FinExpert.e15.cz

Když je přivýdělek nutností

Důvody pro druhý příjem jsou v zásadě dva: možnost více si dopřát a mít více peněz např. na své koníčky nebo nutnost.
Když je přivýdělek nutností

Důvodů pro přivýdělek je celá řada, manželka je na rodičovské dovolené, druhý z partnerů je nezaměstnaný nebo snaha splnit si své sny a přání. Stejně jako v Česku, tak i v dalších vyspělých zemích světa stoupá počet lidí, kteří hledají ke své současné práci na hlavní pracovní poměr ještě vedlejší zdroj příjmů – přivýdělek. Např. v Německu se počet lidí, kteří mají dvě práce během posledních deset let zdvojnásobil. Důvody pro druhý příjem jsou v zásadě dva: možnost více si dopřát a mít více peněz např. na své koníčky nebo finanční nutnost. Během ekonomické krize je v řadě vyspělých zemí důvodem pro přivýdělek zajištění běžného chodu domácnosti. Neboť mnohé rodiny mají problémy vyjít s příjmem, zvláště, když má rodina pouze jeden příjem.

Výhoda přivýdělku – nižší daně

Přivýdělek je v řadě vyspělých zemí světa podporován legislativou, neboť se z přivýdělku odvádí nižší daně. Důvodem je skutečnost, že pojištěn je občan již v hlavním pracovním poměru. „V druhé práci“ navíc tráví občané pochopitelně méně času než v práci na hlavní pracovní poměr.

Jakou formu přivýdělku zvolit v Česku?

Občané, kteří pracují na hlavní pracovní poměr, jsou v Česku nemocensky pojištěni ze svého hlavního zaměstnání. Všechny výhody plynoucí z pojištění (nárok na nemocenské dávky či důchod) jsou tedy splněny, proto je vhodné pro přivýdělek volit variantu s nižším zdaněním. Nejčastějším řešením je dohoda o provedení práce.

Dohoda o provedení práce

Zpravidla nejvýhodnější je u přivýdělku práce na dohodu o provedení práce. Jednoduchá administrativa, minimální povinnosti a nižší zdanění, to jsou hlavní výhody, proč volit právě dohodu o provedení práce pro „vedlejšák“.

  • U dohody o provedení práce je však nutné počítat s tím, že zdanění se liší, zdali je odměna do 10 tisíc Kč nebo nad 10 tisíc Kč. Do 10 tisíc Kč se totiž z odměny o provedení práce neodvádí povinné sociální a zdravotní pojištění, což přináší značnou výhodu. Stejný limit platí i pro povinné pojistné placené zaměstnavatelem, proto při odměně do 10 tisíc Kč ušetří na povinném pojistném i zaměstnavatel.
  • Při přivýdělku mají zaměstnanci podepsáno prohlášení k dani u svého zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr. Tento zaměstnavatel za ně tedy uplatňuje daňové slevy (např. na poplatníka).
  • Na základě dohody o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně.
  • V dohodě o provedení práce musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení, rozsah práce a zpravidla i doba, v níž má být pracovní úkol proveden. Výše odměny není limitována.

Praktický příklad

1) Pan Svoboda pracuje na hlavní pracovní poměr u firmy ABC s měsíční mzdou 20 000 Kč na základě standardní pracovní smlouvy. Dále si pan Svoboda přivydělává i firmy XYZ nazákladně dohody o provedení práce 10 000 Kč měsíčně. U zaměstnavatele ABC má pan Svoboda podepsáno prohlášení k dani. Jaké bude zdanění dohody o provedení práce u pana Svobody?

Výpočetčástka
Měsíční odměna10 000 Kč
Sociální pojištění0 Kč
Zdravotní pojištění0 Kč
Daň z příjmu (10 000 Kč x 15 %)1 500 Kč
Čistá odměna na účet8 500 Kč

Zdanění z dohody o provedení práce na straně pana Svobody činí pouze 15 %, na účet obdrží 8 500 Kč. Měsíční odměna 10 000 Kč je stejná jako mzdové náklady zaměstnavatele. Při měsíční odměně 10 tisíc Kč je maximalizována výhoda nižšího zdanění u dohody o provedení práce.

2) Pan Sýkora, kamarád pana Svobody pracuje na základě stejných smluv pro stejné zaměstnavatele jako pan Svoboda. Odměna na základě dohody o provedení práce je však 11 000 Kč.


Výpočetčástka
Měsíční odměna11 000 Kč
Sociální pojištění (11 000 Kč x 6,5 %)715 Kč
Zdravotní pojištění (11 000 Kč x 4,5 %)495 Kč
Daň z příjmu (14 800 Kč x 15 %)2 220 Kč
Čistá odměna na účet7 570 Kč

  • Daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy, tj. hrubé mzdy zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem, zaokrouhleno na sta nahoru, proto je daňovým základem 14 800 Kč (11 000 Kč x 1,34, zaokrouhlena na sta nahoru).

Zdanění na straně pana Sýkory činí 31 %, na účet obdrží 7 570 Kč. Mzdové náklady zaměstnavatele činí 14 740 Kč, protože je měsíční odměna vyšší než 10 tisíc Kč, tak musí platit zaměstnavatel 25 % z měsíční odměny na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění.

Práce i u stejného zaměstnavatele

U jednoho zaměstnavatele je možné pracovat souběžně na základě pracovní smlouvy na plný úvazek a dohody o provedení práce. Musí se však jednat o jinou náplň práce.

  • Např. pan Novák pracuje u zaměstnavatele (pouze 8 zaměstnanců) na hlavní pracovní poměr jako obchodník a na základě dohody o provedení práce jako IT odborník a stará se o výpočetní techniku a webové stránky.
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Chcete si přivydělat? Stačí se zaregistrovat (za reg...
patrik
9. 10. 2013, 18:41
Při nákupu chci ušetřit, proto se dívám před nákupem...
Majka
16. 9. 2013, 20:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená