FinExpert.e15.cz

Kdy si nesnížíte daň o úroky?

Investice do vlastního bydlení snižuje daňovou povinnost. Někdy však odpočet nelze uplatnit.
Kdy si nesnížíte daň o úroky?

Investice do vlastního bydlení snižuje daňovou povinnost, neboť lze od daňového základu odečíst zaplacené úroky až do výše 300 tisíc Kč za rok. Někdy však odpočet nelze uplatnit.

Aby bylo možné v daňovém přiznání za rok 2013 nebo ročním zúčtování za rok 2013 prováděném za zaměstnance zaměstnavatelem odečíst odpočet zaplacených úroků až do výše 300 tisíc Kč, tak musí být splněny zákonné podmínky. Ne vždy je totiž s čerpáním hypotéčního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření možné uplatnit odpočet úroků.

Pět tipů, jak přežít jako freelancer

Pět tipů, jak přežít jako freelancer

Rizikem nejčastěji je, že neseženete dostatek zakázek, nebo že vám někdo za vykonanou práci nezaplatí.

Zákonná úprava

Možnost odpočtu úroků z hypotéčního úvěru nebo stavebního spoření je upravena v zákoně o dani z příjmu v § 15. Základním předpokladem je, aby hypotéčním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření byla řešena bytová potřeba poplatníka. Odečíst je možné úroky z úvěru ze stavebního spoření, úvěru poskytnutého bankou (i zahraniční).

  • Vždy se odečítají od základu daně pouze zaplacené úroky, nikoliv jistina dluhu. Banky nebo stavební spořitelny posílají svým klientům včas potřebné potvrzení, které je nedílnou součástí daňového přiznání nebo ročního zúčtování.

Možnost odpočtu zaplacených úroků je vhodné zohlednit včas, již při plánování úvěru. Odpočet úroků totiž v konečném efektu rovněž ovlivňuje celkovou cenu úvěru.

Kdy není odpočet možný?

Odpočet úroků nesnižuje daňovou povinnost přímo jako daňové slevy (např. na poplatníka, na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč), ale nepřímo, neboť se o zaplacené úroky snižuje daňový základ. Např. při odpočtu zaplacených úroků o 60 000 Kč za celý rok se sníží výsledná daňová povinnost o 9 000 Kč (15 % z 60 000 Kč). Ne vždy je však možné daňový odpočet uplatnit, podívejme některé vybrané případy.

1) Pořízení chalupy či rekreační nemovitosti
Pořídit rodinnou chatu nebo chalupu na úvěr je samozřejmě možné, avšak v takových případech není možné si snížit daňovou povinnost o zaplacené úroky z úvěru, neboť uvedeným úvěrem není řešena vlastní bytová potřeba.

2) Nákup nemovitosti za účelem pronájmu
Nákupem nemovitosti za účelem jejího pronájmu není řešena vlastní bytová potřeba, a proto není možné uplatnit odpočet úroků. Když si např. manželé na úvěr pořídí dvě nemovitosti, přičemž v jedné bydlí a druhou pronajímají, tak si mohou uplatnit odpočet úroků na první nemovitost a na druhou nikoliv.

3) Nákup pozemku a jeho opětovný prodej
Od základu daně je možné odečíst i úroky z úvěru na koupi pozemku, to však za předpokladu, že na pozemku bude zahájena výstavba bytové potřeby do 4 let od okamžiku uzavření úvěrové smlouvy. V dnešní hektické době se rychle mění i rodinné plány, může se stát, že se koupí pozemek na úvěr, avšak z různých rodinných důvodů je tento pozemek třeba za tři roky opět prodán. V prvních třech letech se sice v daňovém přiznán uplatnil odpočet úroků, ale v následujících letech to možné nebude. Navíc bude nutné za uplynulé tři roky zpětně dodanit uplatnění odpočet, neboť není splněna zákonná podmínka řešení bytové potřeby do 4 let.

4) Prodej rozestavěného domu
Jestliže je prodán rozestavěný dům, tak prodejem tohoto domu není již splněna podmínka řešení bytové potřeby. V domku již občan, který uplatňuje daňový odpočet úroků nebydlí. Navíc je v případě uplatnění daňového odpočtu u zaplacených úroků v minulých letech potřeba tento odpočet zpětně dodanit.

Vlastním bydlením si snižujeme daňovou povinnost

Každý úvěr nebo dluh je potřeba si dobře promyslet, neboť případné problémy se splácením úvěru mohou znamenat velké finanční nepříjemnosti. Exekuční řízení se zrychluje. Zadlužení kvůli vlastnímu bydlení, které odpovídá rodinné finanční situaci, je však dobrým dluhem. Vždyť nikde jinde se necítíme tak dobře a svobodně jako ve vlastním bydlení. Forma vlastního bydlení je podporována i státem formou nižšího zdanění.

  • Daňový odpočet úroků je přitom výhodný i pro občany, kteří mají děti a uplatňují v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daňové zvýhodnění na děti a neplatí na dani z příjmu nic.
  • Zaměstnanec pan Novák má hrubou mzdu 21 500 Kč, za rok 258 000 Kč. Má dvě děti. Na dani z příjmu fyzických osob neplatí nic. Základ daně je 345 700 Kč (258 000 Kč x 1,34, zaokrouhleno na celá sta dolů). Daň je 51 855 Kč, při uplatnění daňové slevy 24 840 Kč a daňového zvýhodnění 26 808 Kč (1 117 Kč x 24 měsíců) je daňová povinnost nízká, jenom 207 Kč.
  • Při uplatnění daňového odpočtu totiž vznikne nárok na daňový bonus. Při výpočtu celkové daňové povinnosti se totiž nejdříve uplatní nezdanitelné položky dle § 15 zákonu o dani z příjmu a teprve poté daňové slevy. Proto je odpočet úroků výhodný i pro rodiny s dětmi.
  • V případě pana Nováka by při uplatnění odpočtu úroku ve výši 40 tisíc Kč vznikl daňový bonus ve výši necelých 6 tisíc Kč, daňový bonus by obdržel pan Novák od FÚ.  
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, může moje manželka uplatnit slevu na d...
Radek Jüthner
18. 1. 2015, 15:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená