FinExpert.e15.cz

Kdy má OSVČ nárok na nemocenskou?


Miki  |  02. 11. 2010 20:22

Já bych tam ještě dopočítal náhradního zaměstnance, který podnikatele po dobu nemoci zastoupí - pokud pracuje sám, jako dnes převážná většina OSVČ, tak buď zavře krám (a na pojistné, jídlo, elektřinu, plyn atd. si asi půjčí), nebo si musí někoho dalšího zaplatit. A to se chystají zálohy na pojistné ve stejné výši jako u zaměstnanců, protože jsou oproti OSVČ diskriminováni.

 | 
Máša  |  02. 11. 2010 20:55

Nevím ale zdá se mě vše strašně nespravidelné jelikož,když má člověk dovolenou nemá ani korunu,když jste nemocný nemáte ani korunu naopak státní zaměstnanec neboli zaměstnanec má vše placené.Já vím řeknete podnikatel ale ti malý to nemají vůbec lehké a musejí se starat sami o sebe.maša

 | 
Miki  |  02. 11. 2010 22:47

tak nějak a to ještě ani nemá jisté, že každý měsíc bude nějakou výplatu mít. Neplatiči jsou dnes hrozná pakáž.

 | 
Petr  |  03. 11. 2010 10:26

Souhlasím s Vámi, že to živnostníci nemají jednoduché a stát je často odrbává. Ale nepochopil jsem v jedné Vaší větě toto: státní zaměstnanec neboli zaměstnanec. Kde jste přišla na to, že zaměstnanec musí být zrovna státní zaměstnanec? Nebo si myslíte, že například zaměstnanci stavebních firem (většinou s.r.o.) jsou státní zaměstananci? Velké soukromé firmy jako například a.s. jsou státní? Když bych vzal celkový počet zaměstnanců, tak státní zaměstnanci (i se školstvím, policií, hasiči, armádou a dalšími) tvoří kolem čtvrtiny všech zaměstnanců. A všichni ostatní nejsou placeni ze státu, ale z toho, co prací pro podnikatele vydělají, protože ty peníze se u zaměstnavatele nerodí samy, úplně stejně jako si je musí vydělat OSVČ.

 | 
Ambrož  |  04. 11. 2010 07:34

Ale ten zaměstnanec si musí na nemocenskou, dovolenou a jiné náhrady placené zaměstnavatelem také vydělat. Proto musí společnost, která ho zaměstnává tvořit rezervy na neproduktivní činnosti. O to má právě ten zaměstnanec nižší příjem. Dělá to tak 20%. Tak je to rovněž i u zaměstnanců placených státem ze státního rozpočtu. Bude-li OSVČ postupovat stejným způsobem, tak se nemůže do uváděných potíží dostat. Velkou chybou je, že řada OSVČ má chabé znalosti v ekonomickém chodu a svůj příjem berou tak, že vše co vydělají je automaticky jejich a k rozházení. Značnou výhodou OSVČ je, že když se jim daří, tak jejich příjem je v porovnání se zaměstnancem nadstandardní. Prostě myslet na zadní kolečka. Jinak si můžete zpívat oblíbenou listopadovou, ... ach synku, synku.

 | 
Betty  |  08. 11. 2010 06:24

Jak je to tedy s placením sociálního a zdravotního pojištění? Pokud vím, tak ta částka například 1800,- Kč sociálního pojištění, co musí každá OSVČ zaplatit, je vlastně součtem částek, které se odvádí státu i od zaměstnance a zaměstnavatele, tak proč nás tady někdo stále mystifikuje tím, že OSVČ platí pořád míň, než zaměstnanci?! Nebo zase se počítá ten společný ranec za všechny, co se odvádí do rozpočtu? Jenže toto je úplně jiná situace, přeci se nemůžou odvody stále zvyšovat těm, co skutečně svým podnikáním taktak uživí sami sebe (např. klasické živnosti sklenář, instalatér atd.) - především by se měl brát ohled na celkový roční OBRAT firmy spolu i posuzovat příjmy a výdaje. Těmto lidem, kteří dosud odolávají evidenci na ÚP se zase zvednou odvody a stát bude mít na krku další skupinu nezaměstnaných kvůli své "nenažranosti" a bezohlednosti.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená