FinExpert.e15.cz

Když zazvoní muž v obleku a nabídne vám „slevu“

Po jejich návštěvě zbude nová smlouva s novým a oči pro pláč.
Když zazvoní muž v obleku a nabídne vám „slevu“

I když celá řada měst a obcí přijala vyhlášku zakazující podomní prodej, stále u našich dveří zvoní seriózně vyhlížející pánové nebo dámy. Jejich argumenty jsou ohrané, přesto se jimi nějakou náhodou necháme zlákat. Po jejich návštěvě zbude smlouva s novým dodavatelem a oči pro pláč. Co s tím?

Podomní prodejci jsou vynalézaví. Kromě klasických tvrzení, kdy vám nabízí slevu, disponují celou řadou promyšlených argumentů, kterými z vás lákají údaje, podle nichž vyplní novou smlouvu. Tu vám dají podepsat, aniž by vás informovali o důsledcích

Nižší zálohy nebo krach dodavatele 

„Navštívil mě pár – muž a žena. Byli sympatičtí a říkali, že mi jen přichází prodloužit smlouvu na dodávky energie, aby mě neodpojili. Tak jsem jim to podepsala. Až při návštěvě vnučky jsme zjistily, že jde o změnu dodavatele,“ svěřila se sedmdesátiletá Helena z Plzně. 

Kontrola elektroměru či plynoměru, prodloužení smlouvy, krach původního dodavatele, změna fakturační adresy. To je jen zlomek vynalézavých metod, které prodejci při podomním prodeji používají. Abychom ale byli spravedliví, jsou i tací, kteří narovinu přiznávají, že jdou s nabídkou alternativního dodavatele. 

„Odpoledne u mě zazvonil muž a mával mi před nosem ceníkem, že je od nového dodavatele a nabízí skvělé ceny. Sliboval mi, že na měsíčních zálohách ušetřím asi tři stovky. To se mi zdálo jako výhodná nabídka, tak jsem smlouvu podepsala,“ uvedla Jana z Karlových Varů. 

Když prodejce odešel, vše se jí rozleželo v hlavě a sedla si k počítači. „Srovnala jsem si ceny elektřiny a plynu na internetové kalkulačce a zjistila, že nový dodavatel vychází ještě dráž, než ten původní. Rychle jsem proto jednala a od smlouvy odstoupila,“ dodala žena. 

Čas na odstoupení do 14 dnů od podpisu, ale i 1 rok

Nový občanský zákoník, který je považován za silnější „bič“ na podomní prodejce, přinesl nejen změny, ale také nejasnosti. „I podle nového občanského zákoníku platí, že od smlouvy je možné odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. Je ale otázka, zda je myšleno 14 dní od doby zahájení dodávky energie nebo od podpisu smlouvy,“ sdělila předsedkyně SOS-Asociace Gerta Mazalová s tím, že se aktuálně pracuje na pozměňovacích návrzích, které by do ustanovení vnesly jasno. 

Podle Jiřího Chvojky z Energetického regulačního úřadu (ERÚ) má spotřebitel v souladu s ustanovením § 1829 nového občanského zákoníku odstoupit od smlouvy do 14 dnů s tím, že lhůta běží ode dne uzavření smlouvy. Upozornil zároveň na to, že spotřebitel musí být ze strany prodejce řádně poučen o právu na odstoupení (u smluv uzavřených mimo prostory určené k podnikání). 

„Pokud nebyl spotřebitel o právu na odstoupení poučen, může od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dnů od podpisu smlouvy. Když však podnikatel spotřebitele dodatečně poučí (tj. během jednoho roku a 14 dní od podpisu smlouvy), běží 14denní lhůta pro odstoupení ode dne, kdy spotřebitel poučení obdržel,“ dodal Chvojka. 

 

Tipy, které vás ochrání před podomním prodejem
  • Důsledně si ověřte totožnost osoby, která přichází s určitou nabídkou, především levnějšími sazbami za elektřinu nebo plyn. 
  • Odečet elektroměru nebo plynoměru provádí vždy pracovník distributora (nikoli dodavatele!) a rozhodně k tomu nepotřebuje vidět vaše faktury. 
  • Před podpisem jakýchkoli dokumentů (vč. plné moci) je třeba seznámit se podrobně s veškerými podklady, obchodními podmínkami, ceníkem apod.
  • Není vhodné kývnout hned na první nabídku, ale ceny elektřiny nebo plynu si porovnat na některém nezávislém kalkulátoru, popř. konzultovat změnu dodavatele s nezávislým odborníkem.  

 

Jak odstoupení napsat?

Nový občanský zákoník říká, že odstoupení musí být zasláno v textové podobě, tedy v takové, kdy je možné poskytnuté údaje uchovat a opakovaně zobrazovat. Vhodné je zaslat odstoupení doporučeně poštou, případně s dodejkou. Rozhoduje přitom datum odeslání. Vzory odstoupení najdete na stránkách ERÚ. 

Co když jste lhůtu prošvihli?

Pokud již uplynulo více než 14 dní od doby, kdy vás podomní prodejce navštívil, je zde ještě jedna možnost. Energetický zákon (§11a) říká, že od smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu je možné odstoupit ještě 5 dnů před zahájením dodávky. 

Jak být příště moudřejší?

Předsedkyně SOS-Asociace Gerta Mazalová upozorňuje na to, že ačkoli je podomní prodej v některých městech i obcích zakázaný, stále funguje. „Zákazy podomního prodeje vítáme a spotřebitelům doporučujeme zásadně nepouštět cizí lidi do svých bytů a domů. Prodejci však  i nadále porušují vyhlášky obcí a měst, které zakazují podomní prodeje a riskují i sankce, které se jim zřejmě vyplatí.“

„Pokud je na území dané obce či města zakázán podomní prodej, vždy zavolejte městskou policii, aby danou věc prošetřila. Stejně tak je potřeba postupovat v případě, že se podomní obchodníci vydávají za inspektory ERÚ, zástupce distribučních firem, případně vymýšlejí další falešné a podvodné identity. Jedná se o podvodníky, které by měla policie minimálně pokutovat,“ uzavřel Chvojka. 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Je dobře, že o tom zrovna píšete. Já nedávno zaž...
Ondrej
8. 7. 2014, 08:36
Je dobře, že o tom zrovna píšete. Já nedávno zažil n...
drtič
7. 7. 2014, 21:04
dobře vám tak komu není rady tomu není pomoci.
cmalacek
7. 7. 2014, 16:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená