FinExpert.e15.cz

Kdo podává daňové přiznání?

Konec března se nezadržitelně blíží a s ním i svátek všech daňových plátců a poplatníků. Finanční úřady budou opět praskat ve švech, protože daňové přiznání se vždy podává až poslední možný den. Kdo všechno musí podat přiznání k dani?
Kdo podává daňové přiznání?

Konec března je poslední možností, kdy podat daňové přiznání za předcházející kalendářní rok. Povinnost podat přiznání k dani z příjmu mají nejenom podnikatelé (formulář B), ale i zaměstnanci s příjmy pouze ze závislé činnosti. Ti se ale většinou nemusí o nic starat, protože za ně daňové přiznání podá zaměstnavatel (formulář daňové přiznání s označením A). Existuje možnost, kdy se s formulářem daňového přiznání nemusíte trápit, přestože jste předcházející rok určitých příjmů dosáhli.

Kdo podává daňové přiznání

Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 10 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené, o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána podle § 16 odst. 2 zákona o daních z příjmů (tj. některé příjmy z kapitálového majetku nebo některé ostatní příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí). Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 10 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

Kdo nepodává daňové přiznání

Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 6 zákona o daních z příjmů pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4 zákona o daních z příjmů) a neuplatňoval odečet úroků (§ 15 odst. 10 a 11 zákona o daních z příjmů) z hypotečního úvěru banky, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem. Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k zákona o daních z příjmů a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň zvláštní sazbou daně, nemá jiné příjmy podle § 7–10 zákona o daních z příjmů vyšší než 4 000 Kč.

Rovněž není povinen podat daňové přiznání poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků ze zahraničí, které jsou podle § 38f zákona o daních z příjmů vyjmuty ze zdanění.

Kam podávat daňové přiznání

Daňové přiznání podává poplatník na finanční úřad v jehož územním obvodu má v době podání daňového přiznání bydliště (trvalý pobyt).

Na čem se podává daňové přiznání

Daňové přiznání se podává jen na tiskopise vydaném ministerstvem financí nebo na počítačových sestavách, které mají údaje, obsah i uspořádání údajů zcela totožné s tiskopisem vydaným ministerstvem. V tištěných Osobních financí č. 2/04 naleznete recenzi programu Tax 2004, který umí jednoduše zpracovat daňové přiznání a vytisknout jej. Na internetu lze také nalézt řadu formulářů ve formátu XLS (Excel), které obsahují matematické vzorce usnadňující vyplnění daňového přiznání. Zhruba v polovině března na našich stránkách naleznete návod, jak vyplnit daňové přiznání za rok 2003.

Kdy se podává daňové přiznání

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2003 je do 31. března 2004. Pokud jej na základě plné moci podává a zpracovává daňový poradce nebo advokát, či pokud se jedná o poplatníka, který má povinnost na základě zákona mít účetní závěrku ověřenou auditorem, prodlužuje se lhůta pro podání daňového přiznání o tři měsíce, tj. do 30. června 2004. Poplatník si může požádat správce daně o prodloužení lhůty pro podání přiznání. V tomto případě je nutno zaplatit kolkovou známku v hodnotě 100 Kč.

Kdy se daň platí

Splatnost daně je podle výše uvedených podmínek do 31. března 2004, popř. do 30. června 2004.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Upřesnění k radám o daň.přiznání
Jiřina
1. 3. 2004, 12:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená