FinExpert.e15.cz

Knižní tip: Daňové přiznání jednoduše

Dnešní knižní tip je určen podnikatelům, kteří se v této knize seznámí s novelou zákona o dani z příjmů fyzických osob platnou od začátku letošního roku. Text je doplněn o komentované příklady z praxe.
Knižní tip: Daňové přiznání jednoduše
(Daň z příjmů fyzických osob 2005 a Daňové přiznání za rok 2004, autorky: Jana Pilátová, Marcela Doleželová, 80 stran, edice: Daně a účetnictví, vydavatelství CP Books)

Ukázky

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka č. 1:
Obsah knihy

Ukázka č. 2:
Komentář k § 5: Základ daně a daňová ztráta

Ukázka č. 3:
Postup při vyplňování daňového přiznání


Z předmluvy

Jistě víte, že daň z příjmů fyzických osob je po dani z přidané hodnoty a dani z příjmů právnických osob nejdůležitějším zdrojem příjmů státního rozpočtu České republiky. A to je také jeden z důvodů, proč je jí kladena velká důležitost. Rozhodně nepatří k daním nejjednodušším. A co více, je to samozřejmě také oblast neustálých změn a novel, které je potřeba sledovat a samozřejmě využívat při podnikatelské činnosti.

Jistě jste již při své podnikatelské činnosti narazili na změny, které nám přinesl rok 2005. Autoři této publikace se vám snaží podat praktické rady a návody, které vám usnadní orientaci se v novele zákona o dani z příjmů fyzických osob ve znění platném od 1.1.2005.

Kniha je zaměřena na základní změny, které ve vývoji zákona o dani z příjmů, v části fyzických osob, přinesla novela včleněná do zákona č. 669/2004 Sb., který ve většině případů přináší novinky platné od ledna 2005.

Víte, že v novele zákona o daních z příjmů se objevily důležité změny, které se týkají daně z příjmů fyzických osob a bude se podle nich postupovat již při zúčtování lednových mezd, že nezdanitelnou částku na dítě nahradil daňový bonus ve výši 6000 Kč/dítě ročně a to maximálně na pět dětí, tedy 30 000 Kč, nebo že bylo zavedeno společné zdanění manželů a nesezdaných párů pečujících alespoň o jedno dítě? Víte jak je možné podávat přiznání k dani z příjmu on-line po Internetu, nebo o možnostech daňově odepsat pohledávky a v jakých případech, znáte základní povinnosti při vedení daňové evidence? Ovládáte jaké daňové zvýhodnění náleží poplatníkovi? Tato a další problematická témata před vámi tato kniha otevírá a co více, snaží se vám je vysvětlit.

Ale protože než se vrhnete do podnikání v roce 2005 musíte samozřejmě uzavřít rok 2004 a zpracovat daňové přiznání, přinášíme Vám v této knize vzorový příklad zpracování Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2004 a na konkrétních číslech se Vám snaží ozřejmit reálný postup při vyplnění daňových formulářů a výpočtu daně z příjmů fyzických osob.

(Mgr. Luděk Kurečka, účetní a ekonomické poradenství, správce konkursní podstaty)


Další informace o knihách z edice Daně a účetnictví hledejte na adrese: www.knihy.cpress.cz


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená