FinExpert.e15.cz

Když domy chrání zem

Energetické společnosti donekonečna propagují fotovoltaické systémy či kotle na biomasu, stranou zájmu však nepochopitelně zůstává varianta výstavby domu částečně krytého zemí.
Když domy chrání zem

Pro spořivé a ekologicky smýšlející Čechy, kteří v uplynulých letech uvažovali nad stavbou vlastního domu, se stala téměř mantrou touha po nízkoenergetickém či pasivním domě. Nejde o sklep ani noru, jak si mnozí možná představují. Obyvatelé si nemusí 24 hodin denně svítit baterkou, ani jim v tomto domě nevypadávají vlasy. Třicet let starý směr architektury, jehož hlavním rysem je obklopení budovy z větší části zeminou a porostem, pochází ze Spojených států a má jediný cíl: uspořit energii bez ohledu na roční období díky výborným kondenzačním vlastnostem země.

Jak může hlína ušetřit energii

Lidé se často domnívají, že domy kryté zemí mají nižší energetickou spotřebu díky termoizolačním vlastnostem půdy. Tak to rozhodně není. Země, natož pak vlhká, je izolátor velmi špatný. Půda však má jednu výrazně pozitivní vlastnost k uchování tepla – funguje jako kondenzátor.

V zimě si udržuje zem konstantní teplotu 10 °C již dva metry pod povrchem, přestože okolní vzduch klesá až na minus 20 stupňů. A tak zatímco obyvatel klasického nadzemního domu musí při mrazech vytvořit rozdíl až 42 stupňů, aby mohl pobývat v příjemně vytopeném prostředí, majiteli zemí krytého domu stačí ohřát interiér o 12 stupňů. Podmínkou je samozřejmě vhodné vnější odizolování budovy pomocí tuhé pěnové hmoty.

V letních měsících pak země připomíná zásobník chladu. Dva metry pod jejím povrchem se drží stálá teplota 15 °C. V interiéru domu ji pak snadno navýší sluneční záření i teplo generované domácností „v chodu“, tedy spotřebiči i samotnými obyvateli. V klasickém domě se ve stejné době lidé potýkají s nedýchatelným vedrem nebo sáhnou ke klimatizaci – jednomu z nejhladovějších konzumentů energie. „Podzemní“ dům však vyžaduje perfektní odvětrávání všech prostor, které se musí vyřešit už na začátku projektu. Kvalitní vzduchotechnika, nejlépe s rekuperační jednotkou, patří k nejvýraznějším položkám celkové investice.

Ve srovnání s klasickými domy má však ten krytý zeminou jen čtvrtinovou spotřebu energie. Na jeden metr čtvereční obytné plochy připadá jen 15 kWh/rok. Nízká energetická náročnost je proto ideální k využití obnovitelných zdrojů.

Tmavá nora bez šarmu

Lidé se často domnívají, že celý dům je natolik zakrytý půdou, že spíše připomíná větší vinný sklípek. S tím souvisí i jeden z hlavních předsudků, který okolo domů ukrytých v zemi panuje: nedostatek světla. O zatuchlý a tmavý sklep však nejde ani omylem. Vždy se přinejmenším jedno průčelí (nejčastěji z jižní strany) nachází nad úrovní terénu a často jej tvoří velká okna právě kvůli jejich osvětlovací funkci. Zepředu dům působí až klasickým dojmem a jeho „podzemní kouzlo“ odkryjete až při pohledu z opačné strany.

Každý projekt domu v zemi je navíc koncipován tak, aby do něj proudilo co nejvíce přirozeného světla. To zajišťují nejen zmíněná okna či prosklené dveře z jižní, případně i východní nebo západní strany, ale i četné tubusové světlovody. Jejich moderní konstrukce přivádí přirozené světlo až osm metrů hluboko, přímo do nitra budovy. Dům je obyčejně řešen tak, že přední (osvětlené) místnosti slouží jako obytné či společenské a zadní (podzemní) mají funkci technicky-užitkovou. Každopádně už prvotní fáze projektu musí splňovat ty nejpřísnější evropské normy, co se přívodu denního světla týče, jinak by ani nebylo vydáno stavební povolení.

Již z principu stavby je jasné, že další z jejích silných stránek bude rozloha. Dům chráněný zemí ideálně zapadá do krajiny, většinou je totiž stavěn na svažitém pozemku. Jeho střecha tak může současně sloužit i jako zahrada, čímž se rozšiřuje možnost využití tohoto typu stavby také na zahradní domky či chaty k rekreaci. Strop je obvykle až 35cm silný a snese zátěž minimálně 3 800 kg/m2, což je dostatečná nosnost pro 90centimetrovou vrstvu zeminy.

