FinExpert.e15.cz

Kde získáte e-knihy zdarma a kde zaplatíte?

Elektronické knihy jsou většinou levnější než knihy tištěné, v řadě případů si je lze stáhnout zdarma. Cenové rozdíly nejsou sice tak výrazné, jak byste možná čekali, na oplátku však zase e-books skýtají jiné, pro čtenáře užitečné, kvality. Pokud se dokážete obejít bez šustění obracených stránek, ušetří vám nepochybně hodně času a peněz.
Kde získáte e-knihy zdarma a kde zaplatíte?

Že se po namáhavém pracovním dni uvelebíme doma před počítačem nebo notebookem, abychom se podívali na film, nebo si na něm pustili nějakou hudbu v mp3 formátu, tomu se dnes už těžko někdo podiví. Že bychom si na něm ale dobře početli? To těžko. Proč ale? Vždyť e-knihy jsou tady a skýtají skutečně široké pole možností. Kromě toho, že podporují fulltextové vyhledávaní, jsou snadno dostupné a nezabírají žádné místo, jsou zpravidla i levnější než jejich papírové protějšky.

Koupili jste si někdy elektronickou knihu? Diskutujte o tom na http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=36


Co jsou e-knihy

E-knihy, elektronické knihy neboli e-books jsou novou tváří literatury digitální doby. Ve své podstatě jde o soubory v nejrůznějších formátech (PDF, HTML, DOC či jiných) které obsahují ucelené literární dílo. Pokud jste se již setkali s virtuální encyklopedií vypálenou například na CD, setkali jste se s elektronickou knihou. Pokud jste četli vědecké pojednání o jisté problematice v aplikaci Word, četli jste elektronickou knihu. E-knihy ale nejsou pouze přepisem papírové knihy do elektronické podoby. Přinášejí s sebou také mnohé nové kvality, které papírové knihy nemají. Kromě již zmíněného fulltextového vyhledávání mají elektronické knihy mnoho dalších výhod. Místo klasického ilustračního fota se můžete v e-knize setkat s ilustračním videem anebo animací. Mnohé e-knihy také podporují interaktivitu, obsahují třeba hypertextové linky, jak je známe z internetu, které nám umožňují přeskakovat mezi příbuznými kapitolami v knize či dokonce mezi knihami. To je zvláště praktické při studiu odborné literatury. Při koupi elektronické knihy se nemusíme vydávat do kamenného knihkupectví, většinou stačí zajít na internet a v průběhu několika málo minut si můžeme požadovanou publikaci stáhnout na disk. E-knihy tak šetří především náš čas.

Výhody elektronických knih

  • Vydávání knih (i v malém množství) se stává ekonomicky dostupnějším
  • Je- li kniha nakupována on-line, neplatí se nic za její dodávku
  • E-knihy nejsou nikdy vyprodány
  • E-knihy jsou zpravidla levnější než klasické papírové knihy
  • Zahrnutí animací a videa (multimedia) do stránek e-knihy
  • E-knihy mohou být rychle stahovány z internetu buď z domova, nebo z kiosku v obchodě
  • Umožňují vyhledat v mžiku zadaná slova v rámci celé knihy
  • Možnost číst ve tmě nebo ve špatném osvětlení
  • Možnost umístění odkazů v rámci knihy i externě na internet
  • Možnost zapnutí audio-textu, poslech knihy

Kde hledat

Místem, kde se e-knihám daří nejlépe, je přirozeně internet. Existuje mnoho serverů, které se specializují na prodej a distribuci elektronických knih. Tyto se od sebe liší jak svým komerčním zaměřením, tak druhem a množstvím dostupných titulů. Tak například na serveru www.digibooks.cz najdete spíš e-knihy věnované architektuře, umění či designu, zatímco server www.literatura.jinak.cz je věnován téměř výhradně beatnické literatuře. Pokud jste milovníkem klasické české beletrie, vyhoví vašim požadavkům spíš www.palmknihy.cz. Sháníte-li současné světové autory, či čerstvě vydaná díla, je nabídka českého webu dosti omezena. Zahraniční servery jsou na tom o poznání lépe. Tak například vydavatelství Powells na svých stránkách nabízí každý měsíc téměř tisíc nových titulů. Na některých stránkách (jako například www.gutenberg.org) můžete přitom narazit i na takové rarity, jako je elektronická podoba překladu originálu zápisků Leonarda Da Vinciho. Přehlednější rozdělení některých zajímavých webů s jejich stručným popisem skýtá tabulka.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

Moje první e-kniha

Pokud jste si již z nabídky virtuálních knihkupectví vybrali, získáte po zaplacení – pokud se za stahování platí - požadované sumy zpravidla link, popřípadě heslo, pomocí kterého můžete e-book soubor downloadovat. Méně softwarově vyspělé weby vám e-knihu zašlou na CD na dobírku. Tu pak můžete číst na svém osobním počítači, notebooku, případně kapesním počítači. K tomu ale ještě potřebujete program, tzv. reader, který lze ale v absolutní většině případů v základní verzi stáhnout z internetu zdarma. Příkladem specializovaného čtecího zařízení je Rocket e Book o rozměrech 18 x 13 x 2,54 cm. Přístroj má vlastní dobíjecí baterii a dokáže pojmout až 41 000 stránek textu a obrázků, což představuje cca 200 knih průměrné velikosti. Číst je možno i potmě, jelikož je reader vybaven tzv. backlight – podsvícením. Je možné si ho pořídit přibližně za 200 USD.

Zajímavou službu poskytuje zákazníkům firmy Eurotel sdružení Bender Software, jež vyvinulo program, který umožňuje číst elektronické knihy i na mobilním telefonu. Texty jsou stahovány z internetu prostřednictvím WAP, jejich stahování je zdarma, uživatelé platí pouze za stažená data podle svého tarifu.

Hledejte chytře

Jako všude (na internetu obzvlášť) platí i tady známé rčení: "Kdo hledá, ten najde". Tak si můžete třeba Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války na webu Neknihy objednat za 97 Kč, zatím co na www.palmknihy.cz si celou tetralogii můžeme stáhnout zcela volně a bez poplatků. Obdobně je tomu i u řady jiných děl. Hledat se tedy vyplatí. I placené tituly jsou ale většinou levnější ve své elektronické podobě, zejména pokud jde o starší díla, na která se už nevztahuje autorský zákon. (Autorská práva trvají ještě 70 let po smrti autora.) U těch zbylých určují cenu sami vydavatelé a stává se, že tato se vůbec neliší od ceny nejlevnějšího, tedy paperbackového vydání. V poslední době však vydavatelské domy s oceňováním e-knih experimentují a snaží se zvýšit jejich atraktivitu pro čtenářskou obec tím, že jdou s jejich cenou dolů. Tak například titul The Serpents on the Crown od Elizabeth Peters je možné koupit na webu nakladatelství Powells v tištěné podobě za 25 USD, přitom elektronickou podobu knihy si můžete pořídit už za 15 USD. Ceny e-knih na placených serverech se dosti liší, na českých serverech se pohybují nejčastěji v rozmezí 20-300 Kč za titul, na zahraničních serverech je to interval 5-25 USD za titul. Ceny jsou obdobně jako u papírových knih přímou úměrou závislé na rozsahu díla.

Další článek


 

celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Levné knihy se dají dají sehnat i na inzertních serv...
petrholasek
21. 4. 2014, 17:59
eknihy se dají koupit i na <a rel="nofollow" href...
katama
22. 8. 2013, 09:55
Diskuze eknihová
Ben
21. 4. 2005, 12:44
Další zdroj knih - Literární doupě
Jirka
20. 4. 2005, 20:25
Re: Tabulka
Jirka VK
20. 4. 2005, 16:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená