FinExpert.e15.cz

Koalice slibuje uskutečnit důchodovou reformu

Koaliční strany chtějí do dvou let předložit parlamentu důchodovou reformu. O tom, jak budou vypadat budoucí penze se bude ještě jednat. "Našimi prioritami, které bych teď zveřejnil, nechci komplikovat zahájení té diskuse," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.


Premiér Gross nicméně už uvedl, že jeho kabinet chce na podporu rozjezdu penzijní reformy částečně využít příjmy z privatizace státních firem. Chce tak vytvořit "určitý polštář, který pomůže, aby ten proces byl plynulý," uvedl. Kolik prostředků v rezervním důchodovém účtu bude, podle premiéra závisí na tom, které privatizační procesy se podaří během dvouletého funkčního období dotáhnout do konce. Se záměrem koaliční vlády využít privatizační příjmy na důchodovou reformu souhlasil i předseda opoziční ODS Mirek Topolánek.


Dva roky na přípravu penzijní reformy by podle odborníků mohly stačit. "Pokud se ČSSD a ODS rozhodnou, že spolu v této věci budou skutečně spolupracovat, pak tomu nic nebrání," řekla Kateřina Havlíčková z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.


Výsledkem příprav by měly být podle analytika Patria Finance Davida Marka realisticky propočítané varianty vývoje starobní penze, odvodů do průběžně financovaného systému, stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod, příspěvku do povinného spoření v penzijních fondech a podpory pro dobrovolné penzijní připojištění. "Nestane-li se tak, budou příští dva roky dalším promarněným časem," uvedl David Marek.


Na přípravě reformy se podílejí také odborníci všech politických stran, takže řešení bude nadčasové, řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Tvrdí, že začíná fungovat velmi dobrý expertní tým pod vedením Vladimíra Bezděka z České národní banky.


Na přípravě penzijní reformy začala pracovat i bývalá vláda Vladimíra Špidly (ČSSD), v níž byly zastoupeny stejné strany jako v nynějším kabinetu. Špidlova vláda se počátkem roku shodla na tom, že nejlepší možností je zavedení takzvaného švédského modelu důchodového systému. Ten by prostřednictvím fiktivních individuálních účtů umožnil lidem kontrolovat, kolik do systému za celý život vložili. ODS je naopak pro zavedení minimálního starobního důchodu, který by nebyl založen na systému zásluhovosti.

Důchodový účet je již několik let ve schodku, který stále stoupá. Příčinou jeho nárůstu je podle odborníků právě průběžný systém, citlivý na demografickou a ekonomickou situaci. V České republice, stejně jako v jiných vyspělých zemích, totiž stoupá počet lidí, kteří jsou z důchodového účtu vypláceni, a naopak klesá počet těch, kteří do něj přispívají.

Zdroj: Tiscali

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená