Ceny zboží a služeb se v členských zemích EU značně liší. Kde musí občané při každodenních nákupech sáhnout nejhlouběji do kapsy? Kde se vyplatí nakupovat?
Všechny členské země EU patří mezi vyspělé země světa, rozdíly v cenách při nakupování v jednotlivých zemích jsou však značné. Porovnávat životní úroveň v EU pouze podle výše průměrné mzdy není tedy nejspřesnější. Míra zdanění a především ceny zboží a služeb se výrazně liší. V zemích Skandinávie jsou vysoké příjmy, ale taky vysoké daně a nákupy nejsou levnou záležitostí.
Nejlevněji se nakupuje v Bulharsku
K posouzení cenové úrovně v členských zemích EU se, stejně jako při měření inflace, porovnávají stovky položek. V roce 2011 byly nejnižší ceny zboží a služeb v Bulharsku a nejdražší v Dánsku. V západní Evropě je však nadále dráže než ve východní Evropě. Proto jsou rozdíly v životní úrovni mezi západní a východní Evropou nižší, než při porovnání výše mezd a platů.
- V Dánsku dosahovaly v loňském roce ceny zboží a služeb 142 % průměru všech 27 zemí EU. Následuje Švédsko (128 %), Finsko (125 %) a Lucembursko (122 %).
- Druhou skupinu zemí, kde je dráž než činí průměr EU, tvoří: Irsko (117 %), Belgie (112 %), Francie (111 %), Nizozemí (108 %), Rakousko (107 %), Německo a Itálie (103 %) a Velká Británie (102 %).
- Země, kde je levněji než v EU o méně než pětinu, jsou: Španělsko (97 %), Řecko (95 %), Kypr (89 %), Portugalsko (87 %), Slovinsko (84 %).
- Do další skupiny zemí, kde je levněji než průměr za celou EU, o více než 20 % a méně než o 30 %, můžeme zařadit: Estonsko (79 %), Maltu (78 %), Česko (77 %), Lotyšsko (74 %) a Slovensko (72 %).
- Nejlevněji potom v zemích EU je v Bulharsku (50 %), Rumunsku a Polsku (60 %), Maďarsku (64 %) a Litvě (66 %).
Rozdíl v životní úrovni a cenách se mezi jednotlivými členskými zeměmi EU v posledních letech snižují. Především ve východní Evropě ceny zboží a služeb rostou. Výdaje na bydlení a energie tvoří hlavní výdajovou položku ve většině zemí.
Alkohol – velké cenové rozdíly
Poměrně malé cenové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou u elektroniky, která se nejlépe nakupuje v Polsku (89 % průměru cen) až po Maltu (125 %). Nižší rozdíly jsou i u oblečení, kde se ceny pohybují od 75 % průměru v Bulharsku po 133 % průměru ve Švédsku.
Velké cenové rozdíly jsou však u služeb, potravin, hotelnictví či dopravy. Vůbec největší cenové rozdíly jsou u cigaret a alkoholu. Ceny cigaret a alkoholu se pohybují od 64 % průměru v Bulharsku po 163 % v Irsku. Největší rozdíly mezi členskými zeměmi EU jsou právě u sazeb spotřebních daní. Konečnou cenu cigaret a alkoholu ovlivňuje ještě DPH.
- Cenové rozdíly u cigaret jsou v EU značné. Průměrně se cena krabičky cigaret pohybuje od 2,16 euro za krabičku v Litvě po 8,47 euro za krabičku v Irsku. Vysoké ceny cigaret jsou ještě ve Velké Británii (6,27 euro za krabičku) a Nizozemí (4,73 euro za krabičku).
- Velké rozdíly v ceně jsou i u tvrdého alkoholu. Vždyť spotřební daň u tvrdého alkoholu činí v zemích Skandinávie více než 200 Kč, v Irsku a Velké Británii více než 150 Kč u půllitru 40% lihoviny. Naproti tomu v Bulharsku necelých 30 Kč.
Spotřební daně tvoří nedílnou součást daňové soustavy všech členských zemí Evropské unie. Zavedením spotřební daně na určitý druh komodit reguluje stát cenu těchto komodit na trhu. Důvodem je buď získání finančních zdrojů pro státní pokladnu (např. pohonné hmoty) nebo omezení spotřeby (např. cigarety či alkohol).
Zdroj: Eurostat