FinExpert.e15.cz

Kde skončí krize nejdříve?

Globální finanční krize se přetavila v krizi hospodářskou, která je až na výjimky celosvětovým problémem. Potíže jakoby nastaly naráz ve všech koutech planety.
Kde skončí krize nejdříve?

Odejdou také najednou nebo na různých místech v různou dobu? Jaký to bude mít vliv na akcie?

Již během první poloviny minulého roku byla na světových trzích znát nervozita, ačkoliv v globální krizi současného rozsahu málokdo věřil. Situace gradovala v září až říjnu 2008, což byl také čas pádu obří investiční banky Lehman Brothers. S tímto obdobím je také spojen skokový nárůst všech možných ekonomických veličin zjišťující, jak moc se investoři báli rizika. Ať již to byl TED spread (rozdíl LIBORu a procentních výnosů amerických pokladničních poukázek, tzv. T-billů), CDS spready (cena pojištění proti nesplácení dluhů) či jen samotný LIBOR (London Interbank Offered Rate – úroková sazba, za kterou si mezi sebou půjčují peníze banky – graf Libor 3M USD). Důležitým znakem vyostření situace však bylo to, že stejně reagovaly regionální verze daných ukazatelů na celém světě – finanční krize měla časově všude shodný náběh.

Různé země však zastihla v jiné fázi hospodářského cyklu a různě připravené. O finanční krizi již dnes spíše nehovoříme, avšak stala se z ní krize hospodářská spojená s poklesem HDP. A to hlavně v exportně laděných ekonomikách, které by se dostaly do recese i bez finanční krize, jak jsou třeba Německo nebo Japonsko. Poptávka po exportech totiž při problémech klesá zdaleka nejrychleji. Zotavení jednotlivých ekonomik tak bude do značné míry záviset na jejich konkrétních charakteristikách a nastane v různých zemích v různou dobu.

Klepněte pro větší obrázek
 

USA

Spojené státy americké nejsou příliš exportně orientované hospodářství a na rozdíl od Eurozóny ještě v polovině roku jejich ekonomika rostla. V poslední kvartálu minulého roku kleslo HDP ve srovnání oproti předchozímu čtvrtletí anualizovaně o 6,3 %. Abychom však mohli porovnávat s Eurozónou, musíme toto číslo vydělit čtyřmi, protože pak obdržíme stejný ukazatel, jaký se udává tam. Neanualizovaný mezikvartální pokles je tedy 1,6 %. Za první kvartál tohoto roku však činil pokles již jen 1,4 %. V USA se tedy ekonomika smršťuje pomaleji než dosud.

Z analýzy struktury posledního HDP plyne, že se podnikům ztenčily zásoby a mají tedy důvod v tomto kvartálu zvýšit výrobu. Indexy nákupních manažerů (PMI), které v minulosti dobře předpovídaly změny HDP, v posledních měsících vykazují zlepšení. Americká ekonomika má velmi flexibilní trhy. To vše jsou důvody se domnívat, že budoucí pokles HDP bude ještě pomalejší než dosud.

Navíc americká centrální banka FED v čele s Benem Bernankem napumpovala pomocí výkupu aktiv všeho druhu do ekonomiky velké množství peněz a snížila úrokové sazby na minimum. To bude do budoucna do jisté míry stimulovat investice. Státní pomoc ekonomice se navíc odehrává i ve sféře fiskální, kde byl již administrativou prezidenta Bushe zaveden balíček v hodnotě 700 miliard USD a administrativou jeho následníka ještě o něco větší. I to jsou důvody se domnívat, že oživení americké ekonomiky by mohlo nastat již tento rok. Samozřejmě z dlouhodobého pohledu může rozsah státních zásahů představovat riziko, kterým by mohla být inflace či znehodnocení dolaru.

Eurozóna (EMU)

Na rozdíl od Spojených států byl pokles HDP v EMU za první kvartál větší (2,5 %) než v posledním kvartálu minulého roku (1,8%), což je vidět v grafu Mezikvartální změny HDP. EMU je otevřenější trh než USA, takže může více ztratit oslabením celosvětové poptávky po exportu. Indexy nákupních manažerů vykazují sice také zlepšení v posledních měsících, avšak v minulosti se neukázaly být tak dobrým vodítkem pro odhad HDP jako v USA.

Klepněte pro větší obrázek

Od září minulého roku se zvýšila v EMU sezónně očištěna nezaměstnanost „jen“ o 1,5 %, zatímco v USA o 3,2 %. To na první pohled vypadá lépe pro Eurozónu, avšak opak je spíše pravdou. Tento fakt naznačuje, že ekonomika EMU je mnohem méně flexibilní než ekonomika Spojených států, výrobní faktory se velmi pomalu přemisťují do svého nejlepšího využití, a proto lze očekávat v EMU relativně delší recesi než v USA.

Japonsko

Japonská ekonomika zažila v posledním kvartálu minulého roku propad HDP o 3,8 % a v prvním kvartálu tohoto roku o 4 %. Za vším stojí razantní pokles exportu, který byl dlouhá léta tahounem hospodářství, které trpí nedostatečnou domácí poptávkou. Japonci si již navíc nemohou dovolit žádné další rozsáhlejší fiskální stimuly, protože jejich státní dluh vůči HDP má hodnotu 180 %. Široce uznávaný index Tankan předpovídající podobně jako americké indexy nákupních manažerů HDP, vykázal naposledy masivní propad, ačkoliv údaj již je staršího data. Z tohoto důvodu se domnívám, že země vycházejícího slunce má před sebou ještě velmi dlouhou cestu z krize.

Čína

Třetí největší světové hospodářství je jistou výjimkou mezi ostatními ekonomikami. Dříve dosahoval růst HDP dvouciferných hodnot. Za první kvartál tohoto roku je to meziročně „jen“ 6,1 %. Za takovýto růst by i v normálních dobách dali jinde cokoliv. V poslední době ukazují poměrně dobrou budoucnost indexy nákupních manažerů. Z těchto důvodů se lze domnívat, že Čína vůbec nezažije pokles HDP. Spíše si udrží zhruba stejné tempo růstu. Jedná se o jedinou větší ekonomiku, která se z krize nedostane, protože do žádné ani nevstoupila. Jediným větším problémem, před kterým může Čína stát, je pokles hodnoty dolaru, což by pro ni znamenalo kurzové ztráty, protože drží značné množství amerických státních dluhopisů.

Česká republika

Naše hospodářství je velmi otevřené, podíl exportu na HDP tvoří více než 70 %. Z toho důvodu zotavení naší ekonomiky nejvíce závisí na ekonomikách obchodních partnerů, zejména tedy Německa. S tím to zatím příliš růžově nevypadá. Navíc tempo poklesu HDP se u nás zatím zrychlovalo. Proto první růst české ekonomiky lze projektovat zhruba do doby, kdy ho uvidíme také v západní Evropě.

Co z toho plyne pro akcie?

Jak známo, akciové trhy předbíhají dění v reálné ekonomice zhruba o půl roku, někdy i více. Otázkou zůstává v jaké ekonomice. Zkušenosti nám napovídají, že finanční trhy berou jako podstatné, co se děje v hospodářství Spojených států. Burzy v USA, Eurozóně i Japonsku jsou natolik propojené, že lze očekávat, že růst amerických akciových titulů vybudí k růstu i akcie v Evropě či jinde. Na svou domácí situaci neamerické akcie tolik hledět nebudou. Možné samozřejmě je, že si počkáme na růst déle než u amerických. Zejména v případě tzv. emerging markets (rozvíjející se trhy), kam patří i Česko. O to prudší však poté bude jejich vzestup.

Pokud přemýšlíte, do jakých akcií investovat, pak samozřejmě mohou hrát roli i teritoriální hlediska. Důležitější jsou ale základní zásady. Pokud nemáte investiční horizont alespoň deset let, pak do akcií raději neinvestujte vůbec, případně jen malou část svého portfolia. Každopádně své portfolio diverzifikujte, tedy nekupujte jediný titul. Toho můžete dosáhnout třeba investováním do ETF fondů, které kopírují známé indexy. Není také rozumné nakoupit pouze například americké nebo české akcie. Zkrátka diverzifikujte i teritoriálně. Nákup českých akcií však má jednu výhodu – nebudete podstupovat kurzové riziko. Zejména s americkými akciemi na sebe berete značné riziko kurzových ztrát, protože dolar je velkým kandidátem na znehodnocení.

Petr Hlaváč, autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená