FinExpert.e15.cz

Když zrušíte pojistku, zaplatíte víc na daních

Zrušení životního pojištění je potřeba dobře promyslet.
Když zrušíte pojistku, zaplatíte víc na daních

Jestli plánujete předčasné zrušení životního pojištění, tak si to dobře promyslete. Z vyplaceného odbytného zaplatíte daň z příjmu a budete muset „dodanit“ daňové úlevy z minulých let.

Při předčasném ukončení smlouvy o životním pojištění je potřeba počítat s tím, že z vyplaceného odbytného (odkupného) se platí daň z příjmu fyzických osob. Stejně tak je nutné v daňovém přiznání za rok, ve kterém ke zrušení smlouvy o životním pojištění došlo, zvýšit daňový základ o částky životního pojištění snižující daňový základ v minulých letech.

Zrušení životního pojištění je tedy potřeba dobře promyslet. V případě dočasných finančncíh problémů zkusit najít výhodnější a finančně méně bolestivé řešení. Navíc odbytné je v prvních letech minimální, i třeba nulové, protože během měsíčních úložek v prvních letech riziková složka životního pojištění, spořící složka v prvních letech smlouvy je nízká. Současně je nutné upozornit, že dani z příjmu fyzických osob podléhá případně i jednorázově vyplacené při dožití sjednaného věku v pojistné smlouvě.

Odbytné = příjem z kapitálového majetku

Odbytné je plněním ze soukromého životního pojištění a přitom nezakládá zánik pojistné smlouvy. Odbytné je tedy příjmem z kapitálového majetku a podléhá zdanění dle § 8 zákona o dani z příjmu. Vyplacené odkupné pojišťovnou má být již sníženo o daň z příjmu. O vyrovnání by měl být občan ze strany pojišťovny písemně informován.

Jaká částka odbytného se daní?

  • Základem daně je vyplacená částka odkupného snížená o celkové zaplacené pojistné. Do částky zaplaceného pojistného se však nezapočítává příspěvek zaměstnavatele.

Jak vysoká je sazba daně?

  • U odkupného je uplatněna zvláštní 15% srážková sazba daně v souladu s § 36 zákona o dani z příjmu. Daň z příjmu by měla odvést pojišťovna, která odkupné vyplatí.

Praktický příklad

Pan Novotný předčasně ukončí životní pojištění. Od uzavření smlouvy o životním pojištění vložil pan Novotný na životní pojištění 60 000 Kč, zaměstnavatel pana Novotného dalších 30 000 Kč. Odbytné činí 80 000 Kč. Jak vysoká bude daň z příjmu?

  • Základem daně je částka odbytného ponížena o zaplacené pojistné, tedy 80 000 Kč - 60 000 Kč. Zaplacené pojistné ze strany zaměstnavatele daňový základ nesnižuje. Daň tedy činí 3 000 Kč (15 % z 20 000 Kč). Na bankovní účet obdrží pan Novotný od pojišťovny 77 000 Kč.

Zpětné „dodanění“

O zaplacené příspěvky na životním pojištění lze snížit základ daně. V souladu s ustanovením § 15 zákona o dani z příjmu lze snížit základ daně až o 12 000 Kč. Ve smlouvě však musí být výplata pojistného sjednána nejdříve po 5 letech od uzavření slouvy a nejdříve v měsíci, kdy dosáhnete 60 let. V daňovém přiznání je nutné uplatnění odpočet doložit potvrzením od pojišťovny.

Pojišťovny svým klientům potvrzení o zaplacených příspěvcích automaticky zasílání. V případě, že z nějakého důvodu potvrzení nedojde, je však nutné pojišťovnu kontaktovat. Potvrzení je totiž nedílnou přílohou daňového přiznání, u zaměstnanců ročního zúčtování, které za ně provádí jejich zaměstnavatel.

Předčasné zrušení smlouvy o životním pojištění však znamená, že budete mít povinnost tuto částku dodanit. Zjednodušeně si v daňovém přiznání za rok, kdy ke zrušení smlouvy došlo, zvýší základ daně o odpočty v uplynulých letech. Uplatněné odpočty na životním pojištění v uplynulých letech jsou totiž příjmem dle § 10 zákona o dani z příjmu. Kdo předčasně zrušil životní pojištění, ten bude tedy muset vyplnit přílohu číslo 2 přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Praktický příklad

Živnostník pan Svoboda si uplatnil v daňovém přiznání v letech 2010, 2009 a 2008 daňový odpočet na životním pojištění v souhrnné výši 36 000 Kč. Měsíčně si totiž platil na životním pojištění 1 000 Kč. Jak bude postupovat v daňovém přiznání za rok 2011?

  • Celkový odpočet ve výši 36 000 Kč bude příjmem uvedeným v § 10 zákona o dani z příjmu. Zvýšení daňového základu o 36 000 Kč tak v praktickém důsledku znamená zvýšení daňové povinnosti o 5 400 Kč (15 % z 36 000 Kč). Pan Svoboda tedy odvede na dani z příjmu fyzických osob za rok 2011 o 5 400 Kč více, než kdyby během roku 2011 nezrušil smlouvu o životním pojištění.
Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chci se zeptat, v průběhu roku 2015 jsem ...
Katka
6. 1. 2016, 13:16
Kde dohledat potvrzeni kdyz zamestnavatel jiz neexis...
maja
2. 3. 2015, 13:17
to je úplná kravina..............pojišťovny chtějí p...
petr
23. 1. 2014, 17:12
Když rušíte, dodaňujete jen to, co jste si odpočetla...
Petr
29. 1. 2013, 19:40
Mám jednoduchý dotaz - je mi jasné zdanění odbytného...
libuše vlasáková
21. 11. 2012, 08:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená