FinExpert.e15.cz

Kniha jízd nebo paušál?

Poslanecká sněmovna přijala novelu zákona o správě daní a poplatků, která mimo jiné přináší malým podnikatelům možnost volby: knihu jízd nebo paušál.
Kniha jízd nebo paušál?

Co je výhodnější? Kdo bude moci paušál uplatnit?

Dle schválené novely zákona o správě daní a poplatků Poslaneckou sněmovnou budou moci podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zrušit knihu jízd až u tří firemních aut. Místo knihy jízd si budou moci měsíčně odečíst paušální poplatek 5 000 Kč nebo 4 000 Kč (pokud bude auto využíváno i k soukromým účelům). Paušál však nebudou moci uplatnit velké firmy. Pokud bude novela schválena Senátem, bude platit od ledna roku 2010.

Čím více paušálu, tím lépe

Stanovení různých paušálů je běžné a oblíbené ve většině vyspělých zemí světa. V Česku se tato metoda uplatňuje u stanovení nákladů za celý kalendářní rok. Tuto formu stanovení nákladů pro daňové účely využívá v současné době celá řada OSVČ. Tuto možnost využívají samozřejmě ti živnostníci, jejichž skutečné náklady jsou nižší než paušál nebo jenom o málo vyšší a ve prospěch uplatnění paušálu hovoří skutečnost, že nemusí vést účetnictví a veškerá administrativa je jednodušší. Takže si i daňové přiznání v mnoha případech zvládnou udělat sami a nemusí své účetnictví svěřovat do rukou „profesionála“, za jehož práci by zaplatili nemalé peníze. Jedná se tak především o tlumočníky, hudebníky, autory, soukromé učitele…

Při této metodě jsou totiž schopni spočítat si všechny odvody sami, stejně jako vyplnit potřebné tiskopisy (tj. Přehledy pro zdravotní pojišťovny a OSSZ a formulář pro daň z příjmu fyzických osob). V neposlední řadě si nemusí lámat hlavu nad tím, zda jsou jejich výdaje daňově uznatelné či nikoliv. Stačí vést evidenci (písemnou či elektronickou) o svých příjmech a pohledávkách. Možnost uplatnit náklady ve výši 40 % příjmů pro ně znamená i výraznou finanční úsporu. Roční paušál pro OSVČ ze zákona činí:

  • 80 % pro osoby podnikající v zemědělství
  • 60 % u osob s příjmy z řemeslných živností
  • 50 % u ostatních živnostníků
  • 40 % u ostatních osob s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti
  • 30 % u osob s příjmy z pronájmu

Knihu jízd nemusí vést každý

Ze zákona nemusí knihu jízd vést všechny OSVČ. Kdo chce však uplatnit náklady za jízdu autem jako daňově uznatelné, ten ji samozřejmě vést musí. Knihu jízd tak v současné době nevedou OSVČ, které uplatňují roční paušál nákladů. Jejich náklady na dopravu jsou totiž již zohledněny v ročním paušálu. Tyto OSVČ samozřejmě tedy nebudou moci ani využít možnosti odečítat si paušálně 5 000 Kč nebo 4 000 Kč na auto.

Kniha jízd – plno nepřesností

Vedení knihy jízd patřilo dlouhodobě mezi nejvíce kritizované povinnosti. Většina podnikatelů a firem ji stejně vyplňuje zpětně, navíc pravdivost uváděných informací je rovněž velmi diskutabilní. Jednoznačně tedy platí, že kniha jízd drobné živnostníky a podnikatele, kteří vedou daňovou evidenci (pokud jsou příjmy za uplynulých 12 měsíců nižší než 25 miliónů) nebo podvojné účetnictví, velmi zatěžuje. Možnost stanovení nákladů paušálem tak určitě využije řada podnikatelů a OSVČ.

Dealeři zůstanou u knihy jízd

Novela zákona samozřejmě pamatuje na ty, kteří mají skutečné náklady vyšší, než činí navrhovaný paušál. Tyto OSVČ (např. dealeři či obchodní cestující) samozřejmě zůstanou nadále u knihy jízd. Stejným způsobem bude postupovat každý podnikatel, který najezdí měsíčně mnoho kilometrů a současně vynakládá na provoz a údržbu svého auta vyšší finanční prostředky než činí stanovený paušál (jedná se tak především o provoz dražších vozů). Možnost uplatnění paušálního odpočtu ve výši 5 tisíc korun měsíčně a to až na 3 auta je však jednoznačně krokem správným směrem.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Knihu jízd lze i v případě potřeby rekonstruovat. Má...
Jirka
4. 6. 2016, 11:44
Za par minut hotova
Karel Wágner
11. 7. 2009, 17:05
Re: Paušál mohou využít pouze neplátci dph
ajka
15. 6. 2009, 13:46
Paušál mohou využít pouze neplátci dph
N
13. 6. 2009, 11:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená