FinExpert.e15.cz

Knižní tip: Komunikujte s jistotou

Jádrem této publikace je vysvětlení principů, na kterých je možné postavit základ úspěšné sebeprezentace. Kniha obsahuje řadu modelových příkladů, situací vyskytujících se na pracovišti nebo při nejrůznějších jednáních.
Knižní tip: Komunikujte s jistotou
(Komunikujte s jistotou, autor: Diana Booher, 360 stran černobílých, edice: Praxe manažera, vydavatelství Computer Press)

Ukázky

Ukázka č. 1: Klepněte pro větší obrázek
Nezávazná společenská konverzace je velká událost, str. 61

Ukázka č. 2:
Ze seznamu rad, str. 307

Ukázka č. 3:
Z obsahu knihy

Principy konverzace - jednotlivé rady

(ukázka z kapitoly Vzájemná konverzace)

Vyhněte se pověsti manipulátora

Lidé se silnou osobností občas využívají méně zkušených mluvčích nebo těch, kteří nemají v úmyslu vést takovou konverzaci a nemají zájem se setkat. Tito lidé manipulují druhé takovým způsobem, že ti si ani nestačí všimnout, co se s nimi vlastně děje. Přechytračí druhé pomocí svádění a flirtování. Oklamou je překroucenými fakty. Předstírají pocity, které nemají. Nutí druhé konat proti svým vlastním zájmům a tak je ponižují. Ke svému okolí se chovají dominantně. Když se jim to hodí, hrají si na mučedníky. Lákají druhé pomocí slibů, které nedodrží, i falešnou mocí. Časem se ale taková taktika začne obracet proti lidem, kteří ji používají.

Zajímejte se, místo abyste byli jen zajímaví

Jádro tohoto principu spočívá v odložení svých zájmů dostatečně daleko, abychom mohli věnovat pozornost někomu druhému. Samozřejmě, že jsme přitahování k veselým lidem, protože nás pobaví. Ale opravdu si nás získají ti, kteří se o nás zajímají. Doslova nás nutí přilepit se na ně jako na lepidlo. Nic není tak lichotivé, jako když někdo prokáže osobní zájem o naši práci, náš život, zážitky a názory.

Při prokazování zájmu o druhého zjemněte cokoli, co zrovna děláte

Zjemněte váš hlas, tón, úsměv, držení těla, dotek, kontakt očí a přikývnutí. Je to výraz otevřenosti.

Jako vůdce používejte odhodlaný jazyk

Musíte vyrušit lidi z jejich blažené spokojenosti a vést je novým směrem. Abyste je inspiroval k následování, musíte mít jasné zaměření. Musíte je zaujmout, aby se vám je podařilo nalákat k práci na změně společně s vámi.

Když mluvíte, mějte cit pro dramatičnost

Chtěli byste spíše, aby vám někdo vykládal o filmu, nebo byste ho raději viděli sami? Já také. Všichni máme rádi akci – v hlase, ve tváři, v tělesném projevu, na scéně. Přidejme k tomu ještě humor. Nejprve popište scénu, abyste ji uvedli. Přidejte gesta, abyste příběhu dali příchuť místa, kde se děj odehrává. Jedinou výhodou, kterou máte jako účastník konverzace před příručkou či zápisem, je animace. Používejte ji.

Naučte se sebeodhalování

Lidé vám mohou být oddaní pouze v případě, že jste ochotni je nechat, aby vás poznali. Nemohou si oblíbit někoho, koho neznají.
Když přemýšlíte o nejdůvěrnějším, nejdůležitějším vztahu, který máte s někým na pracovišti, většinou je založený na odhalení sebe sama. Počáteční konverzace většinou začíná takto: „Co kdybychom po práci strávili nějaký čas spolu – rád bych se s vámi lépe poznal.“ Nebo: „Tak jsem vám právě povyprávěl můj životní příběh. Řekněte mi teď něco o sobě. Máte rodinu? ...“ Praktikujte takové odhalování, při kterém si vzájemně sdělujete skutečnosti o sobě – kde pracujete, jakými projekty se zabýváte, jaké máte zájmy, jaké cesty jste podnikli, jaké obchody se vám nepodařily. Nezáleží tolik na předmětu jako na skutečnosti, že jste ochotní navzájem sdílet informace o sobě. Postupem času a s přibývající praxí se budete cítit uvolněně i při sdílení hodnot, názorů a cílů. Vaše přátelství se bude podle toho rozvíjet.
Samozřejmě to neznamená, že budete mít energii se svěřovat při každé konverzaci, kterou povedete. Pokud se vám přítel svěří a vy jemu ne, váš přítel si může najednou pomyslet, že již o něj nejevíte zájem. Může pociťovat ve vaší konverzaci určitou nerovnováhu. Z tohoto důvodu, pokud jste na takové vzájemné svěřování příliš unaveni nebo zaneprázdněni, dejte svému příteli alespoň na vědomí, že z vaší strany jde spíše o nedostatek času a energie, než o nezájem.
Nemyslete si, že takové sebeodhalování vás nezbytně činí zranitelnější v případě napadení nebo ublížení. Pravý opak je pravdou. Sebeodhalení vám může přinést ochranu přátelství a loajality od těch, kteří porozuměli hodnotám, myšlenkám a záměrům, které máte. Emocionální odstup vytváří duševní onemocnění. Sebeodhalení má na vaše duševní zdraví pozitivní vliv.

Přiznejte své slabosti

Pokud chcete být pro druhé přístupní, musíte se ukázat jako lidské bytosti. Musíte být ochotní nechat druhé, aby poznali vaše slabosti a omyly. Když přiznáte slabost, ukazujete tím druhé osobě, že jí důvěřujete, že si to vaše tajemství nechá pro sebe. Na druhé straně váš přítel nebo přítelkyně bude mít pocit, že vám v osobních důvěrných záležitostech může věřit. Podle tohoto principu jsem slyšela lidi se přiznávat, že snědli sami celou ovocnou bábovku, že ztratili dobrý obchod, protože přišli pozdě na obchodní schůzku, že nemají příliš v lásce náladové puberťáky.
Spíše než aby se po takových tajemstvích pídili, většina lidí se bude snažit vám pomoci tyto nedostatky zamaskovat, abyste se necítili trapně. Vaše ochota přistupovat před ostatní s otevřeností jim umožní se s vámi identifikovat jako se spřízněnou lidskou bytostí.

Pamatujte na to, že být logický může být neefektivní

Dorozumívání zahrnuje city i rozum. Ukázalo se, že tam, kde logika nedokázala s lidmi pohnout, jsou i citové argumenty velmi úspěšné. Když poukážeme na něčí sobeckost, může to být užitečnější než logické zdůvodnění potřeby být ke všem zúčastněným spravedlivý.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená