Pokračování článku "Hledejte práci na webu".
Už během několika dnů můžete mít jasné zprávy o tom, zda potenciálního zaměstnavatele váš životopis zaujal. Odborníci také říkají, že ideální je reagovat na inzerát v pondělí či v úterý. Do pátku by vám totiž měla být doručena zpráva o tom, zda o vás má firma zájem. Téměř zbytečné je odepisovat na inzerát o víkendu, protože to na něj píše většina zájemců o práci.
Další dobrou radou je nepsat své životopisy na všechny možné i nemožné adresy. Takovýto způsob hledání práce je naprosto neefektivní, protože si nepamatujete, koho jste již oslovili. Může se tak stát, že svůj životopis a motivační dopis pošlete některým firmám třeba dvakrát. To samozřejmě u potenciálního zaměstnavatele vzbudí podezření, podobně jako když na vaše CV zareagují, ale vy už si nepamatujete, o jaké místo jste se ucházeli.
Pravda a e-mail
Mnoho lidí se zúčastňuje na internetu různých debat, kde o sobě mohou tvrdit cokoli. Prozrazují na sebe nejvíce svůj e-mail, kde může být přezdívka nebo cokoli jiného než jejich jméno. Nikdo jejich věrohodnost nemůže kontrolovat. Pokud ovšem uvykli lhaní a přenesou je do inzerátů, kdy hledají zaměstnání, nevyplatí se jim to. Dříve či později totiž dojde k osobnímu kontaktu se zaměstnavatelem a pravda vyjde nemilosrdně najevo.
I proto je dobré mít dobrou mailovou adresu. Většina personalistů říká, že pokud jim přijde poptávka po práci z adresy certikbertik@gmail.com, má zájemce jen malou šanci na úspěch. Aby vaše e-mailová adresa byla seriózní, mělo by v ní figurovat vaše jméno a příjmení. Stejně tak i portál, na kterém máte svůj e-mail, by měl být všem dostupný.
Kontrola a citlivá data
S e-mailovou schránkou souvisí další problém. Někteří zájemci o práci reagují na inzeráty z e-mailových adres, které pravidelně nekontrolují. Měli by se však nejméně několikrát týdně podívat, zda jim nepřišla odpověď. Největší chybou pak je, pokud rozesíláte maily budoucím zaměstnavatelům z různých e-mailů a odpovědi si necháváte posílat na jednu. Například životopis pošlete ze schránek martin.jezek@gmail.cz a na pozvání k pohovoru zareagujete z martas@hotmail.com. V tu chvíli jste o možnost získat práci prakticky přišli, protože personalista firmy vás má přiřazené k původní e-mailové adrese a vaše odpověď může skončit ve spamu.
Při komunikaci po internetu o sobě nikdy neposílejte ty nejcitlivější údaje. Internet není anonymní, a vždy je proto třeba pečlivě zvážit každou informaci, kterou o sobě na internetu zveřejníte. Stejně jako vy si díky internetu můžete o firmě vyhledat co nejvíce informací, tak to může váš budoucí zaměstnavatel udělat i o vás. Jedinou ochranou je prevence. Většina lidí, kteří pracují s internetem, totiž po sobě zanechává na síti nějakou stopu. Stačí pak ve vyhledávači zadat jejich jméno a znát pár detailů z jejich života a personalista si může prověřit, zdali uchazeč o práci náhodou nedělal věci, které firma zásadně neakceptuje.
Životopis neodbývejte
Dobře napsaný životopis neboli curriculum vitae či CV je základ úspěšné poptávky po práci. Nejen že ho použijete při jednání s potencionálním zaměstnavatelem, můžete ho také „vyvěsit“ přímo na web. Na seriózních portálech se dostanou k životopisům jen registrovaní zaměstnavatelé. Například na profesia.cz mají přístup k životopisům jen ty společnosti, které byly prověřené v živnostenském a obchodním registru. V dotazníku musí jasně specifikovat svoji činnost, jinak se k databázi zájemců o práci nedostanou. Přesto se vyplatí opatrnost. Nikdy není dobré rodné číslo. V životopise, který na pracovní server pověsíte, se soustřeďte především na praxi a vzdělání, to čte personalista jako první a to rozhoduje.
Více o tématu najdete v časopisu Osobní finance, který je právě na stáncích.