FinExpert.e15.cz

Kde ušetřit za elektřinu

Jen na málokterou otázku je většinová odpověď populace tak jednoznačná, jako na cenu elektřiny – je příliš vysoká.
Kde ušetřit za elektřinu

Na její spotřebě jsou přitom domácnosti závislé, ať již elektřinu používají k topení, nebo jen k ohřevu vody, vaření, osvětlení a jako zdroj energie pro další nezbytná zařízení domu. Žádná alternativa se ani do budoucna nerýsuje, představy o samostatnosti zásobování domů například solární energií zůstávají stále na hranici science fiction. Nezbývá tedy než uvažovat, jak s touto energií zacházet co nejúsporněji.

Oblasti spotřeby

Při úvahách jak energii uspořit je nutným prvním krokem zmapování toho, k čemu a kolik jí vlastně spotřebujeme. Základní podmínkou, kterou lze brát jako výchozí, je použití kvalitních spotřebičů v energeticky úsporných třídách A až C (některé typy přístrojů už ani v jiné kategorii na trhu nejsou). I v takovém případě ale musíme počítat s tím, že nejvíce energie pohltí vaření a mytí nádobí. Další energeticky náročnou činností, bez níž se neobejdeme, je praní v kombinaci se sušičkou, následuje chlazení, osvětlení a provoz ostatních elektrospotřebičů.

Zastoupení jednotlivých spotřebičů ve spotřebě elektřiny v domácnosti

Vaření (sporák, trouba, MW, varná konvice) + Myčka (třída B)

26 %

Pračka (třída A) + Sušička (třída C)

24 %

Chladnička a pultový mrazák (třída B)

18 %

Osvětlení (klasické žárovky)

13 %

TV s větší úhlopříčkou, video

7 %

Provoz domácnosti (žehlička, fén, vysavač…)

8 %

Ostatní (Počítač, Hi-Fi…)

4 %

Jak ušetřit

  • Z takových výchozích informací můžeme odvozovat účelnost a účinek úsporných opatření. Pro úspory elektřiny při vaření je jednou z podmínek vhodné nádobí – s hrnci s rovným dnem lze ušetřit až 30 % energie. I vlastní proces vaření může být zdrojem úspor – důsledné užívání pokliček může hrát důležitou roli. Přínosem bude i technologická novinka – sklokeramické varné desky s ohřevem typu Highlight nebo indukční varné plotýnky sníží spotřebu až o 60 procent. Pokud jde o pečení je dobré během přípravy jídla troubu zbytečně neotevírat a během posledních deseti minut přípravy využívat zbytkového tepla při vypnutí proudu.
  • Spotřebu energie při praní sníží používání programů s nižšími teplotami a volba úsporných programů, které ušetří i vodu. Energii vynaloženou na ohřev vody ušetří i napojení pračky na rozvody teplé vody, pokud to typ pračky umožňuje, používání kvalitních pracích prostředků s vysokou účinností při nízkých teplotách a úsporám pomůže i časté čištění filtru odtokové vody.
  • Prvním pravidlem pro úspory za osvětlení je eliminovat všechny zbytečně svítící zdroje. Kromě toho se vyplatí investice do úsporných žárovek, jejichž cena je již přijatelnější než v začátcích jejich užívání a které mají kromě úsporného faktoru i mnohem delší životnost než žárovky klasické, oproti nim lze ušetřit až 80 % energie.
  • Poměrně velké úspory elektrické energie lze realizovat při provozu ledničky a mrazáku. Chladicí zařízení by mělo být co nejdál od zdroje tepla – sporáku a radiátorů topení. Také umístění příliš těsně u zdi zvyšuje spotřebu na chlazení, teplota běžného provozu uvnitř chladničky by měla být cca +5 °C, při snížení o dva stupně vzroste její spotřeba až o 15 procent. Mělo by také platit, že do ledničky nepatří ještě teplé pokrmy, zvyšuje se tím spotřeba energie na chlazení.
  • Pokud jde o další spotřebiče, platí například, že značné nároky na energii mají velké obrazovky, a LCD televizory mají až o 40 % nižší spotřebu než klasické. Známý je fakt, že u mnohých přístrojů hraje značnou roli ve spotřebě permanentní stand-by režim. Pro kontrolu a hledání směru pro úspory není také od věci spotřebu exaktně změřit s pomocí wattmetru, který lze pořídit za poměrně nízké ceny anebo půjčit např. v ekologických poradnách.

Cenu ovlivní i výběr dodavatele

Výši částky, kterou za elektřinu zaplatíme, může ovlivnit i volba dodavatele elektřiny. Trh s elektřinou je od roku 2006 liberalizován a cenu, kterou koncový odběratel zaplatí, může sám ovlivnit.

Na trhu kromě tří distributorů elektřiny (ČEZ, PRE, E.ON) působí její dodavatelé, z nichž si může koncový uživatel vybírat podle podmínek, jež nabízejí. Cena elektřiny se přitom skládá z regulované složky, která tvoří zhruba polovinu z celkové ceny. Zbytek ceny je neregulovaná složka a zde je prostor pro rozdílnou nabídku dodavatelů (např. Bicorn, Bohemia Energy, Centropol Energy, Czech-Karbon, ČEZ Prodej, Engas, E.ON Energie, Pražská energetika (PRE), Lumen Energy a United Energy Trading). Dodavatelé nabízejí rozdílné podmínky a služby, liší se cenami silové elektřiny, konkurenční boj se ale týká i zákaznického servisu, bonusů apod.

Při běžné spotřebě domácnosti lze zjistit mezi jednotlivými distributory rozdíly maximálně v řádu stokorun, dodavatelé proto novým zákazníkům nabízejí rozšířený servis nebo různé bonusy. Cenu elektřiny u jednotlivých dodavatelů lze spočítat podle konkrétní spotřeby domácnosti na elektronické kalkulačce na webu Energetického regulačního úřadu (www.eru.cz).

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená