FinExpert.e15.cz

Kdo zaplatí realitce provizi?


Vimmo.cz  |  07. 09. 2015 08:30

Bohužel jedna ze zásadních věcí na které jste opomněli je také daň z nabytí věcí nemovitých také ve výši 4% ( u osobního vlastnictví ) u které je situace obdobná. Formálně zde opravdu jde pouze o to zda na faktuře RK bude prodávající nebo kupující, ale ve výsledku je vždy provizi zaplatí kupující. Z mých zkušeností vím, že ti co si nemovitost prodávají sami mají náklady ve výsledném součtu obdobné tomu co si řekne RK, ale je to vždy o tom co která RK dokáže nabídnout za služby, kolik si řekne za provizi a koho která RK zklamala svým amaterským přístupem a neznalostí, jak tomu v mnoha případech bývá.

 | 
Náklady  |  07. 09. 2015 09:34

Takže to máme: 4% realitce (někdy i více - 5%, ale občas i méně), nezapomeňme na DPH(!!!) z provize, tedy další 1% a nakonec ty 4% daň z nabytí nemovitých věcí. Takže v součtu jde o náklady prodeje kolem 10%. Prodáváte např. byt za 2,5 milionu, tak náklady budou skoro čtvrt mega, což není málo.

 | 
*  |  07. 09. 2015 09:57

"Z mých zkušeností vím, že ti co si nemovitost prodávají sami mají náklady ve výsledném součtu obdobné tomu co si řekne RK"

To ani velmi přibližně není pravda. Již jsem u několika prodejů a koupí byl, a v přímých výdajích za inzerci a právníka vždy do 20.000 Kč, spíše ale polovina. Notářská, či bankovní úschova? Irelevantní, tu realitka nikdy neplatí, vždy ten kdo na ní trvá. (Nabízí zdarma, že peníze mohu složit u nich, nebo u jejich kamaráda - ale taková služba je i zadarmo velmi drahá.) Vlastní čas? Irelevantní, ten strávím s prodejem/nákupem stejně, spíše ale s realitkou více, protože navrch ještě musím kontrolovat realitku. Pravda, občas něco i realitka zařídí, třeba dojde na katastr, takže se to ve výsledku nuluje. Ostatně i kdybych byl blázen, a slepě věřil realitce, ale to je na zbavení svéprávnosti, tak ušetřím maximálně desítky hodin. Řekněme 50, a to asi přeháním. Provizi vezměme z článku třeba těch 104.000 Kč, a to je 2080 Kč/hod.

 | 
Vimmo.cz  |  07. 09. 2015 11:11

Pokud si vyberete RK která nemá ve službách alespoň advokátní úschovu v provizi tak je pouze na prodávajícím, zda přes danou RK bude prodávat (rozdíl mezi advokátní a notářskou úschovou je ve výsledku nulový - jde jen o to na jakou sumu je advokát či notář pojištěný, dobrá RK Vám nechá možnost zvolit si svého advokáta či notáře). V současné době de prodává většina nemovitostí které jsou zatížené hypotečním či jiným úvěrem, zástavami atd.. a kupující si na nemovitost berou také hypotéku, člověk který s daným stavem nemá zkušenosti stráví hodiny a hodiny na úřadech a právnících aby prodej zvládl, nemulvě o podání daňového přiznání ( také jedna ze služeb obsažených v provizi) když si navíc spočítáte v průměru 15-18 prohlídek na nemovitosti s cestou tam a zpět a čas strávený na prohlídkách, tak provize 3-4% není tolik, navíc ne každý prodej se podaří zrealizovat, ale náklady jsou stálé.

 | 
*  |  07. 09. 2015 12:02

"Pokud si vyberete RK" Vycházejme z reálných příkladů prosím. Realitku si nikdo nevybírá, realitka se vnucuje, a bohužel se jí to často i povede. Takže jedna, ani druhá strana si nic nevybrala. Chceš-li koupit, musíš se smířit se "službami" realitky. Chceš-li prodat, obrň se trpělivostí, a stejně ti seberou spoustu času, pokyn "RK NEVOLAT" ignorují. (Na druhou stranu to není divné, jinak by neměli kšefty.) Hajzlové do poslední chvíle lžou, že nejsou realitka.

"alespoň advokátní úschovu" Advokátní úschovu jsem zmiňoval - to je ta u kamaráda. Zní to honosně, ale hlediska rizikovosti není rozdíl mezi advokátem, a úschovou v realitce v šuplíku.

"rozdíl mezi advokátní a notářskou úschovou je ve výsledku nulový" Chlapče zlatá, tak teď nevím, jestli vědomě LŽEŠ, nebo je to věc tvé NEZNALOSTI. Ve výsledku je to pro klienta jedno.

" jde jen o to na jakou sumu je advokát či notář pojištěný" "Žádná pojistka se na zpronevěru, či podvodu, advokátem nevztahuje.

"dobrá RK Vám nechá možnost zvolit si svého advokáta či notáře" Ano, to je pravda. Jen je třeba říci, že notářská úschova není v ceně 5% provize + DPH, však co by také za ty drobné člověk chtěl, že. Tu vždy platí koloušek zvlášť. My vám nabízíme v ceně advokátní úschovu, či na našek RK účtu, a cokoli lepšího si zaplať.

"V současné době de prodává většina nemovitostí které jsou zatížené hypotečním či jiným úvěrem, zástavami atd." Zjevný nesmysl. Už jen vzhledem k podílu novostaveb. Chtěl jsi možná říci, že ty jsi zprostředkovatelem, realitka nic neprodává, ani nekupuje, obchodů kde většina....

Hypotéční úvěr a zástavu řeší banka. A ta také schvaluje a připomínkuje smlouvu. Realitka jen dělá "tichou poštu" - za extra provizi od banky, nad 5%+DPH.

"nemulvě o podání daňového přiznání ( také jedna ze služeb obsažených v provizi)" Ano, RK vyplní formulář finančního úřaduDANĚ Z PŘEVODU NEMOVITOSTI o nacionále, a provede matematicky náročnou operaci, spočte 4% z kupní ceny. Tu vyplní do formuláře. Za to si těch 5% + DPH vskutku zaslouží, to by nikdo nezvládl sám. Co RK nedělá je první podání DANĚ Z NEMOVITOSTI, což je, zvláště u domů se zahradou, kolnami atd. skutečně náročné, když to člověk dělá poprvé. Ani mě nezaráží, že to nevíš, či to zamlčuješ, a machruješ právním termitem "daňové přiznání".

"když si navíc spočítáte v průměru 15-18 prohlídek na nemovitosti s cestou tam a zpět a čas strávený na prohlídkách" Jestli mám ty prohlídky absolvovat s realitkou, či bez realitky, mám to za stejný čas.

Není problém ve výši provize, ale co za ní RK poskytují!

 | 
*  |  07. 09. 2015 10:06

"ale je to vždy o tom co která RK dokáže nabídnout za služby, kolik si řekne za provizi a koho která RK zklamala svým amaterským přístupem a neznalostí, jak tomu v mnoha případech bývá."

Amatérský přístup, to je ještě to nejlepší, co může člověka u realitky potkat. Horší je ten profesionální. Jednal jsem s asi 20-ti realitkama, a nikdo neudělal to co měl. Nejlepší byl jeden amatér, profesí stavař, který to měl jako přivýdělek. Takže sice ve smlouvě měl chyby a nedostatky, spíše nedostatky, ale to doplnila právnička, on akceptoval. A i jinak se, jako jediný, snažil něco zařídit, zorganizovat a oběhat. A právě na rozdíl od profíků tam nebyly žádné podrazy na kupujícího i prodávajícího, na nichž smlouva stála, aby byla provize jistá a hned.

Zkrátka realitku, na níž by šlo se spolehnout jsem nepotkal, nejhorší jsou sekáči profíci.

 | 
*  |  07. 09. 2015 10:17

Dívám se na ten tvůj web, na pohled není špatný vzhledem. Nicméně sekce služby: plky, plky, plky, PENB chyby, plky, plky. Ceny nejsou uvedeny, ale prý jsou u PENB "akční".

Inu profík. Kolega z Brna níže, ten web sice vypadá příšerně, ale aspoň tam má základní údaje, podmínky a ceny. (Tedy ne že bych na ně přistoupil, klasicky nehorázné.)

 | 
M. Komárek (RE/MAX)  |  07. 09. 2015 21:21

Pane (paní) hvězdičko, píšete, že máte zkušenosti (špatné) s 20 RK. Takže buď jste obdivuhodný investor, který nakupuje nemovitosti, pak ale nechápu, proč nepoužíváte dražby či jiné cesty k získání nemovitostí a nevěřím, že jste 20x po sobě potkal(a) špatnou RK - taková realita prostě není, nebo jste 1x prodával(a) a vaší nemovitost nabízelo 20 špatných realitek- Tomuto již věřím, protože tímto způsobem (v hejnu) fungují opravdu jen výrazně nekvalitní RK. Kvalitní RK jako třeba ta moje, by se do takové ponižující situace nikdy nedostala. A ještě dodatek - my se nikomu nevnucujeme, lidé si nás objednávají sami. Proč? Naše služby se jim vyplatí.

 | 
xf  |  07. 09. 2015 23:35

Existuje lež. A to co je ještě větší lež, to definuje věta realitky: "my se nikomu nevnucujeme, lidé si nás objednávají sami. Proč? Naše služby se jim vyplatí."

Samozřejmě že Re-Max není výjimkou. Není lepší, ani horší, nežli ostatní realitky. Takže mizérie. Vnucování, lhaní, jednostranné smlouvy zajišťující pouze provizi realitce, klientovi negarantující nic.

Problém a podstata kombinace obrovských provizí, málo uděláme, za nic neručíme je v tom, že realitka většinu času stráví ne prací ve prospěch klienta, ale sháněním klienta. Na to padne většina provize, na zaplacení toho času.

Mimochodem, ta "profesionalita" Re-Maxu začíná ještě než makléř promluví u odznáčku. Začínající má jedničku, starší má dvojku... no prostě ani označení nemá Re-Max nematoucí.... Znám jednoho, co nosí radši všechna čísla, aby ho neměli lidi za začátečníka.

 | 
M. Komárek (RE/MAX)  |  08. 09. 2015 07:41

Mluví z vás bohužel jen zášť a nenávist. Ostatně tak to u lidí co se stydí podepsat bývá. Já se za své jméno a práci nestydím, stejně tak mí klienti, kteří mi posílají písemné veřejné reference. Přeji vám hezký den, anonyme.

 | 
M. Komárek (RE/MAX)  |  08. 09. 2015 08:12

Také se dokážu podepsat M. Komárek (RE/MAX). Také dokážu napsat, že z tebe mluví zášť a nenávist. Ba dokážu to zkrátit na zapšklá nenávist. I jiné sprostoty bych dokázal vymyslet, ačkoli větší než ty asi těžko, také anonyme s nickem M. Komárek. Také se dokážu bít v prsa jak mladý sameček gorily.

Nicméně na zkušenostech s realitkami, mojí, a většiny dalších lidí, co se s realitkou potkali, tvé sprostoty a neochota mluvit k věci nic nezmění.

Ale nejsem pokrytec a lhář, abych naprskal jedovatosti, a poté úlisně napsal "přeji hezký den".

Prostě jen další ksindl z realitky, to jediné ti věřím. Možná skutečně z Re-Maxu, možné od konkurence, když jim tu děláš ostudu. Možné je oboje.

 | 
Pozorovatel  |  08. 09. 2015 19:39

Dobry den, jen kratce reaguji na Vase urazeni, narazky a exibici kombinovanou teatralnim prehanenim, zvelicovanim a projevem neznalosti.

Realitni makler je profese a sluzba jako kazda jina, a proto je dobre dat na doporuceni. Je mnoho vynikajicich makleru a mnoho tech, co chteji jen vydelat bez ohledu na poskytnute sluzby. Prodavajici je snad svepravny a dokaze se rozhodnout, ci chce sluzby maklere vyuzit ci nikoliv.

 | 
xf  |  08. 09. 2015 22:51

Jestliže je to profese jako každá jiná, a existuje spousta vynikajících makléřů, tak těmto skvělým lidem jistě nevadí, když jejich zákazníkům jsou předány zkušenosti s jejich skvělými službami stylem co slibují / co doopravdy mají ve smlouvě, že.

Lidé, až na vás budou tlačit, tak si hned na začátku vyžádejte návrh smlouvy. A pozorně poslouchejte, co vám reliťáci slibují, a co je ve smlouvě. Podle jednoduchého klíče 1) je to co slibují ve smlouvě? 2) Pokud ano, je to ve smlouvě formulováno tak, aby soud mohl jednoznačně říci, co tím bylo myšleno? 3) Je stanoven nějaký termín, do kdy to má být provedeno? 4) Je stanoveno, co se stane, když tak realitka neučiní?

Příklad, to vás čeká při prodeji, až se vám vnutí do bytu an prohlídku: My pro vás budeme exkluzívně dělat, váš byt prodáme, máme smlouvy na největších realitních serverech, v tu chvíli vám strčí z aktovky letáky a časopisy s jejich inzercí, či tisk webové stránky, máme zaplaceno a inzeráty "topujeme" (platí za umístění na prvních místech nabídky), inezrujeme v místních časopisech i na našich stránkách. Jsme celosvětová síť, naše stránky každý kupující zná.

V tu chvíli se podívejte do smlouvy, k čemu se tam zavazují. Najdete tam větu "RK vyvine úsilí k úspěšnému prodeji a zajistí inzerci". Nic více. Co to znamená? "Vyvine úsilí", to když realitka nic, nebo téměř nic, 6 měsíců neudělá*, a vy s tím půjdete k soudu, tak soud bude muset konstatovat, že ve smlouvě není napsáno co konkrétně měla realitka dělat, "vyvine úsilí" nic neznamená, tudíž realitka nic neporušila. A kdyby porušila, ale neporušila, tak tam není termín, do kdy to měla udělat. Vaše "já myslel že", on mi sliboval že rychle, to není vymahatelné, natož závazek. A kdyby porušila, a v určeném termínu, tak tam není sankce. Zajistí inzerci? Oni vám slibují největší servery s topováním i místní časopisy... ale ve smluvě nic takového není. To si uvědomte. Když zveřejní inzerci v Dolních Kotěhůlkách v hospodě na nástěnce, tak mají splněno, co je ve smlouvě. Inzerovali.

* I na to se některé realitky specializují. Nechají si podepsat exkluzivní smlouvu, majitel platí poplatky za byt, topení, fond oprav, peníze mu chybí jinde... tak byt prodá sám. A v tu chvíli nastoupí realitka a vymáhá smluvní pokutu za porušení exkluzivní smlouvy.

A takhle si porovnejte každý slib s textem smlouvy, co vám vnucují. Nikdy nic nepodepisujte hned, vezměte si smlouvu domů, kde si ji prostudujte! Oni na vás udělají stejný nátlak, jako "šmejdi" - prodejci dek a hrnců. Jsopu to stejn í lidé, stejné metody, slušný je tak jeden z 20-ti. Bez přehánění.

 | 
xf  |  08. 09. 2015 22:56

Dodatek: 4) Musí tam být stanovena sankce. Například pokuta, ukončení smlouvy atd. To si všimněte ve smlouvě, že sankce, a vysoké sankce, tam jsou stanoveny jen pro klienty, pro realitku žádná. (Dá se o tom jednat, ale většinou /19 z 20-ti/ na změnu smlouvy realiťák nepřistoupí, pokud by byla jiná, nežli kosmetická. Protože taková je podstata jejich kšeftu. S výmluvami "to nejde", "to by mi šéf neschválil", "to je naše standardní smlouva, tisíce spokojených klientů /tak co otravuješ, šmejde/")

 | 
Normalni obcan  |  09. 09. 2015 00:36

Pane x vy jste bud zhrzely klient nezodpovedneho maklere nebo blazen

Pokud by normalnimu makleri klient kladl obdobne otazky a pozadavky, tak mu za ten straveny cas a problemy nestoji, kdyz vetsinou takovyto clovek vyzaduje cenu z rise pohadek.

Jak nekdo vise uvedl, dat na doporuceni a zdravy rozum, stanovit si cenu a podminky, a to co zde uvadi zhrzely clovek ignorovat, nebot obchodni vztah ma byt mezi maklerem a klientem a i makler musi mit chut a zajem obchod realizovat.

 | 
*  |  09. 09. 2015 09:20

Děkuji za potvrzení napsaného, že realitky mají skutečně takové naprosto jednostranné smlouvy, a odmítají je změnit. Což tu ostatní realiťáci vehementně popírali, a vydávali se za něco zcela jiného.

I když pochybuji, že si to vůbec uvědomuješ, co jsi napsal.

 | 
Jan  |  24. 02. 2018 14:36

Jaká realitní kancelář z Prahy je nejspolehlivější?

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená