FinExpert.e15.cz

Kde v Evropě rostly nejvíce reálné mzdy?

Mimo Slovenska a Malty došlo ve všech členských zemích Evropské unie za první pololetí letošního roku k mírnému nárůstu průměrné reálné mzdy. Kde v Evropě dochází k nejvyššímu nárůstu reálných mezd? Jaké místo pomyslného žebříčku patří České republice?
Kde v Evropě rostly nejvíce reálné mzdy?

Ukazatel průměrné reálné mzdy se dá považovat za objektivnější měřítko, než růst průměrné mzdy jako takové. Je totiž očištěn od vlivu inflace, která dokáže i zdánlivě vysoký růst platů znehodnotit. Mezi důvody růstu reálné mzdy v Evropě patří vedle samotného růstu platů také zvyšování produktivity práce a snížení cen vybraného zboží a služeb díky rostoucí konkurenci, především u elektroniky, automobilů a strojírenských výrobků.

Nejvyšší průměrná mzda je v Dánsku

Nejvyšší průměrná hrubá mzda je v Dánsku (3470 Euro) a v Lucembursku (3395 Euro). Nejnižší mzdy jsou potom v nových členských zemích a v Portugalsku (653 Euro) a v Řecku (1368 Euro). Pokud zohledníme ceny zboží a služeb v celé ekonomice daného státu, tak jsou na tom nejlépe v Lucembursku a v Belgii, v Dánsku je totiž velmi draho a jsou zde vysoké daně.

Životní úroveň občanů mezi jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie se hodně liší. Při porovnání úrovně bydlení, vybavení domácností autem, internetem, počítačem, Hi-Fi přehrávačem, trávení dovolené v zahraničí či možností dopřát dětem kroužky a vzdělání zjistíme, že nejlépe jsou na tom občané Skandinávie, Lucemburska, Velké Británie a Německa. Všechny nové členské země v těchto ukazatelích ještě hodně zaostávají.

Reálné mzdy rostly nejrychleji v Estonsku

V Estonsku došlo k nárůstu reálných mezd oproti roku 2003 o 6,6 %, což je podstatně více než v ostatních členských zemích Evropské unie. Důvodů je několik. Estonsko je v současné době hodnoceno jako jedna z nejatraktivnějších zemí střední a východní Evropy pro zahraniční investory. Podmínky pro vstup zahraničního kapitálu vytvářejí konkurenceschopné prostředí pro všechny zájemce (domácí i zahraniční). Investice jsou podpořeny průhledným daňovým systémem, pevným kursem domácí měny k euru, poměrně vysokou vzdělaností a dobrou jazykovou vybaveností obyvatel. Jsou vytvářeny dobré podnikatelské podmínky a malé podniky či drobní podnikatelé jsou hnacím motorem ekonomiky ve všech evropských zemích. Příznivě je rovněž hodnoceno zavedené rovné daně. K nárůstu reálných mezd o více jak 4 % došlo ještě v Litvě a Lotyšsku. Nárůst reálných mezd v Řecku o 3,6 % byl ovlivněn především pořádáním letních olympijských her, což se promítlo na zvýšení zaměstnanosti, zakázek a přílivu kapitálu do země. Na Slovensku sice došlo k mírnému poklesu reálné mzdy, avšak byly nastaveny příznivé podmínky (zavedení rovné daně ve výši 19 %, snížení sociálních dávek, zvýšení podpory zahraničních investic apod.) pro zdárný ekonomický rozvoj. Tyto změny jsou velmi příznivě hodnoceny mezinárodními institucemi. V nejbližších letech se proto očekává nárůst reálných mezd. Pokles reálné mzdy na Maltě byl způsoben snížením počtu turistů proudících do země. Životní úroveň občanů Malty je však vysoká a tento pokles většina domácností vůbec nezaregistrovala.

Nejvyšší mzdy jsou ve finančním sektoru

Nejvyšší průměrné mzdy jsou ve finančním sektoru (peněžnictví, pojišťovnictví) a službách. Dobře se vede pracovníkům zaměstnaných v obchodu a telekomunikacích. Nejnižší mzdy jsou naopak v zemědělství, rybolovu, dobývání nerostných surovin a v pohostinství. Jaká čistá mzda nám přijde na náš bankovní účet je jedna věc, co si za ni však koupíme je věc druhá. Ceny sledovaného zboží a služeb jsou nejnižší v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku a Polsku. Naopak nejdráž je v Dánsku, Finsku, Švédsku a Velké Británii.

Nárůst reálných mezd v zemích EU v roce 2004 oproti roku 2003

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Hans Boeckler Stiftung Institut, Europaischer Tarifbericht des WSI 2003/2004, WSI – Mitteilungen 07/2004

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená