FinExpert.e15.cz

Když se rodí dítě, lítají papíry

Po narození dítěte na vás čeká hodně běhání po úřadech. S jakými dokumenty tam jít a o co žádat se dozvíte tady.
Když se rodí dítě, lítají papíry

Otázky ohledně přídavků na dítě, slevy na daních apod. jsou velmi komplikované. Proto jsou pokyny v tomto článku určeny v prvé řadě kompletním rodinám. 

Erazmus Novák a Elektra Procházková
Až budete vybírat jméno vašeho děťátka, zkuste volit takové, které nebude působit ve spojení s příjmením křečovitě nebo samo o sobě směšně. Zkuste si představit, jakou radost by asi udělalo vám samotným, kdyby vás rodiče pojmenovali například Astrida nebo Jimram. Uvědomte si také, že ne každé jméno vám na matrice schválí. Inspiraci, ale také jednoznačnému vymezení mantinelů vaší fantazie, dobře poslouží kniha M. Knappové „Jak se bude vaše dítě jmenovat?“, což je vlastně slovník základních, pravopisně a tvaroslovně kodifikovaných křestních jmen.

Matrika u vás, vy na matrice
Bezprostředně po porodu nahlásíte vybrané jméno v porodnici a pravděpodobně již následující den za vámi přijde zaměstnankyně matriky, aby provedla zápis, jenž je podkladem pro vydání rodného listu. Maminka musí matrikářce předložit občanský průkaz a oddací list, který si úřednice odnese a bude vám později vydán společně s rodným listem do 15 dnů po narození dítěte. V tomto termínu je potřeba dostavit se osobně na matriku, a předložit občanské průkazy obou rodičů.

Pojištěné dítě
Když maminku propustí i s dítětem z porodnice, je potřeba tuto skutečnost oznámit ošetřujícímu gynekologovi a dětskému lékaři, který bude ošetřovat vaše dítě. Do tří dnů by k vám měla přijít dětská sestra, která novorozence prohlédne. Do osmi dnů po narození musíte dítě přihlásit ve zdravotní pojišťovně. Dítě se automaticky stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u níž je pojištěna v den porodu jeho matka. Na místně příslušné pobočce vám zdravotní průkaz vydají při předložení potřebných dokumentů prakticky okamžitě.

Porodné
Existují tři základní druhy dávek státní sociální podpory, na které máte nárok. Pro všechny tři platí, že o jejich vyplacení můžete žádat zpětně po dobu jednoho roku na místně příslušném Odboru státní sociální podpory. Porodné je poskytováno bez ohledu na příjem rodiny; je to jednorázová částka, která se liší pouze v závislosti na počtu narozených dětí. Porodné na jedno dítě činí 8 450 Kč, na dvojčata vám stát přispěje částkou 20 280 Kč a na trojčata dokonce 50 700 korunami. Vyplacení sumy je garantováno do jednoho měsíce od podání žádosti, ale obvykle to netrvá déle než 14 dní.

Mateřská a přídavky
Na mateřskou dovolenou nastupuje maminka nejpozději 4 týdny před termínem porodu, ale může to být i dříve. To záleží na ošetřujícím lékaři. Každopádně ještě asi půl roku po narození dítěte vyplácí zaměstnavatel matce částku, která činí zhruba 2/3 jejího předchozího platu. Poté, co termín vyplácení mateřské vyprší, má matka nárok na výplatu rodičovského příspěvku ve výši 2 552 Kč od státu. Třetím druhem sociálních dávek jsou přídavky na dítě, které jsou na rozdíl od dvou předchozích dávek závislé na výši rodinného příjmu a věku dítěte. Na přídavky nemáte nárok, pokud je příjem vaší rodiny vyšší než trojnásobek částky životního minima. 

Nechci slevu zadarmo
Jeden z rodičů má nárok uplatnit po narození dítěte u svého zaměstnavatele slevu na dani z příjmu. Obvykle to učiní otec, který musí zaměstnavateli předložit oddací list a rodný list dítěte společně s čestným prohlášením manželky. V tomto stručném dokumentu matka prohlašuje, že neuplatňuje slevu u svého zaměstnavatele. Sleva na dani bude uplatněna od toho měsíce, kdy jste o to požádali. 

doklad (věc) kde budete vyřizovat jaké doklady budete potřebovat kdy vyřídit
rodný list  porodnice a matrika  v porodnici – O.P. matky a oddací list; na matrice – O.P. obou rodičů  bezprostředně po porodu 
průkaz zdravotní pojišťovny  místně příslušná pobočka zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka  doklad, který obsahuje R.Č. dítěte – očkovací průkaz nebo rodný list nebo potvrzený lístek z porodnice; O.P. nebo zdravotní průkaz matky  do osmi dnů po porodu 
sociální dávky  příslušný okresní úřad, odbor státní sociální podpory  porodné – rodný list dítěte, občanský průkaz matky a žádost; přídavek na dítě – potvrzení příjmu obou rodičů a žádost; rodičovský příspěvek – potvrzení zaměstnavatele, že bylo ukončeno vyplácení mateřské, žádost  do jednoho roku po narození dítěte 
sleva na dani  mzdová účetní zaměstnavatele  oddací list, rodný list dítěte, čestné prohlášení  čím dříve, tím lépe pro vás 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

potreba oddaciho listu
oval
17. 7. 2003, 16:21
Svobodne matky???
Alzbeta Kralova
15. 7. 2003, 17:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená