FinExpert.e15.cz

Kdy se zaměstnanci vyplatí podat si daňové přiznání?

Uplatňujete-li více slev dani, podejte daňové přiznání sami.
Kdy se zaměstnanci vyplatí podat si daňové přiznání?

Většina zaměstnanců nemá žádné starosti s daňovým přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. V práci podepíší prohlášení k dani a veškerou daňovou agendu vyřídí zaměstnavatel. Existují však výjimky, jaké?

Zaměstnanci, kteří mají u svého zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani z příjmu fyzických osob, nemusí podávat daňové přiznání. Daňové přiznání nemusí podávat ani zaměstnanci, kteří mají během roku příjmy z jiné činnosti nižší než 6 000 Kč.

Kdo musí podávat daňové přiznání?

Všichni občané mající roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu fyzických osob, vyšší než 15 000 Kč, tak musí podat v zákonném termínu daňové přiznání. Nezapočítávají se tedy příjmy od daně osvobozené například z prodeje bytu nebo auta při splnění zákonných podmínek.

Pouze zaměstnanci mající u svého zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani nemusí podat amostatně daňové přiznání. Jestliže byl zaměstnanec během roku postupně zaměstnán u více zaměstnavatelů, tak je zapotřebí podepsat prohlášení k dani u všech těchto zaměstnavatelů.

Jak na příjmy z pronájmu?

V praxi se velmi často stává, že zaměstnanec si současně přivydělává pronájmem vlastněných nemovitostí. Pokud příjem z pronájmu překročí během roku 6 000 Kč, tak je zapotřebí podat daňové přiznání.

U pronájmu je často výhodné uplatnit výdaje 30% paušálem, neboť skutečné výdaje jsou často nižší než výdaje stanovené paušálem. Při uplatnění 30% paušálu tak odvede občan na dani z příjmu méně, než kdyby uplatnil výdaje ve skutečné výši. 

Daňové přiznání jste také povinni podat například jako daňový nerezident. Třeba Slovákovi pracujícímu v Česku nemůže zaměstnavatel měsíčně uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě či slevu na manželku. Pro uplatnění těchto slev je zapotřebí, aby si sám podal daňové přiznání.

Kdy se vyplatí podat daňové přiznání?

Vyplnění daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob většina zaměstnanců zvládne. Pokud zaměstnanec uplatňuje pouze základní slevu na poplatníka a žádnou jinou slevu na dani či nezdanitelnou položku, tak je samozřejmě výhodnější přenechat daňovou administrativu na zaměstnavateli.

Jestliže však uplatňujete několik slev na dani například na manželku či na studenta, daňové zvýhodnění na více dětí a hlavně si snižujete základ daně o zaplacené úroky z úvěru, dary, penzijní či životní pojištění…, tak je dobré si podat daňové přiznání sám. I zaměstnanci si totiž mohou při splnění zákonných podmínek výrazně snížit daňovou povinnost.

Když si sami podáváte daňové přiznání, tak máte dostatek času zajistit si všechny podklady a potvrzení pro daňové přiznání. Termín pro odevzdání daňového přiznání je totiž do konce března následujícího roku. Zatímco v případě podepsání prohlášení k dani musí zaměstnanec odevzdat všechny podklady do mzdové účtárny do 15. února. V některých velkých společnostech přitom není ani prostor řešit některé zapeklité individuální daňové případy.

Podkladem k podání daňového přiznání bude pro vás od zaměstnavatele „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň v daňovém zvýhodnění za rok 2010“. Pro správné vyplnění daňového přiznání je důležité mít shromážděné všechny tiskopisy potvrzující uváděné údaje, které tvoří nedílnou součást daňového přiznání jako přílohy.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená