FinExpert.e15.cz

Kdo odhaluje firemní podvody? Ne ten, koho byste čekali…

Zjištění a odhalení podvodného jednání je často spíše dílem různých okolností. Své sehraje i finanční odměna, zato státní dozor moc nezmůže.

V nové studii nazvané „Kdo odhaluje firemní podvody?“ Luigi Zingales, profesor podnikání a financí na University of Chicago Graduate School of Business a spolubadatelé Alexander Dyck z University of Toronto a Adair Morse z University of Michigan analyzovali 230 případů obvinění z firemních podvodů v amerických společnostech v letech 1996 až 2004. Cílem bylo určit účinnost legislativních reforem, provedených po zveřejnění podvodů ve společnostech Enron, World Com a jiných velkých skandálů v minulém desetiletí, na odhalování a potlačování firemních podvodů.

Studie zjišťuje hlavní aktéry v odhalování firemních podvodů, zkoumá jejich motivaci k činu (nebo důvod rozhodnutí nic nezveřejňovat) a odhaduje relativní náklady a přínosy odhalení. Studie také zjišťuje frekvenci, se kterou různí aktéři odhalují podvody a také průměrnou rychlost, kterou podvody vycházejí na světlo v různých odvětvích průmyslu.  Autoři docházejí k závěru, že odhalení podvodu je výsledkem spíše spletité sítě komplementárních činitelů trhu, než dílem jednotlivého zachránce a že se v úspěšném odhalení může finanční stimulace osvědčit jako mnohem účinnější, než vládní dohled.   

Komplexní síť sloužící odhalení

Jedním z hlavních závěrů studie je zjištění, že neexistuje jediný činitel, který by převažoval v odhalování podvodů.  Místo toho, jak ukazují autoři, proces odkrývání podvodů je výsledkem řady spletitých vzájemných vlivů ve skupině jednotlivců, kdy je každý z nich zapojen v různé míře, působí na něho různé tlaky a má rozdílné motivace.  Aby autoři ukázali, jak je tato síť vztahů rozhodující pro šíření informací a povědomí o podvodu, uvádějí příklad Enronu.  V případě Enronu článek v texaském vydání Wall Street Journal zaujal manažera investičního fondu, který upozornil Bethany McLean ve Fortune. Následně Bethany McLean publikovala článek „Má Enron nadsazenou cenu?“ a vzápětí jiný spekulant upozornil Petera Eavise v The Street.com, který napsal o podezřelých „vzájemně souvisejících entitách“.  

V čele žebříčku oznamovatelů podvodů jsou zaměstnanci a média

Přes zdánlivě přirozený proud informací o podvodech se autorům podařilo sestavit žebříček deseti nejaktivnějších oznamovatelů podvodů.  Hlavními hráči jsou (seřazeno od nejaktivnějších):

  1.  Zaměstnanci
  2. Média*
  3. Regulátoři nefinančního trhu*
  4. Komentátoři
  5. Auditoři
  6. Strategičtí hráči
  7. SEC (Americká vládní komise regulující prodej cenných papírů)
  8. Akcionáři
  9. Firmy poskytující odborné služby
  10. Spekulanti

*Zaměstnanci a regulátoři nefinančního trhu sdílí druhé místo.

Paradox odhalení

Proč jsou zaměstnanci v oznamování podvodů mnohem aktivnější, než např. spekulanti? Aby bylo možné odpovědět na tuto otázku, autoři zkoumají čtyři faktory, které mají vliv na to, jak a kdy lidé prozradí informace o podvodu: přístup k informacím za nízkou cenu; podnět shromáždit další informace; finanční nebo kariérní zisk z odhalení; náklady vzniklé kvůli odhalení. Docházejí k závěru, který nazývají „paradox odhalení“ – fenomén, podle kterého lidé s nejmenší motivací odhalit podvod jsou ve skutečnosti nejaktivnější, zatímco ti s nejsilnější motivací jsou mnohem méně aktivní.   Např. zaměstnanci (především z hlediska aktivního odhalování podvodu) čelí v případě promluvení největším rizikům (mezi jinými autoři uvádějí ignorování, ztrátu zaměstnání a fyzické ohrožování).   Na druhé straně se zjistilo, že regulátoři burzy, v jejichž samotném popisu práce je aktivní postoj, byli tak neaktivní, že se nedostali ani do první desítky.

Peníze světem vládnou

Badatelé docházejí k závěru, že „zplnomocněné“ postupy k odhalování podvodů – tj. postupy osob oficiálně pověřených povinnostmi v otázce odhalování podvodů (jako jsou SEC, externí auditoři a regulátoři v daném průmyslovém odvětví) jsou drahé a neefektivní (autoři je přirovnávají k „hledání jehly v příslovečné kupce sena“). Jiné země, které hledají způsob, jak vyřešit své vlastní chyby vnitropodnikového řízení, by si z nich neměly brát příklad. Studie také dochází k závěru, že většina reforem zavedených po propuknutí obrovských skandálů ve společnostech na konci 20. a na začátku 21. století neměla významný vliv na odhalování podvodů. Autoři v podstatě tvrdí, že efektivní korporátní řízení leží na spletité síti komplementárních činitelů trhu, které, jako systém, nelze jednoduše okopírovat a přenést do kontextu jiné země. 

Spolu s tímto poznatkem autoři podporují názor, který nazývají „tržní“ přístup k odhalování podvodů, tzn. že spíše než určit osoby zodpovědné za odhalování podvodů je lepší vytvořit systém pro ty, kteří přinesou podvod na světlo. Tento systém je již efektivně zaveden v USA, a to ve zdravotnictví; autoři uvádějí, že by ho šlo rozšířit i na korporátní sektor.  Další výhodou takového systému je, že tam, kde není k dispozici žádná informace, která by vedla k odhalení podvodu, nejsou vynaložené žádné peníze.  Tento přístup je mnohem efektivnější než tradiční formy dohledu, kde náklady existují i přes absenci pozitivního výsledku.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

stejné články
5Keyem
21. 8. 2007, 15:48
Re: mensia chybicka
Miroslav PRAGL
21. 8. 2007, 14:27
mensia chybicka
dusan
21. 8. 2007, 13:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená