FinExpert.e15.cz

Když zdarma znamená za poplatek

Pojišťovny velmi rády zdůrazní výhody svých asistenčních služeb a ještě raději oznámí, co poskytují zdarma.
Když zdarma znamená za poplatek

Skutečnost však bývá zcela jiná. Nejen že se rozsah asistenčních služeb u jednotlivých pojišťoven liší, ale, co je mnohem důležitější, většina poskytovaných úkonů zdarma není (to, že není požadován speciální příplatek za tyto služby a vše je již obsaženo v pojistném, ani nelze považovat za poskytnutí služby zdarma). Existuje zde totiž řada časových, cenových či vzdálenostních limitů.

V rámci povinného ručení či havarijního pojištění lze očekávat poskytnutí pouze základních asistenčních služeb a to ještě v omezeném rozsahu. Proplacen je většinou příjezd a odjezd asistenčního vozidla na místo a z místa nehody, oprava na místě, je zajištěn odtah nepojízdného vozidla, případně dočasná úschova automobilu. V některých případech může pojišťovna zabezpečit i ubytování nebo cestu zpět do místa bydliště. Výjimkou již není ani právní pomoc, tlumočení či předání vzkazu blízké osobě.

Limity mohou přijít draho

I tyto základní služby jsou však poskytnuty pouze do určitého limitu plnění (do 2 000 Kč, do 50 km, do 60 minut), některá služba je pouze zprostředkována a vy ji budete muset poté subjektu, který vám ji poskytl, uhradit a některá služba se vaší pojistné smlouvy týkat vůbec nebude. Vždy záleží na konkrétní pojistné smlouvě, vyplatí se tedy pozorně číst pojistné podmínky.

Obvyklé limity vybraných asistenčních služeb v rámci povinného ručení v případě nehody v České republice (v případě poruchy jsou limity obdobné):

  • Příjezd asistenční služby – 1 700 až 2 800 Kč
  • Oprava na místě – 1 700 až 2 800 Kč, do 2 hodin
  • Vyproštění vozidla – 2 000 až 2 500 Kč
  • Odtah do servisu – do 50 km, 1 800 až 2 800 Kč
  • Úschova vozidla – 1 až 10 dní
  • Náhradní vozidlo – 24 až 48 hodin, poskytuje jen omezený počet pojišťoven

Asistenční služby v případě nehody či poruchy motorového vozidla v zahraničí jsou v rámci základní verze opět poskytovány omezeně. Například příjezd asistenční služby je poskytnut pouze do tří až pěti tisíc korun, případně 75 až 150 eur. Výše plnění u jednotlivých úkonů opět najdete v pojistné smlouvě.

U některých pojišťoven platí, že pokud si u nich klient uzavře jak povinné ručení, tak havarijní pojištění, dochází k tzv. sčítání limitů. To znamená, že těmto klientům není nabídnuta pouze jedna asistence pro obě tato pojištění, ale limity u jednotlivých asistenčních služeb se sečtou. Pokud by vám ani tyto služby nestačily, můžete si sjednat nadstandardní asistenční služby. Počítejte však, že si za toto „nadpojištění“ připlatíte v řádu stovek korun (300 až 600 Kč pro osobní motorová vozidla).

Pojišťovny obvykle poskytují asistenční služby prostřednictvím externích asistenčních firem, mezi něž patří například International SOS, Global Assistance, Coris Praha, Europ Assistance, Autoklub Bohemia Assistance, Autoclub Czech Assistance, PRS Czech nebo Ústřední automotoklub ČR známý jako Žlutý anděl. A právě některé asistenční společnosti vydávají i vlastní klubové či asistenční karty, které umožňují jejich držitelům čerpat služby přímo od nich a ne zprostředkovaně přes pojišťovnu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená