FinExpert.e15.cz

Kde založit pobočku firmy?

Mnoho renomovaných světových firem „ze západu“ zakládá či rozšiřuje své pobočky v současnosti atraktivních lokalitách Asie, východní Evropy či jižní Ameriky.
Kde založit pobočku firmy?

Hlavními důvody jsou nižší mzdové náklady a možnosti dalšího rozvoje a vyšších zisků společnosti. Americká analytická a konzultantská společnost A. T. Kearney každoročně sestavuje žebříček nejatraktivnějších zemích pro založení nové pobočky firmy, GSL index. Největším lákadlem současnosti jsou samozřejmě Indie a Čína, Česku patří příznivé 16. místo.

Kritéria hodnocení

Posuzovány a hodnoceny jsou především tyto tři kritéria:

  1. Finanční atraktivita, tj. velikost trhu, kupní síla obyvatel, infrastruktura do přilehlých oblastí atd.
  2. "Lidský kapitál“, tj. vzdělanost občanů a přístup k inovacím, pracovní návyky atd.
  3. Podnikatelské prostředí, tj. administrativa, daňová zátěž či zásahy vlády do ekonomiky atd.

Souhrnný index se potom skládá z jednotlivých dílčích výsledků každé ekonomiky.

Výkonná Asie

Ekonomiky asijských zemí jsou několik let na vynikající úrovni a zahraniční investice lákají i řadou ekonomických pobídek. Obrovský čínský a indický trh je šancí pro mnoho výrobců a nabízí netušené možnosti, prosadit se na něm je však velice obtížně a ne každému se to podaří. Nejperspektivnější pro zahraniční investory jsou v současné době oblasti, které se začínají otevírat zahraničnímu kapitálu. Mezi ně patří hlavně finanční sektor, domácí obchod a distribuce, služby cestovních kanceláří a dále tzv. high-tech obory, především informační technologie.

sijské země se snaží přilákat zahraniční investory především daňovými úlevami při splnění stanovených podmínek. Společnosti mající sídlo v podporovaných lokalitách odvádějí  na dani méně. Např. v Číně ve speciálních podnikatelských zónách (Special Economic Zones) mohou zahraniční společnosti odvádět daň z příjmů právnických osob ve výši 15 %. Při uvedení na domácí trh  jim může být udělen benefit 2 + 3, což znamená dva roky daňové prázdniny a potom povinnost odvádět po dobu 3 let sníženou sazbu daně. Mimo tyto zóny však existují další, kde jsou také daňové úlevy, musí však být splněny zákonné podmínky.

Východní Evropa stále láká

Většina významných společností již ve východní Evropě působí několik let, přesto je východní Evropa pořád velmi zajímavá pro přesunují části výroby či založení dceřiné společnosti. V současné době nejvíce láká Bulharsko, které „vydělalo“ na členství v Evropské unii, a to především po legislativní stránce. Měnová politika Bulharska je poslední roky restriktivní, což má pozitivní vliv na bankovní soustavu země, v zemi je  také významný potenciál pro úvěrovou expanzi v soukromému sektoru.

V Bulharsku byl schválen Zákon o podpoře investic, který předpokládá možnost investičních stimulů pro zahraniční investory. Existuje tam i Agentura pro zahraniční investice, která koordinuje aktivity státních institucí a získává zahraniční investice. Tato agentura pomáhá zájemcům o kapitálový vstup do ekonomiky, zajišťuje zájemcům veškerý informační a poradenský servis. Bulharsko je pro zahraniční investory v posledních letech zajímavým cílem, země má totiž výborné podmínky pro turistiku a potravinářský průmysl a  je zde levná pracovní síla. Omezení pro zahraniční investory je pouze možnost vlastnictví půdy.

Česko na 16. místě

Naše republika patří ve všech hodnocení společnosti A. T. Kearney mezi 25 nejatraktivnějších lokalit, ať už pro založení pobočky, přestěhování části výroby či pro přímé zahraniční investice. Atraktivní jsme jednak kvůli výhodné poloze ve střední Evropě, dlouhodobě stabilní finanční situaci v zemi a kvalifikované, a přesto ještě poměrně levné pracovní síle. Dokonce pro francouzské investory jsme druhá nejatraktivnější země – významný podíl na tom mají investice významných francouzských firem Citroenu a Peugeotu v České republice. Ppro německé investory jsme šestí nejatraktivnější a pro rakouské investory devátí, nizozemské desátí a belgické dvanáctí. Současně velmi významně rostou investice japonských firem.

Global Services Location Index 2007 (první dvacítka zemí)

ZeměIndex
Indie( 7,00)
Čína( 6,56)
Malajsie( 6,12)
Thajsko( 6,02)
Brazílie( 5,89)
Indonésie( 5,82)
Chile( 5,76)
Filipíny( 5,75)
Bulharsko( 5,75)
Mexiko( 5,73)
Singapur( 5,78)
Slovensko( 5,62)
Egypt( 5,61)
Jordansko( 5,60)
Estonsko( 5,60)
Česko( 5,57)
Lotyšsko( 5,56)
Polsko( 5,54)
Vietnam( 5,54)
Spojené Arabské Emiráty( 5,51)

Zdroj: Global Business Policy Concil A.T.Kearney, Inc.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená