FinExpert.e15.cz

Když čápi neplní plán. Co stojí umělé oplodnění

Asistovaná reprodukce dá peněžence pořádně zabrat.
Když čápi neplní plán. Co stojí umělé oplodnění

Neplodnost už není tabu. Asi i proto, že párů, které mají problémy s početím, stále přibývá. Opakovaný neúspěch může zničit i do té doby bezproblémový vztah. Asistovaná reprodukce prověří nejen skutečnou touhu po dítěti a pevnost partnerství, dá pořádně zabrat i peněžence.

Obecná rada zní, že jinak zdravý pár by měl vyhledat lékařskou pomoc, pokud neúspěšné pokusy o početí trvají jeden rok. Příčiny neplodnosti mohou být jak na straně ženy (35 procent), tak na straně muže (35 procent), u 25 procent párů se na neplodnosti podílí kombinace příčin na obou stranách. U zbývajících pěti procent se příčinu neplodnosti nepodaří objasnit. Než se pár rozhodne navštívit odborníka, utrácí zpočátku jen zanedbatelné částky za více či méně sofistikované těhotenské testy, popřípadě za testy ovulační. Zaplatí za ně od 30 do 200 korun. Nastává fáze, kdy se dvojice přestává věnovat sexu rekreačně a začíná jít doslova o život. Většina lidí se zasměje filmovému hrdinovi, na nějž partnerka s teploměrem v ruce volá: „Miláčku, už je čas, mám ideální teplotu!“ Když vás to potká ve vlastní ložnici, už to taková zábava není.

Kdo za to může?

Pokud se nedaří otěhotnět takříkajíc podomácku, začnou se zjišťovat příčiny u lékaře. U ženy by je měla najít nebo vyloučit série gynekologických vyšetření a u muže spermiogram, tedy vyšetření kvality a kvantity spermií. Doporučuje-li vyšetření lékař, je plně hrazeno pojišťovnou. V některých dražších soukromých centrech asistované reprodukce se samozřejmě může doplácet. Když se dá příčina jednoznačně určit, doporučí lékaři nejvhodnější proces, který povede k početí.

Už jste četli? Naši nejdražší. Mateřská školka. První investice do vzdělání

Pokud tkví příčina v nedostatečné tvorbě a zrání vajíček (oocytů) u ženy, budou jí podávány hormonální přípravky, které uzrávání vajíček podporují. Podpůrná hormonální léčba je součástí téměř všech metod asistované reprodukce. Zdravotní pojišťovny hradí určité množství léků (účinné látky v preparátech) pro jednu pacientku na rok. Doplatek tedy záleží na množství léků, které žena potřebuje nad rámec toho, co hradí pojišťovna. Může to být od dvou do deseti tisíc korun za jeden cyklus umělého oplodnění. To je ale velmi individuální.

Relativně snadná a levná pomoc

Pokud se zjistí příčina neplodnosti u muže, konkrétně malé množství spermií či jejich snížená pohyblivost, a partnerka má bezproblémově průchodné vejcovody, může být velice efektivní metoda takzvané intrauterinní inseminace (IUI). Mužovým spermiím se prostě pomůže na cestě, kterou by samy nezvládly. Tato metoda je finančně nenáročná ve srovnání s daleko dražší a komplikovanější metodou IVF (mimotělním oplodněním), a pokud je správně indikována, může být velmi úspěšná. Zákrok stojí kolem 1500 korun a pár ho může podstoupit tolikrát, kolikrát bude potřeba.

Děti ze zkumavky

Když lékaři indikují jako nejvhodnější metodu mimotělní oplodnění, dojde k zázraku splynutí dvou miniaturních buněk v laboratoři pod mikroskopem. Ženu čeká nejen pravidelná koňská dávka hormonů podporujících ovulaci ale i následný odběr zralých vajíček během krátké anestézie. Muž, pokud je jinak zdráv, absolvuje sice možná trochu nedůstojný, ale za to bezpochyby daleko méně nepříjemný „samoodběr“ spermatu. Dále je vše podstatné v rukou lékaře. Nejjednodušší proces, který je hrazený ze zdravotního pojištění, je ten, kdy je spermiím představeno vajíčko v Petriho misce a čeká se, která z nich se stane vítězem závodu o přežití. Pokud se taková šikulka najde, oplodněná vajíčka se po 48 až 72 hodinách vloží do dělohy. Pak už zbývá jen čekat, jestli se embryo bude zdárně vyvíjet a organismus matky jej přijme.

Takto lze velmi zjednodušeně popsat zákroky, které hradí pojišťovna. Za jeden takový cyklus zaplatí zhruba 26 000 korun. Partneři potom doplácejí vedle léků také nadstandardní metody, které zvyšují pravděpodobnost úspěchu umělého oplodnění. Je jich celá řada a obyčejný smrtelník si pod jejich názvy a zkratkami jen stěží představí, o co se ve skutečnosti jedná. V průměru 10 000 korun utratí za léky pár, který žádné další nadstandardní metody k základnímu mimotělnímu oplodnění nepotřebuje. Pokud se musí spermii pomoci tak, že se speciální injekcí vpraví do vajíčka (metoda ICSI), cena vzroste o pět až osm tisíc. Někdy je doporučena tzv. prodloužená kultivace embryí, která spočívá v tom, že se oplodněná vajíčka nechají v laboratorních podmínkách několik dní.

Tip: Naši nejdražší: Kojit se vyplatí. Doslova

To umožní vybrat ty „nejsilnější“ zárodky s větší pravděpodobností přežití. Takový postup se prodraží o dva až pět tisíc korun. Embryím, která mají problém s uchycením se v děloze, se dá pomoci tzv. asistovaným hatchingem (dva až čtyři tisíce korun). Často také zbývá několik embryí navíc. Ty je možné a vhodné zamrazit a uschovat na případný další pokus. Takové zmražení a úschova stojí kolem tří tisíc korun. Zastavíme, podtrhneme, sečteme: teď už jsme na třiceti tisících z vlastní peněženky.

Další desetitisíce mohou naskočit, pokud se spermie musí odebrat muži operativní cestou (metoda MESA nebo TESE) nebo když si pár nechá jednotlivá embrya geneticky vyšetřit kvůli možným dědičným chorobám (metoda PGD). To jsou jen některé možnosti, které zvyšují pravděpodobnost úspěchu asistované reprodukce. V té nejnáročnější variantě je možné za jeden cyklus mimotělního oplodnění doplácet až kolem sta tisíc korun. Tato varianta se netýká každého, ale přece jen vás při té představě asi trochu zamrazí. Zvlášť když je známo, že úspěšnost jednoho cyklu je asi třicet procent.

Stát kde může, (ne)pomůže

Od loňského dubna platí nová zákonná úprava, podle které stát hradí ženám od 22 do 39 let čtyři cykly umělého oplodnění namísto dřívějších tří cyklů, a to za předpokladu, že v prvních dvou cyklech došlo k přenosu pouze jednoho embrya. Při přenosu jediného embrya je samozřejmě menší pravděpodobnost úspěchu než při přenosu dvou a více embryí, jenže s transferem více zárodků jsou spojena častá vícečetná těhotenství a vyšší náklady na péči o těhotnou i o případná vícerčata. Na první pohled se zdá, že nový zákon situaci neplodným párům usnadnil, ale při druhém pohledu už to tak být nemusí. Dobře si všimněte formulace „cykly umělého oplodnění“.

Zatímco zákonodárci měli patrně na mysli „mimotělní oplodnění“, pojišťovny si toto vyjádření vysvětlují tak, že se jedná o jakékoli umělé oplodnění, tedy i onu relativně levnou inseminaci. Může se tedy snadno stát, že si žena „vyplácá“ hrazené pokusy na metodu IUI, kterou pojišťovna dříve hradila šestkrát ročně, a drahé mimotělní oplodnění bude muset platit celé ze svého. Častěji se ale stává, že páry volí rovnou finančně i metodologicky náročnější mimotělní oplodnění namísto inseminace i v případech, kdy by bylo vhodnější zkusit nejprve jednodušší variantu. Zářný příklad toho, jak může jedno nedomyšlené slovo v zákoně zkomplikovat lidem už tak náročnou situaci.

Když čtyři pokusy nestačí

Uhradit plnou cenu za mimotělní oplodnění musí pár, který absolvuje další cyklus nad rámec hrazený z veřejného pojištění. Pokud žena nespadá do věkové kategorie 22 až 39 let, a přesto chce podstoupit umělé oplodnění, hradí si celý zákrok sama. Pouze u žen, které trpí oboustrannou neprůchodností vejcovodů je věková hranice snížena na 18 let. Lékaři mohou provést umělé oplodnění ženě do 49 let.

Cena za odložené mateřství

Je nesporné, že i ženy v nejplodnějším věku (mezi 18. a 25. rokem života) mohou mít nejrůznější problémy s otěhotněním, nicméně trend mateřství odkládaného až na dobu po třicátém roce života s sebou bezpochyby nese větší pravděpodobnost snížené plodnosti. Jistěže svou roli sehrají i vlivy špatného životního prostředí, neustálý stres a civilizační choroby, ale faktor věku je neúprosný.

Přestože se medicína vyvíjí neuvěřitelným způsobem, lidské tělo je víceméně stejné a plodný věk ženy zůstává stejný jako před stovkami let. Muži mají v tomto směru výhodu, i když také mužská plodnost ve vyspělých zemích povážlivě klesá. Proto se vám může hravě stát, že peníze, které zodpovědně spoříte budoucím potomkům na studia, utratíte už při samotné snaze si nějakého potomka vůbec pořídit.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik stojí neplodnost?

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená