FinExpert.e15.cz

Knižní tip: Kostolanyho burzovní seminář

Klepněte pro větší obrázek(André Kostolany: Kostolanyho burzovní seminář pro kapitálové investory a spekulanty, Mirage Publishing, 208 stran, II., brožované vydání, barevná obálka, cena 239 Kč)

Je nepochybné, že nedávná konjuktura na pražské burze cenných papírů přilákala k možnosti investovat na kapitálových trzích řadu nováčků v tomto oboru. Nejen pro ně, ale i pro zkušené investory může přinést kniha jednoho z nejvyhlášenějších burzovních spekulantů 20. století, André Kostolanyho, nazvaná "Kostolanyho burzovní seminář pro kapitálové investory a spekulanty" inspiraci a poučení a zároveň poodhalit "dění za oponou" ve světě finančních spekulací.

Maďar André Kostolany (1906-1999) byl americkým občanem, žijícím střídavě v New Yorku, Paříži a na Azurovém pobřeží. Původně studoval filozofii, hudební konzervatoř a chtěl se stát hudebním kritikem. Na naléhání přítele svého otce nastoupil do učení u burzovního makléře Adriena Perquela ve Francii. Byl bez přestávky aktivní, obchodoval na všech velkých burzách tohoto světa, přednášel, organizoval semináře a publikoval své úvahy a komentáře v tisku. Představoval se bez zábran jako spekulant, nemínil tím však spekulantství s podtextem rychlého bohatnutí, hamižnosti nebo hráčů vabank. Naopak, spekulanta viděl jako vzdělaného dobrodruha, jemuž mysl vnucuje patřičnou prozíravost, která jej vede k úspěchu. Jeho knihy, které četlo více než milionové publikum, byly přeloženy do devíti jazyků.

V této knize formou dialogu mechanismy fungování kapitálového trhu, burzy a vysvětluje věci, které čtenáře připravují o mnoho iluzí. Projevuje se nicméně jako šarmantní a vtipný zastánce burzy, tj. kapitalismu ve své nejčistší formě.

"Kostolany se na rozdíl od anglo-amerických autorů zaměřených na fundamentální analýzu orientuje na psychologické faktory související s investováním. Autor předběhl dobu, vždyť v poslední době je velmi módní tzv. trend behaviour finance, který se zaměřuje právě na psychologické vlivy působící na investorské publikum a burzovní tendenci," říká prof. Ing. Petr Musílek, Ph.D., člen katedry bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické v Praze.
 
Ing. Jan Troníček, CFA, předseda představenstva Asociace pro kapitálový trh (AKAT) dodává: "Kostolanyho myšlenky jsou bezesporu nadčasové. Kniha je vhodná jak pro investory, kteří mají zkušenosti s investováním na kapitálových trzích, tak i pro začátečníky či studenty, jenž se chtějí blíže seznámit s fungováním burzy a kapitálovým trhem obecně."

Další informace: www.mirage-distribution.cz

Ze zásad André Kostolanyho

 • Když investiční fondy registrují obrovské nárůsty nových vkladů, je to znamení, že třetí fáze růstu je blízko svému konci.
 • Na burze člověk nemusí všechno vědět, jen všemu rozumět. A i když rozumí všemu, nemusí všechno dělat.
 • Na burze platí poloviční pravda za úplnou lež.
 • Za rozjetou akcií, stejně jako za tramvají, se člověk nemusí honit. Jen trpělivost: Další se s jistotou dostaví.
 • Dvě nejobtížnější věci na burze jsou umět uzavřít ztrátu a nerealizovat malý zisk. Nejobtížnější ale je mít samostatný názor, dělat opak toho, co dělá většina.
 • Burza diskontuje nejen události příštího roku, nýbrž to, co veřejnost očekává po následujícím roce. Tedy odhad odhadu.
 • Nejjistější brzdou proti zběsilému spekulování je ztráta.
 • Čert vymyslel burzu, aby člověka potrestal za to, že věří, že Bůh mohl stvořit něco z ničeho.
 • Je třeba vědět, že za fasádami velkých finančních institucí nesedí žádní vzorní chlapci.
 • Kdyby byla burzovní spekulace tak jednoduchá, nebylo by žádných horníků, dřevorubců a jiných těžce pracujících. Každý by byl spekulant.
 • Podnikoví hospodáři, inženýři ekonomie, národohospodáři a další experti by měli zůstat burze vzdálení. Pro ně je nebezpečnou pastí, která se jim chce přiblížit vědeckými metodami. Mohu jim pouze citovat Danteho: »Zanechte svoji naději za sebou, vy, kteří sem vstupujete.«
 • Moje srdce leží nalevo, moje hlava napravo, moje peněženka ani vpravo, ani vlevo, ale už dávno v Americe.

 

Z knižních tipů FinExpert.cz:

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená