FinExpert.e15.cz

Klienti pozor. Banky varují před phishingem

V poslední době se množí phishingové útoky na klienty bank.

V poslední době se množí phishingové útoky na klienty bank. Finanční domy tak vydávají svá varování. Minulý týden varovala Česká spořitelna a Air Bank.

„Rádi bychom vás upozornili na opakující se šíření podvodného e-mailu (tzv. phishingu), o kterém jsme vás informovali koncem dubna 2014. Zpráva vyzývá příjemce k úhradě dlužné částky, která vznikla v důsledku využívání bankovního produktu. V jednotlivých e-mailech se liší identifikační číslo i dlužná částka, zprávy jsou rozesílány pod různými jmény a z různých e-mailových adres. Zpráva obsahuje množství gramatických chyb a překlepů, nemá ani hlavičku žádného finančního ústavu. Důrazně varujeme před otevíráním přílohy a jakoukoliv reakcí na tento e-mail. Příloha je infikovaná trojským koněm. Žádné takové zprávy klientům nerozesíláme a prostřednictvím e-mailu takovéto záležitosti neřešíme. Prostřednictvím e-mailu ani nepožadujeme žádné bezpečnostní údaje,“ varuje Česká spořitelna. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Phishingové útoky, na které upozornila Česká spořitelna
 

 Na tuto podvodnou zprávu pak koncem minulého týdne upozornila Air Bank.

Klepněte pro větší obrázek

Banky navíc v současné době evidují případy, kdy pachatelé trestné činnosti na internetu ve svých praktikách začínají využívat tzv. bílé koně. Základní princip je stejný, jako u dříve řešených případů – přes infikované maily a aplikace do mobilu se dostanou k přístupu na internetové účty klientů a k ověřovací SMS. V  nově identifikovaných případech pak v prvním kroku odcizené peníze zasílají na bankovní účet bílého koně, který je pak posílá pachateli. Bílým koněm se může stát důvěřivá osoba, kterou pachatel naláká zpravidla na pracovní příležitost. V dobré víře, aniž by tušil, že dělá něco nezákonného, pak pro pachatele přeposílá odcizené peníze na určené účty a přispívá tak k praní špinavých peněz.

Jak se bránit?

Opakování je matka moudrosti, takže přidáváme bezpečnostní desatero od Air Bank.

  • Nepřihlašujte se na počítači, kterému nevěříte. Posílat peníze z počítače, se kterým nemáte předchozí zkušenosti, například ve veřejné internetové kavárně, není dobrý nápad. Bezpečnost počítače, který každý den využívají desítky lidí, je pak vždycky pochybná. Počítač může být navíc připojený k veřejné síti, což vašemu heslu a ostatním údajům soukromí zrovna nezaručuje.
  • Pravidelně aktualizujte svůj operační systém, internetový prohlížeč a další související aplikace. V prohlížeči si při vstupu do internetového bankovnictví také hlídejte adresní řádek. Vždycky byste měli vidět zelený certifikát Air Bank (zeleně podbarvený řádek nebo zámeček), který ověřuje pravost webu (mrkněte na galerii obrázků dole).
  • Používejte antivirový program a pravidelně ho aktualizujte.
  • Do systému se přihlašujte výhradně z našeho webu, nevěřte odkazům z mailů – může jít o podvod.
  • Nevěřte mailům, které po vás chtějí vaše hesla nebo telefonní číslo. Nikdy takové údaje nikomu neposílejte, i když se tváří jako důvěryhodná instituce.
  • Neinstalujte na svůj telefon nebo počítač programy nebo aplikace z nedůvěryhodných zdrojů – jen z Google Play, App Store, Windows Marketplace a dalších důvěryhodných značkových obchodů.
  • Hlídejte si svůj telefon a používejte zámek k zamčení displeje.
  • Pokud máte podezření, že se na vašem účtu děje cokoli podezřelého, hned nám zavolejte na klientskou linku 840 30 30 30 a nechte svůj účet zablokovat
  • Nikdy nikomu neříkejte své heslo do internetového bankovnictví nebo PIN ke kartě.
  • Zkontrolujte si, jak máte nastavené limity na převody peněz v internetovém bankovnictví, přes mobilní aplikaci nebo případně výběry z bankomatu. Můžete si také nastavit zasílání zpráv o změně zůstatku.
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

varovat pred blbosti lidi je nesmysl, ta je vecna a ...
jaryn
20. 5. 2014, 08:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená