Koncem září a začátkem října zahajuje většina vysokých škol akademický rok. Ještě před nástupem do školy musí studenti, kteří nebydlí v místě působení vysoké školy, vyřešit otázku ubytování. České vysoké školy nabízejí domácím i zahraničním studentům volná lůžka na kolejích. Kapacita je však omezená a o přidělení kolejí rozhodne především dojezdová vzdálenost. Nejlevnější ubytování lze pořídit do dvou tisíc korun měsíčně, student se však musí spokojit s několika spolubydlícími a menší vybaveností. Druhou možností, jak sehnat střechu nad hlavou po dobu studia, je individuální pronájem pokoje či celého bytu. V porovnání s kolejemi může být společný pronájem celého bytu cenově výhodnější. Jak sehnat odpovídající ubytování a kolik studenti zaplatí za ubytování v hlavních městech vysokých škol?
Přidělování kolejí
Většina studentů prvních ročníků nejprve usiluje o ubytování na kolejích příslušné vysoké školy. Podrobné informace o termínech a způsobu podání žádosti o ubytování uvádějí vysoké školy na vlastních internetových stránkách. Vysoké školy vybírají mezi uchazeči na základě bodového hodnocení v několika kolech. Kdo bydlí „dostatečně daleko“ (obvykle nad 120 km) od místa v němž vysoká škola působí, nemá zpravidla se získáním lůžka na kolejích problém. Zohledněn je i počet a návaznost spojů včetně nutných přestupů. Mezi doplňková kritéria výběru patří například výsledky přijímacího řízení či dosažené studijní výsledky.
Hůře jsou na tom ti, kteří bydlí ve stejném kraji a v přilehlých městech s bezproblémovým dopravním spojením. I tito studenti však mohou preferovat bydlení v místě výuky. Kdo neuspěje v prvním kole výběru, může získat ubytování v následujících kolech, kdy jsou zaplňována neobsazená či uvolněná lůžka. Výběr typu a místa ubytování ovšem bývá již velmi omezený. Kdo nezíská ubytování na kolejích, musí se smířit s pravidelným dojížděním či vyhledat ubytování v soukromí.
Žádost o ubytování
Prvním krokem zájemce o přidělení kolejí je vyplnění a doručení žádosti. Příslušné formuláře jsou opět dostupné na internetových stránkách kolejí. Student vyplní jméno, příjmení, případně další identifikační údaje, místo trvalého bydliště, kontaktní e-mail a telefon. Žádost lze zpravidla doručit osobně, e-mailem či faxem na adresu kolejí. Spolu s podáním žádosti vyžaduje většina vysokých škol složení zálohy. Pokud zájemce koleje získá a nenastoupí na ně, může být uplatněn storno poplatek ve výši několika set korun.
Za komfort si studenti připlatí
Ceny ubytování na kolejích jsou dány vybranou lokalitou, počtem spolubydlících na pokoji a vybaveností. Nejlevnější jsou pokoje se čtyřmi a více lůžky bez sociálního zařízení. Ve vyšších cenových kategoriích jsou k dispozici dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a kuchyňským koutem. Nejdražší jsou jednolůžkové pokoje s veškerým příslušenstvím. Koleje si účtují nad rámec kolejného i půjčovné za elektrospotřebiče, poplatky za využití vlastních elektrospotřebičů a další doplňkové služby. Příkladem může být poplatek za používání vlastního počítače, připojení k internetu, zapůjčení televizoru, chladničky či rychlovarné konvice. Ceny půjčovného a služeb se pohybují v řádu několika desítek korun měsíčně.
Orientační ceník ubytování na vybraných vysokých školách:
Praha
- Univerzita Karlova Praha: 2 046 až 5 100 Kč/měsíc
- Česká zemědělská univerzita Praha: 2 280 až 3 060 Kč/měsíc
- ČVUT v Praze: 1 050 až 4 120 Kč/měsíc
Brno
- Masarykova univerzita v Brně: 1 333 až 3 410 Kč/měsíc
- MZLU v Brně: 1 829 až 2 635 Kč/měsíc (apartmán 4 000 Kč)
- VUT v Brně: 2 201 až 4 216 Kč/měsíc
České Budějovice
- Jihočeská univerzita: 1 800 až 3 750 Kč/měsíc
Olomouc
- Univerzita Palackého v Olomouci: 1 860 až 2 976 Kč/měsíc
Plzeň
- Západočeská univerzita v Plzni: 1 807 až 2 461 Kč/měsíc
Zlín
- Univerzita Tomáše Bati: 2 070 až2 610 Kč/měsíc
Ostrava
- Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava: 1 620 až 2 490 Kč/měsíc
Ubytování v soukromí
V Praze, Brně i ostatních větších městech lze celkem snadno nalézt ubytování v soukromí. V nabídkách lze najít jak pronájem jednoho pokoje, tak pronájmy celých bytů. Ceny podnájmů se podobně jako u ubytování na kolejích odvíjejí od zvoleného města, lokality a vybavenosti. Při pronajmutí celého bytu si pronajímatelé stanovují maximální počet studentů. Dvoupokojové byty lze například v Brně pronajmout od deseti tisíc korun měsíčně výše. Při obsazení alespoň čtyřmi studenty je cena podnájmu srovnatelná s ubytováním na kolejích.