FinExpert.e15.cz

Kdy mateřskou dostanete a kdy ne...

Jak je to s mateřskou na druhé dítě? Kdy můžete dostat výpověď?
Kdy mateřskou dostanete a kdy ne...

Peněžitý příspěvek v mateřství, tedy mateřská, je dávkou nemocenského pojištění. Podpůrčí doba je 28 týdnů. Narodí-li se dvě nebo více dětí, tak 37 týdnů. Mateřská se poskytuje od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Výše mateřské závisí na předchozích výdělcích. Čím vyšší výdělky, tím vyšší mateřská. O mateřskou je potřeba zažádat a maminka musí splnit zákonné podmínky:

  • v den nástupu je žena účastna na nemocenském pojištění. Má tedy příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění. Při práci na standardní pracovní smlouvu je podmínka splněna. Podnikatelky musí být účastny na nemocenském pojištění 180 dní v období jednoho roku před porodem.
  • druhou podmínkou je nutnost získání 270 kalendářních dní pojištění v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Evidence na úřadu práce či studium se nezapočítává.

Co když nejsou podmínky splněny?

Pokud nejsou splněny zákonné podmínky pro přiznání mateřské, tak bude maminka ihned po narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek. V praxi podmínku nároku na mateřskou nejčastěji nesplňují budoucí maminky v evidenci úřadu práce, studentky či podnikatelky, které si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění.

Kdy lze dostat během těhotenství či mateřské výpověď? 

V praxi nejčastějí maminky dostanou výpověď ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost. Takovou výpověď ze strany zaměstnavatele však nemůže těhotná zaměstnankyně nebo žena na mateřské dovolené dostat, protože je v ochranné době.

Klasickou výpověď nelze v těchto případech dostat. V případě zániku zaměstnavatele lze však i během mateřské dovolené výpověď obdržet. Zánik zaměstnavatele však není změna majitele. Prodej firmy je v současné době čím dál častější. Při prodeji firmy přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na nového zaměstnavatele. V těchto případech je však vhodné se spojit s novým zaměstnavatelem, aby maminka věděla na čem je, zdali s ní nový zaměstnavatel počítá, aby ji po návratu z rodičovské dovolené nečekala hned první den výpověď pro nadbytečnost.

Mateřská na druhé dítě při čerpání rodičovského příspěvku

Velmi často nastupuje maminka na druhou mateřskou v době, kdy pobírá rodičovský příspěvek na první dítě. Kdy dostane maminka mateřskou na druhé dítě? Rozhodujícím kritériem je, jestli mamince trvá zaměstnanecký poměr. Když je maminka na rodičovské dovolené (navazuje na mateřskou dovolenou) a její pracovní poměr trvá, potom není s čerpáním mateřské na druhé dítě problém. Mateřská na druhé dítě se bude počítat stejným způsobem jako na první dítě. 

Finančně si tedy rodina nepohorší. Když mamince zaměstnanecký poměr netrvá (např. pracovní poměr na dobu určitou skončil uplynutím sjednané doby), potom by mamince nárok na mateřskou nevznikl a pobírala by po narození durhého dítěte rodičovský příspěvek na druhé dítě. Rodičovský příspěvek se vždy pobírá pouze jeden, i kdyby byly obě děti mladší tři let.

Získejte vyšší rodičovský příspěvek

Získejte vyšší rodičovský příspěvek

Jak je to s rodičovským příspěvkem v případě dalšího dítěte, resp. bez nemocenského pojištění?

Ochranná lhůta

Možností, jak čerpat mateřskou i po skončení pracovního poměru je nástup na mateřskou v ochranné lhůtě. Aby tedy budoucí mamince vznikl nárok na mateřskou, i když není zaměstnaná, tak musí nastoupit na mateřskou do 180 dní po skončení zaměstnání. Jestlliže je tedy maminka na rodičovské dovolené se starším dítětem a pracovní poměr ji zanikl, např. z důvodu zániku zaměstnavatele, tak lze čerpat mateřskou na druhé dítě, jestliže žena nastoupí na mateřskou v uvedené ochranné lhůtě. Což v podstatě znamená, že by žena musela otěhotnět ještě v době, kdy byla oficiálně zaměstnaná.

Přivýdělek a výše mateřské na druhé dítě

V posledních letech stoupá počet maminek, které si během rodičovské dovolené přivydělávají, třeba pro současného zaměstnavatele na zkrácený úvazek. Při výpočtu mateřské na druhé dítě se pak postupuje v souladu s § 19, odst. 3 zákona o nemocenském pojištění.

  • U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištění pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Zjednodušeně řečeno, práce na zkrácený úvazek negativně neovlivní výši mateřské. Aby však byla splněna zákonná podmínka, tak musí maminka u svého zaměstnavatele pracovat na základě původní pracovní smlouvy.

Pokud by maminka pracovala během rodičovské dovolené u svého zaměstnavatele na základě nové pracovní smlouvy (např. pro jinou činnost) a z této výdělečné činnosti byla účastna na nemocenském pojištění, tak by se pro výpočet další mateřské na druhé dítě vypočítal denní vyměřovací základ z výdělku z této druhé činnosti. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, moc prosím o informaci. Letos 12.července...
Rena
30. 1. 2013, 14:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená