FinExpert.e15.cz

Kdy a jak odepsat na inzerát?

Pokud začnete hledat zaměstnání přes internet, zjistíte, že nespornou výhodou této komunikace je rychlost.
Kdy a jak odepsat na inzerát?

Pokračování článku "Hledejte práci na webu".

Už během několika dnů můžete mít jasné zprávy o tom, zda potenciálního zaměstnavatele váš životopis zaujal. Odborníci také říkají, že ideální je reagovat na inzerát v pondělí či v úterý. Do pátku by vám totiž měla být doručena zpráva o tom, zda o vás má firma zájem. Téměř zbytečné je odepisovat na inzerát o víkendu, protože to na něj píše většina zájemců o práci.

Další dobrou radou je nepsat své životopisy na všechny možné i nemožné adresy. Takovýto způsob hledání práce je naprosto neefektivní, protože si nepamatujete, koho jste již oslovili. Může se tak stát, že svůj životopis a motivační dopis pošlete některým firmám třeba dvakrát. To samozřejmě u potenciálního zaměstnavatele vzbudí podezření, podobně jako když na vaše CV zareagují, ale vy už si nepamatujete, o jaké místo jste se ucházeli.

Pravda a e-mail

Mnoho lidí se zúčastňuje na internetu různých debat, kde o sobě mohou tvrdit cokoli. Prozrazují na sebe nejvíce svůj e-mail, kde může být přezdívka nebo cokoli jiného než jejich jméno. Nikdo jejich věrohodnost nemůže kontrolovat. Pokud ovšem uvykli lhaní a přenesou je do inzerátů, kdy hledají zaměstnání, nevyplatí se jim to. Dříve či později totiž dojde k osobnímu kontaktu se zaměstnavatelem a pravda vyjde nemilosrdně najevo.

I proto je dobré mít dobrou mailovou adresu. Většina personalistů říká, že pokud jim přijde poptávka po práci z adresy certikbertik@gmail.com, má zájemce jen malou šanci na úspěch. Aby vaše e-mailová adresa byla seriózní, mělo by v ní figurovat vaše jméno a příjmení. Stejně tak i portál, na kterém máte svůj e-mail, by měl být všem dostupný.

Kontrola a citlivá data

S e-mailovou schránkou souvisí další problém. Někteří zájemci o práci reagují na inzeráty z e-mailových adres, které pravidelně nekontrolují. Měli by se však nejméně několikrát týdně podívat, zda jim nepřišla odpověď. Největší chybou pak je, pokud rozesíláte maily budoucím zaměstnavatelům z různých e-mailů a odpovědi si necháváte posílat na jednu. Například životopis pošlete ze schránek martin.jezek@gmail.cz a na pozvání k pohovoru zareagujete z martas@hotmail.com. V tu chvíli jste o možnost získat práci prakticky přišli, protože personalista firmy vás má přiřazené k původní e-mailové adrese a vaše odpověď může skončit ve spamu.

Při komunikaci po internetu o sobě nikdy neposílejte ty nejcitlivější údaje. Internet není anonymní, a vždy je proto třeba pečlivě zvážit každou informaci, kterou o sobě na internetu zveřejníte. Stejně jako vy si díky internetu můžete o firmě vyhledat co nejvíce informací, tak to může váš budoucí zaměstnavatel udělat i o vás. Jedinou ochranou je prevence. Většina lidí, kteří pracují s internetem, totiž po sobě zanechává na síti nějakou stopu. Stačí pak ve vyhledávači zadat jejich jméno a znát pár detailů z jejich života a personalista si může prověřit, zdali uchazeč o práci náhodou nedělal věci, které firma zásadně neakceptuje.
 

Životopis neodbývejte

Dobře napsaný životopis neboli curriculum vitae či CV je základ úspěšné poptávky po práci. Nejen že ho použijete při jednání s potencionálním zaměstnavatelem, můžete ho také „vyvěsit“ přímo na web. Na seriózních portálech se dostanou k životopisům jen registrovaní zaměstnavatelé. Například na profesia.cz mají přístup k životopisům jen ty společnosti, které byly prověřené v živnostenském a obchodním registru. V dotazníku musí jasně specifikovat svoji činnost, jinak se k databázi zájemců o práci nedostanou. Přesto se vyplatí opatrnost. Nikdy není dobré rodné číslo. V životopise, který na pracovní server pověsíte, se soustřeďte především na praxi a vzdělání, to čte personalista jako první a to rozhoduje.
 

Více o tématu najdete v časopisu Osobní finance, který je právě na stáncích.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená