na hektar.
  • Pořiďte si traktor s vyšší účinností spalování.
  • Podívejte se v okolí po co nejlevnějším prodejci nafty.

Autorem článku je Silvie Filipová.

Článek publikován ve spolupráci se serverem TOPstroje.cz.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená