FinExpert.e15.cz

Když zkrachuje banka...

Většina bank nám řekla, že se jim vede dobře a jejich klienti se úpadku prý bát nemusí.
Když zkrachuje banka...

Co se děje, když zkrachuje banka? Kam jdou vaše peníze? Co naopak s penězi, které bance dlužíte? Je to vůbec možné, aby k úpadku banky došlo? Pokusili jsme se najít otázky na tyto odpovědi.

V České republice není příliš pravděpodobné, že by ke krachu banky došlo. I když člověk nikdy neví… Většina bank nám řekla, že se jim vede dobře a jejich klienti se úpadku prý bát nemusí. Co když ale přece? Je dobré vědět, co s našimi penězi v této situaci bude.

Co se děje s penězi, které máme u banky uložené

Aniž o tom třeba víte, vaše vklady u banky jsou pojištěné Fondem pojištění vkladů (od 1. června Garančním systémem finančního trhu. A to do výše 100 tisíc EUR, což je asi 2,7 milionu korun). Podle zákona, který vychází z platných evropských směrnic, klient získá náhradu souhrnu svých vkladů na pojištěných produktech. Od prvního června letošního roku se navíc zkrátila lhůta vyplacení náhrad vkladů z dvaceti na sedm dní. Budete se tak stresovat o pár dní méně.

E-tržby se blíží, hospodské čeká horký podzim

E-tržby se blíží, hospodské čeká horký podzim

A také hoteliéry. Poradíme, jak se připravit.

„Banky, družstevní záložny a stavební spořitelny do Fondu pojištění vkladů přispívají jednou ročně částkou stanovenou Českou národní bankou (ČNB), aby v případě krachu finanční instituce nezůstali její klienti bez finančních prostředků. Pokud se některá z bank dostane do platební neschopnosti, FPV zajistí vyplacení náhrad za uložené vklady,“ vysvětluje tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.                                                                                                  

Pozor, do systému pojištění vkladů nespadají např. směnky, dluhopisy, akcie, podílové listy a jiné cenné papíry. 

Jak je to s penězi, které dlužíte vy

Neradujte se předčasně. Váš dluh se samozřejmě nevynuluje. Nejdříve budete úvěry splácet insolvenčnímu správci, který bude stanoven soudem, aby nakládal s majetkovou podstatou banky, zpeněžil majetek a vyrovnal dluhy. Banka rozprodá jiným finančním institucím, co se dá. Tedy i své úvěrové portfolio. Vy pak budete úvěry splácet nové bance, která vás v podstatě odkoupí. Nemusíte se ale bát, že by se vám změnily podmínky splácení úvěru. Ty zůstanou stejné.                                      

„Úpadek bank se řídí zejm. § 367 až 388 zákona č. 182/2006 Sb. (insolvenční zákon) a lze jej řešit pouze konkursem. Důsledkem úpadku (krachu) banky bude odejmutí licence. Další kroky se liší v závislosti na způsobu řešení problémů instituce. Zejména se postupuje podle § 7a  (zejm. odst. 3) a § 35 odst. 2 zákona o bankách, který stanoví, že ode dne právní moci rozhodnutí o odnětí licence nesmí dotčená právnická osoba přijímat vklady a poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků; do doby než vypořádá své pohledávky a závazky, se považuje nadále za banku podle zákona o bankách – z pohledu dlužníků banky se tedy nic nemění,“ řekl nám Marek Zeman, ředitel odboru komunikace České národní banky.

Co si myslí banky o stabilitě našeho bankovního systému?

„Tuzemský bankovní sektor je stabilní a ziskový. České banky mají zároveň dostatek kapitálu. Výsledky zátěžových testů ČNB potvrzují, že jsou díky tomu schopné přestát i velmi nepříznivý ekonomický vývoj,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. To samé víceméně potvrdila i Česká spořitelna. Pokud ale chcete mít vše pod kontrolou, můžete sledovat Zprávy o finanční stabilitě. Zátěžové testy, které naše centrální banka provádí několikrát ročně, naleznete také na stránkách ČNB.

Jedna z novinek nové legislativy

Nová legislativa přinesla mimo jiné i změnu, která platí od 1. ledna 2016, kdy fyzické osoby mají ze zákona pojištěny dočasně vysoké vklady nad 100 000 euro. Jedná se například o vklady plynoucí z dědictví, prodeje nemovitosti určené k bydlení, nebo pojistného plnění pro případ úrazu, nemoci, invalidity nebo smrti. Další podmínkou je, že vklad byl do banky vložen v období tří měsíců, které předcházely krachu banky.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Tak např. v současné době vypovídá 5 leté termínovan...
fígl
20. 6. 2016, 08:01
Autorce článku: uvádět jako argumenty ujišťování sa...
taleb
10. 6. 2016, 15:41
To je správná úvaha. Proto je dobré nemít žádné prac...
Karel
10. 6. 2016, 12:12
Banka krachne Klient v plusu do 2,7 milionu, pár dn...
Josef
10. 6. 2016, 11:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená