FinExpert.e15.cz

Kdy máte nárok na placené volno?

Lékařské vyšetření, svatba, narození dítěte a další. Podívejte se, kdy máte nárok na placené volno a kdy si naopak musíte vzít třeba dovolenou.
Kdy máte nárok na placené volno?

Víte, kdy si můžete vzít v práci placené volno? Svatba, pohřeb, ale i stěhování nebo hledání nového zaměstnání patří mezi takzvané osobní překážky v práci, které stanovuje nařízení vlády č. 590/2006. V těchto i dalších situacích tak máte nárok na uvolnění z práce.

Co návštěva lékaře?

Preventivní prohlídku a vyšetření či očkování spojené s výkonem práce vám v práci proplatí. Firma vám dá volno na dobu nezbytně nutnou. Na ošetření, které nijak nesouvisí s výkonem práce, dostanete také placené pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Dbejte však na to, abyste splnili následující podmínky. Je nutné, aby ordinace, do které se vydáte, byla co nejblíže vašemu bydlišti nebo pracovišti. Lékař by také měl mít podepsanou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. „Nezbytně nutnou dobou se rozumí nejen samotná prohlídka, ale také čas strávený v čekárně a během cesty tam a zpět,“ upřesňuje právník Bořivoj Šubrt.

Dalším z případů, kdy je firma povinna zajistit vám volno, je doprovod někoho z rodiny k lékaři. Nárok na proplacení volna máte, když doprovázíte manžela, druha, dítě, rodiče nebo tchána a tchýni. V jiných případech se jedná o volno neplacené. Mimo pracoviště můžete být opět pouze dobu nezbytně nutnou, maximálně však jeden den.

Doprovod zdravotně postiženého potomka do sociálního zařízení a do specializovaných školních institucí musí firma pracovníkovi též proplatit. V případě doprovodu dítěte do pedagogické nebo sociální poradny má jeden z rodičů právo na neplacené pracovní volno. „Jedná se například o dítě s vadami řeči, specifickými poruchami učení nebo chování či dítě zdravotně postižené,“ konkretizuje případy Nataša Randlová, advokátka, která se specializuje na pracovní právo.

Na pohřeb je víc než na veselku

Na svatbu má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnanci dva dny volna, z toho jeden den k účasti na samotném svatebním obřadu. Pokud se vdáváte nebo ženíte, počítejte s tím, že proplacen vám bude jen jeden z těchto dvou dní.

Dále dostanete jeden den neplaceného pracovního volna jako matka nebo otec v případě svatby potomka, stejně tak jako dostane syn či dcera jednodenní povolení k návštěvě svatby rodiče.
Další soukromou událostí, během které vás musí v práci omluvit, je úmrtí v rodině. Zaměstnavatel vám proplatí všechny volné pracovní dny spojené s úmrtím v rodině. Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte má zaměstnanec dostat volno v den pohřbu. Nárok má pak ještě na dva volné dny. Jeden volný den se poskytuje na pohřeb rodiče, sourozence, tchýně a tchána, švagra a švagrové, snachy a zetě. Pokud zaměstnanec organizuje pohřeb, připadá mu další den volna.

Na pohřeb prarodiče, prarodiče manžela, vnuka nebo jiné osoby, která žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, se poskytuje volno nejvýš jeden den. Pokud pozůstalý obstarává pohřeb, dostane další volný den. Pracovní volno na pohřeb kolegy z práce na dobu nezbytně nutnou může zaměstnanec dostat po schválení zaměstnavatele nebo odborové organizace. Volno je také placené.

Účast při porodu a stěhování se neproplácí

Mezi osobní překážky v práci patří i narození potomka. Pracovní volno s náhradou mzdy dostane manžel či druh k převozu manželky do nemocnice a zpět. Pokud ale budoucí tatínek chce být u porodu, volno dostane, ovšem neplacené. Uvolnění dostanete také při stěhování, maximálně však na dva dny a bez náhrady platu.

Hledání nového místa

Odcházíte-li ze stávající práce, máte právo na volno pro účast na pohovorech a výběrových řízeních nebo na návštěvu úřadu práce. Jedná se o jeden půlden v týdnu po dobu vypršení výpovědní lhůty. Půlden lze se souhlasem šéfa slučovat například na celý den během dvoutýdenní doby. Takové volno je neplacené s výjimkou případů, kdy byl pracovní poměr rozvázán ze strany zaměstnavatele, byli jste propuštěni dohodou z důvodu organizační změny nebo při nezpůsobilosti dále vykonávat dosavadní práci.

Pokud jste těžce zdravotně postiženi, pobíráte plný invalidní důchod, přesto pracujete a do práce jezdíte autem, může se stát, že vám povětrnostní vlivy nedovolí do práce přijet. Máte pak nárok na náhradu mzdy, nejvýše však za jeden den. „Jde o výjimečný případ, může se to stát například při záplavách nebo sněhové vánici,“ vysvětluje situaci Bořivoj Šubrt. Také v situaci, kdy se nemůžete dostavit do práce kvůli přerušení provozu nebo zpoždění veřejné dopravy a zároveň nemáte k dispozici třeba auto, se poskytuje pracovní volno. Je ovšem neplacené.

Kdy musíte dostat volno

 • Lékařské vyšetření nebo ošetření
 • Preventivní prohlídka
 • Očkování či vyšetření související s výkonem práce
 • Přerušení provozu nebo zpoždění dopravního prostředku
 • Svatba
 • Narození dítěte
 • Pohřeb
 • Doprovod rodinného příslušníka k lékaři
 • Doprovod postiženého dítěte do internátní školy
 • Doprovod dítěte do pedagogicko-psychologické poradny
 • Přestěhování
 • Hledání nového zaměstnáni
Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na placené volno za...
Martina R.
11. 7. 2017, 10:26
Až Vám příště dorazí volební lístky, zahoďte je...
...
2. 6. 2017, 11:23
Dobrý den ,mám takový dotaz: zaměstnavatel mi nechce...
Miloslava Prášková
17. 7. 2014, 15:10
Dobrý den, jak je to s doprovodem syna, který je ji...
Hugk
1. 7. 2013, 17:54
Volno pro hledání nového zaměstnání
Tomas
10. 8. 2010, 08:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená