FinExpert.e15.cz

Kdo chce vaše peníze?

Jen ve Spojených státech amerických je ročně evidováno přes půl milionu pokusů, kdy se podvodník pokusí vyluxovat bankovní konto klienta. I u nás se již objevují první případy, kdy jsou po klientech bank požadovány citlivé údaje o platební kartě.
Kdo chce vaše peníze?

Minulý týden našli někteří uživatelé e-mailu ve svých schránkách dopis psaný jménem společnosti VISA. Jistý Alwin Desagun žádal o vyplnění dotazníku, ve kterém se dotazuje na číslo platební karty, její platnost a PIN pod záminkou, že údaje potřebuje kvůli podezření ze zneužití klientovi karty. Jelikož je e-mail psán anglicky, je pouze malá pravděpodobnost, že by takto citlivé údaje někdo z klientů českých bank vyplnil. „Anglicky psané e-maily od neznámých adresátů většina uživatelů považuje za spam a tudíž je rovnou maže,“ tvrdí Radek Bábíček, odborník z časopisu Computer. „I když se e-mail snaží chovat jako oficiálně zaslaný z kartové asociace VISA, měla by právě použitá angličtina odradit případné „zájemce“ o vyplnění údajů,“ dodává Bábíček. Je však otázkou času, kdy se podobný e-mail bude šířit v češtině. Potom je již opravdu možné, že někteří nezkušení uživatelé naletí a přijdou o své peníze.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka části podvodného e-mailu od Alwina Desaguna

Jak to funguje

Jak vlastně může podvodník údajů o platební kartě zneužít? Pokud je klientova platebka odemknuta pro platby na internetu, může například zaplatit zboží objednané v internetovém obchodě. V Česku je však specifická situace v tom, že většina vydávaných platebních karet je elektronických (VISA Electron a Maestro) a ty nelze použít při off-line platbách (tzn. přes internet, telefon, přes imprinter). Pokud dojde ke zneužití platební karty výše popsaným způsobem, je těžké se domáhat jakékoli reklamace. Pochybení je totiž jednoznačně na straně klienta, který svým neuváženým krokem nabídne citlivé údaje další osobě.

Jak již bylo zmíněno, v USA je ročně hlášeno zhruba půl miliónu pokusů o zneužití platební karty, přičemž přes 25 000 klientů skutečně o peníze přijde. Dlužno ještě podotknout, že v případě Alwina Desaguna vedou stopy do Ruska. Pokud vás tato problematika zajímá, tak podvodné e-maily žádající po klientech citlivé údaje shromažďuje americká asociace Anti-Phishing.org.

Nový podvod?

Karta může být zneužita i při běžném placení za zboží objednané přes internet. Vždy se přesvědčte, že se jedná o důvěryhodný obchod (jméno společnosti, adresa, jasná struktura, šíře sortimentu atp.) a ujistěte se, že transakce probíhá v SSL protokolu na Secure Serverech. Pokud chcete zjistit, zda transakce probíhá v SSL protokolu, můžete to poznat podle toho, že se místo obvyklého http objeví v adrese https.
V diskusních fórech na internetu se objevil zajímavý příspěvek neznámého uživatele. „Jednoho dopoledne mi volala nějaká paní s odůvodněním, že volá ve jménu Komerční banky. Řekla, že mi chtějí aktivovat telefonické bankovnictví a požadovala PIN, heslo a další citlivé údaje. Jelikož vím, že si telefonické bankovnictví mohu aktivovat sám, žádné údaje jsem ji nesdělil. Asi za týden se stejný případ stal mému příbuznému, kterému volal podobný člověk.


Chraňte se

  • Nikomu nesdělujte číslo své platební karty
  • Dobře si chraňte PIN
  • Nevyplňujte formuláře v e-mailu
  • Při podezření ze zneužití ihned kontaktujte banku
  • Banka nebo kartová asociace nikdy nepožaduje citlivé údaje e-mailem

Klepněte pro větší obrázek Ukradli vám platební kartu?
Ztráta nebo odcizení platební karty je vždy důvodem ke strachu z jejího zneužití. Jak se bránit proti neoprávněným výběrům nebo platbám. Kolik stojí zablokování a můžete se proti krádeži platebky

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Pravopys
Petr
6. 2. 2004, 01:34
Pravopys
ja
29. 1. 2004, 09:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená