Vznikající koalice stran ODS, TOP 09 a VV se dohodly na reformě zákoníku práce.
Změny, na kterých se strany shodly, mají za cíl výrazně ulehčit nabírání a propuštění zaměstnanců. Koalice stran, která má ve sněmovně většinu, chce uvolnit zaměstnávání lidí na dobu určitou, snížit odstupné lidem, kteří pracují pro svého zaměstnavatele méně než dva roky, a rozšířit možnost firem příležitostně zaměstnávat své pracovníky, aniž by museli jak firmy, tak i pracovníci odvádět zdravotní a sociální pojištění. Dvouměsíční výpovědní lhůtu chtějí poslanci koalice zachovat beze změn.
Hlavní změnou v zákoníku práce bude možnost firem nabízet prakticky neomezeně smlouvu na dobu určitou. To by mělo prý firmy motivovat, aby se nebály zaměstnávat absolventy. V současnosti může zaměstnavatel nabízet lidem smlouvy na dobu určitou maximálně na dva roky.
Další důležitá novinka se týká výše odstupného. Změna by znamenala, snížení odstupného pro lidi, kteří pracují u svého zaměstnavatele méně než dva roky. Ten, kdo odpracuje ve firmě méně než rok, dostane jednoměsíční odstupné. Pokud odpracujete od jednoho do dvou let, budete mít nárok na dvouměsíční odstupné. Až po minimálně dvou letech bude mít zaměstnanec nárok na odstupné ve výši tří platů stejně jako dnes. Snížení odstupného má opět za úkol motivovat firmy, aby se nebály vytvářet nová pracovní místa.
Třetí velká změna se týká placení zdravotního a sociálního pojištění. Ti, kteří pracují ve firmě jen příležitostně, mohou bez placení tohoto pojištění odpracovat v současnosti 150 hodin ročně. Navrhovaná změna by umožnila bez odvodů zdravotního a sociálního pojištění odpracovat až 300 hodin ročně.