Potenciálního zájemce by teď mohla odradit představa obrovské vitríny se zahradou na střeše. Technologická a koncepční náročnost každého „domu v zemi“ je určitým limitujícím faktorem pro estetičnost budovy. Je však třeba říci, že v České republice je obdobný typ budov spíše velkou neznámou. V současnosti existují pouze dva větší projekty domů chráněných zemí. Projekt stavební firmy Konhefr v Horních Počernicích v Praze 9 a realizace Jižní Chlum občanského sdružení Zelené bydlení nedaleko Zlína. O tom, že „nora v zemi“ může mít velký estetický půvab, se lze s jistotou přesvědčit v zemích, kde má obdobný způsob výstavby už dlouholetou tradici, například v Rakousku či Německu. Počiny na míru od několika českých architektů z posledních deseti let však dávají tušit, že ani u nás se vývoj zcela nezastavil.

Proč ano, proč ne

Projekt domu krytého zemí je koncipován jako šetrný k životnímu prostředí. Kromě energetických výhod a s nimi spojeného komfortu stavba navíc plně respektuje ráz přírody, což je důvod, proč je obvykle povolována i v národních parcích či chráněných krajinných oblastech. Byty „v zemi“ lze stavět na nejlevnějších pozemcích, jako jsou svahy a jiné terény nevhodné pro klasickou zástavbu či zemědělské využití. Dům zabírá méně plochy, je tedy možné jej postavit i na relativně malém pozemku.

Běžná údržba domu také vyžaduje podstatně méně financí i času, navíc je obydlí svojí dispozicí chráněno proti živelním pohromám i zlodějům. Majitelé se zde cítí víc bezpečně. Dům je velmi dobře zvukově izolován od okolí, je tedy možné jej stavět i v rušnějších místech, jako je okolí letiště, dálnice.

Na druhou stranu domy stavěné ve svahu jsou u nás relativně mladou záležitostí. Vyžadují tedy vysoce odbornou projektovou přípravu i provedení stavebních prací. Je třeba si vybrat spolehlivou a zkušenou firmu, která dobře zná specifika domů chráněných zemí. Prvotní investice i kvůli projektu je až pětkrát vyšší než u klasických domů. Poměrně velkou nevýhodou je časově náročná výstavba a nemožnost cokoliv dodatečně změnit v interiéru či exteriéru. Složitost rozvodů světla má na konečný koncept budovy velký vliv. Variabilita vzhledu stavby je tedy značně omezena.

Rozhodnout se pro dům krytý zeminou skrývá i velké nebezpečí, jestliže dojde na opravy vnějších hydroizolací, které jsou pak velmi náročné. A nakonec stále hrozí riziko, že narazíte na nepochopení místního stavebního úřadu, případně i svého okolí.

Za kolik?

Co dům, to originální řešení. Neexistence katalogů a typizovaných projektů vyžaduje od zájemce velkou prvotní investici. Jak však uvádí občanské sdružení Zelené bydlení, pořizovací náklady jsou prakticky srovnatelné s maximální odchylkou 5–10 % od tradičních domů stejné velikosti. Jak je to možné? Návratnost investice je u domů v zemi mnohonásobně rychlejší vzhledem k provozním úsporám. Hypotéka se snáze splácí, protože část splátek tvoří prostředky za ušetřenou energii. Banka, která poskytuje hypotéku, často přijímá argument úsporného provozu a může tak již na začátku zvýšit bonitu klienta až o tři tisíce korun. Pojišťovny nabízejí rovněž výhodnější podmínky vzhledem k výrazně sníženým rizikům vůči přírodním pohromám i zlodějům.

Nic nebrání zažádání o dotační pomoc v rámci programu „Zelená úsporám“. Domy chráněné zemí jsou nízkoenergetické, navíc je možné využít i solární systémy na ohřev vody či výrobu elektřiny. O dotaci lze žádat jak před realizací úsporných opatření, tak i po ní.

Srovnání energetické náročnosti

Podle spotřeby energie na vytápění za rok na 1m2 obytné plochy.
Běžné domy postavené podle současných norem: 100 až 120 kWh na m2/rok
Energeticky úsporné: 50 až 70 kWh na m2/rok
Nízkoenergetické: 15 až 50 kWh na m2/rok
Pasivní: 5 až 15 kWh na m2/rok
Zdroj: ČSN EN 832

Přečtěte si také článek 10 rad pro bydlení podle Feng-Šuej.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Článek neodpovídá realitě - minim. ne v ČR
Petr
5. 8. 2010, 08:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená