FinExpert.e15.cz

Kdy se vyplatí vyměnit starou pračku za novou?


Honza  |  09. 09. 2016 12:54

Zásadní problém u nové pračky je ten, že její životnost je 5 let, takže při návratnosti 8 let o ní nemá cenu ani uvažovat, nehledě ne to, že 20 let stará pračka ještě 20 let vydrží...

 | 
Jan Pan  |  09. 09. 2016 13:21

bych to opravil - životnost nov. pračky je 2,5 roku a bohužel je jedno jaká značka

 | 
Jméno:  |  09. 09. 2016 13:51

Máme pračku z roku 1988, její účinnost je výborná a s minimálním servisem (těsnění, hadice) nás ještě přežije. Toto je pouze mediální masáž, aby mohlo jezdit víc kamionů do více hal na polích a obchodník více vydělal. Lednice je ještě starší a také má ještě hodně let před sebou.

 | 
Lednice 39 let  |  09. 09. 2016 14:28

Prababicka ma doma stale funkcni lednici CALEX, 39 let starou a jede... bez problemu. Pracku TATRAMAT 29 let, podelalo se tesneni a babi na to, ze je to hrozny, ze to nic nevydrzi... tesneni jsme opravili a jedeme dal ....

 | 
Jméno:  |  09. 09. 2016 14:39

Dopručuju pak tyhle věci opravdu nevyhazovat a po případné repasi normálně používat. Teď to dorazím, tím, že máme vysavač AEG Vampyr z roku 1936 a jediné co bylo trochu nepohodlné ho připojovat přes transformátor (je samozřejmě na 120 V) Jinak je zcela funkční, příkon 120 wattů a účinnost sání vyšší než u šmejdů 1600 - 2000 wattů u známých. Je to o zdravém rozumu a ten se v nemilosrdně rozjeté ekonomice ztratil.

 | 
MOJE JMÉNO  |  09. 09. 2016 19:12

Všechno Vám celkem věřím, ale s těmi waty a účinností sání jste trochu dost mimo realitu....

 | 
Jméno:  |  10. 09. 2016 17:29

Pokud máte dostatečně dimenzovaný transformátor a jste z Prahy, můžete se zastavit. Sám bych to zase rád viděl v akci. Přece jen už je to hezkých pár let, co stojí v kumbálu.

 | 
mk  |  10. 09. 2016 21:20

Taky jsme na pude nasli funkcni pracku i vysavac nekdy z doby Mnichova,..nicmene tak jako spise nevysaval (aspon dle toho na co jsme z dneska zvykli u tech 1600W smejdu) a pracka (drevenoplechova virivka) ve sve dobe oproti splavu urcite pokrok, ale svou zenu bych v tom nenutil prat ani " za trest".

 | 
mk  |  10. 09. 2016 21:00

Taky mne zajímají úspory(jejich efekt v rodinné ekonomice má místo), ale jak tak čtu, kdekdo si libuje ve staré romovce. Se divím, že prádlo netlučete u splavu..je to fakt levný a nikdy se vám na samospádu nemá co zkazit (pokud zrovna nění extrémní sucho)... Starou 120kou taky lze sem tam někam dojet, ale představa že kroutí už 130tisící kilometr (7let) s průměrnou spotřebou něco kolem 9 litrů benzínu,mne děsí,.to už musí vyloženě bavit, opravy za pár kaček až na ty kvanta kubíků ceočka a haldy plechů x víkendů zku...venych,opravdu luxusní posezení..hm,...Taky jsme měli starou automatku, relativně držák to byl, ale i tak tu se ulomilo to, tu se ulomilo ono, tady prasklo těsnění, odešlo čerpadlo, spirála,...zrovna když se to ale vůbec nehodilo.Sloužila 11let..Ale odstřeďování jen na 600ot,a tak mokrý prádlo tahat v té době na šňůru, peklo....Argument, že naše babky praly ještě náročněji neberu, stroje mají člověku zjednodušovat život..Ted prostě vím, pračka vydrží cca 4-5 let(vlastní zkušenost), když vydrží dýl, jenom dobře. Ještě že obyč automatka(top modely jsou k ničemu, je to jen točící se buben, užitečná funkce je odložený start) stojí pár šupů a čím víc vyždíme tím méně sušička suší, není třeba žehlení a prádlo se hned skládá do skříně.--- a něco sušíme obyčejně na slunku (třeba montérky u kterých mne fakt netankuje jestli mají puky ).Tuhle jsem viděl pračku na 8kg se 1200 ot. za necelých 9tis. Až nám tahle odejde 1000ot/6kg za 5800,- před 3 lety,,a při současných cenách elektřiny nebudu váhat ani vteřinu..Kdyby si lidi dělali rozpočty, a za každý vyprání nebo paušálně odkládali i menší sumu(klidně i na opravy), těžko by porouchaná stará pračka někoho tankovala. jenže lidi si rozpočty moc nevedeou a to se pak najednou hledaj peníze (byť malé) horko těžko.Ve staré pračce (10 a více let) by valil jen blázen, nebo někdo kdo si libuje v dřině nebo někdo kdo holt MUSÍ. Ono totiž všechno něco stojí(to je potřeba si uvědomit),a nejdražší je čas, který nám tu byl dán, nevidím jediný důvod proč si ho krátit něčím co za mne udělá stroj i když to stojí peníze.Ať si ti, kteří valí tu 20 a více let starou pračku, spočítají kolik už přečerpala vody a kolik protopila elektřiny,.do toho započíst cenu oprav a zjistí, že oproti obyčejné nové pračce zase až tak moc neušetřili (a to ještě za předpokladu, že mají svoji studnu a sazbu přímotopnou nebo akumulaci pro větší vytížení... Kdo to nechápe, valí romovku, aby ušetřil. Osobně už jsem přestal šetřit a začal Šetřit, mám víc volného času i peněz a navíc jsem víc v klidu , protože dřinou nic neušetřím ale vůbec nic, a šetřením drobných už vůbec ne(zvlášť v dnešní době),. Co je pár tisíc za několik let dřiny??? Je to jako s tou 120kou a novějším autem,..dá se s ní žít a to tím lépe čím méně ji používáte,.ano MÉNĚ!!!!!Mám stroj, pro který mám práci, a já ho nepoužiju jen abych ušetřil a tak to udělám růčo, nebo půjdu pěšky Bomba..

 | 
Jméno: Jméno:  |  11. 09. 2016 09:11

Je to dlouhé, přesto sem to přečetl, doufám že si dáte také tu práci. Především srovnávat domácí spotřebiče s auty kulhá už z pohledu bezpečnosti. Ve staré šunce má havárie vážnější důsledky než v novém autě, atd. Nicméně auta jsou největší mor a jednou bude zase doba, kdy nebudou. To co píšu, přece není jen o penězích. Já bych si také mohl koupit všechno každé tři - pět let nové, zvláště při současných cenách. Ale je to o nějakém přístupu k tomu běsnění, co se tady děje a že já toho nechci být součástí. Titanik už je víc jak z poloviny pod vodou, ale na palubě se tančí čím dál divočeji. A až budu jednou klepat na nebeskou bránu, tak s čistým svědomím, že jsem k tomu potopení přispěl co nejmenším dílem jak bylo možné. A teď třeba ta 40 let stará lednice Calex má obsah 170 litrů a dlouhodobě průměrnou spotřebu 0,9 kWh/24hodin . V těhle vedrech tedy víc. Tomu na přepočet prostoru a v těch rozměrech 86x60x60 konkurují jen ty nejdražší chladničky Miele za ceny cca 12 000Kč. Takže asi tak ve zkratce.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená