V případě finančních problémů zaměstnavatelé často neodvedou zdravotní pojištění. Co to pro zaměstnance znamená? Kde zjistit dlužníky na zdravotním pojištění?
Za odvod zdravotního pojištění je vždy zodpovědný zaměstnavatel, který musí odvést na účet příslušné zdravotní pojišťovny 4,5 % sražené zaměstnanci z jeho hrubé mzdy a dalších 9 %, které za svého zaměstnance platí. Z hrubé mzdy každého zaměstnance je tak v praxi sraženo 13,5 % na zdravotním pojištění.
- Zaměstnanec pan Novák má měsíční mzdu 20 000 Kč. Z hrubé mzdy je zaměstnanci Novákovi sraženo na zdravotním pojištění 900 Kč. Dalších 1 800 Kč na zdravotním pojištění zaplatí zaměstnavatel pana Nováka. Zdravotní pojišťovna pana Nováka za měsíc inkasuje tedy částku 2 700 Kč. Zdravotní péče není tedy v Česku rozhodně zadarmo, zdravotní pojištění je poměrně vysoké. Od roku 2014 budou navíc zaměstnanci odvádět na zdravotním pojištění 6,5 % místo současných 4,5 %.
Zdravotní pojištění se odvádí až do maximálního vyměřovacího základu (stropu). V roce 2012 je strop pro platbu zdravotního pojištění 1 809 864 Kč. Jakmile tedy během roku dosáhne zúčtovaný příjem zaměstnance stropu, přestává jeho zaměstnavatel za něj platit zdravotní pojištění. Od příštího roku však má dojít ke zrušení stropu pro výpočet zdravotního pojištění. Toto opatření se dotkne občanů s nadstandardními příjmy, kteří zaplatí v roce 2013 na zdravotním pojištění více než v roce 2012.
Zaměstnanec nemůže být dlužník
Když zaměstnanec nastoupí do zaměstnání, tak musí zaměstnavatel tuto skutečnost oznámit zdravotní pojišťovně zaměstnance do 8 dní. Zaměstnanec je následně v registru zdravotní pojišťovny veden jako zaměstnanec s přesným označením, u kterého zaměstnavatele, a za toto období nemůže zaměstnanci vzniknout dluh na veřejném zdravotním pojištění.
Za správné vyčíslení zdravotního pojištění a zaplacení v řádném termínu je vždy zodpovědný pouze zaměstnavatel. Přesto není na škodu si po nástupu do nového zaměstnání na svoji zdravotní pojišťovnu zavolat, zdali je vše v pořádku. V některých případech se může stát, že zaměstnavatel nesplní svoji zákonnou povinnost a občan není veden jako zaměstnanec, ale jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny OBZP si přitom musí zdravotní pojištění platit samy ve výši 1 080 Kč měsíčně (13,5 % z minimální mzdy 8 000 Kč). Přestože se vše nakonec vyřeší, může dojít ke zbytečnému stresu. Jeden telefon se tedy vyplatí.
Při práci na dohodu si pojistné platíte
V praxi je velmi rozšířena práce na dohodu o provedení práce. Do měsíční odměny 10 tisíc Kč se z odměny totiž neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Když však pracujete pouze na základě dohody o provedení práce, tak si musíte zdravotní pojištění platit sami ve výši 1 080 Kč. V registru zdravotní pojišťovny jste totiž vedeni jako OBZP.
Proto je dobré si na základě dohody o provedení práce přivydělávat pouze při studiu, důchodu nebo práci. V těchto případech má občan svůj pojistný vztah vůči zdravotní pojišťovně vyřešen a je v registru zdravotní pojišťovny veden jako státní pojištěnec (student nebo důchodce) nebo zaměstnanec.
Hledáme dlužníky na internetu
V současné době působí v Česku 8 zdravotních pojišťoven. Některé zdravotní pojišťovny na svých internetových stránkách zveřejňují seznam dlužníků. Seznam dlužníků pravidelně aktualizují a je běžně dostupný. Např.:
Seznamy jsou pravidelně aktualizovány. Sledování dlužníků na zdravotním pojištění je výhodné i pro firmy či podnikatele. Vždy se vyplatí se podívat, jestli náš obchodní partner nemá dluhy.
Zdravotní pojištění se přestává často platit jako první. Rovněž zaměstnanci se mohou podívat, zdali jejich firma nemá dluhy. Jestli ano, tak je dobré být připraven na nejhorší. V případě ukončení činnosti zaměstnavatele nebude zaměstnanec úplně zaskočen.
Zaměstnavatelé a trestní stíhání
Zaměstnavatelé odvádí příslušným zdravotním pojišťovnám svých zaměstnanců celou část zdravotního pojištění. I část zdravotního pojištění sraženou zaměstnanci. Když není na účet zdravotní pojišťovny odvedeno pojistné sražené zaměstnanci, tak se zaměstnavatel vystavuje riziku trestního stíhání, na základě podnětu zdravotní pojišťovny.
Od roku 2012 jsou přitom trestně postižitelné i právnické osoby, nikoliv tedy pouze fyzické osoby. Trestem pro právnické osoby je zpravidla peněžitý trest. V některých případech může být právnické osobě zakázána činnost nebo může být zrušena.