FinExpert.e15.cz

Kde se žije „nejlevněji“?

Ceny zboží a služeb se v zemích OECD značně liší. Kde musí občané při nákupech sáhnout nejhlouběji do kapsy?
Kde se žije „nejlevněji“?

Všechny členské země OECD jsou ekonomicky vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné rozdíly ve výši mezd, ale také v úrovni cenové hladiny. V Dánsku jsou sice jedny z nejvyšších mezd na světě, současně jsou v Dánsku vysoké daně a zboží a služby jsou drahé. Při zohlednění těchto faktorů jsou na tom lépe občané hned několika zemí.

Nejlépe se za průměrnou mzdu žije a nakupuje v Lucembursku, Velké Británii, Nizozemí, Norsku, Německu a Švýcarsku. V západní Evropě jsou v průměry ceny zboží a služeb vyšší než ve východní Evropě a zdanění práce je o něco nižší, proto je rozdíl v životní úrovni nižší, než by se mohlo zdát pouze při pouhém porovnání hrubých mezd.

Česko – žijeme si lépe

Občané některých východoevropských regionů se začínají mít lépe než občané v „chudších regionech“ západní Evropy. Prim přitom hraje Praha, následuje Bratislava. Růst reálné mzdy v Česku v posledních letech patřil mezi nejvyšší ze zemí OECD.

Všichni však nevydělávají stejně. Nejrychleji rostou příjmy dobře finančně ohodnocených občanů. Průměrná mzda je tak pro dvě třetiny občanů nedosažitelná. Příjmové nůžky se v Česku rok od roku více rozevírají.

Nejlevněji se nakupuje v Koreji

K posouzení cenové úrovně v členských zemích OECD se, stejně jako při měření inflace, porovnávají stovky položek. Nejlevněji je v Koreji a Chile, kde ceny dosahují v průměru 64 % průměrných cen za OECD.

  • Dalšími zeměmi, kde se dobře nakupuje, jsou: Mexiko (65 %), Turecko (68 %), Maďarsko (72 %), Slovensko (73 %), Polsko (74 %), Estonsko a Česko (78 %).
  • Země, kde je cenová hladina pod průměrem OECD, jsou ještě: Slovinsko (89 %), Portugalsko (91 %), Izrael (91 %), USA (92 %) a Řecko (99 %).
  • Nadprůměrné ceny zboží a služeb jsou v těchto zemích: Nový Zéland (101 %), Španělsko (103 %), Japonsko (104 %), Kanada (106 %), Velké Británie (112 %), Itálie (113 %), Austrálie (115 %), Německo (116 %), Nizozemsko (119 %), Rakousko (121 %), Belgie (123 %), Francie (124 %) a Lucembursko (128 %).
  • Nejvyšší ceny zboží a služeb v absolutním vyjádření jsou v Dánsku (151 %), Norsku (149 %), Švýcarsku (140 %), Irsku (133 %), Finsku a Islandu (131 %) a Švédsku (130 %).

Rozdíl v životní úrovni mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD se v posledních letech snižují. Především ve východní Evropě ceny zboží a služeb rostou. Výdaje na bydlení a energie tvoří hlavní výdajovou položku ve většině zemí.

Za dovolenou nejvíce utrácí Němci, Britové a Francouzi. Nejraději tráví Evropané dovolenou ve Španělsku, Itálii a Francii. Pobyty v zahraničí se všeobecně zkracují. Evropané v posledních letech upřednostňují více kratších dovolených během roku. Preferují se kratší dovolené do osmi noclehů, za to vícekrát za rok.

Alkohol – velké cenové rozdíly

Poměrně malé cenové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD jsou u oblečení, elektroniky, základních potravin či spotřebního zboží. Naproti tomu velké cenové rozdíly jsou ve službách, ubytování nebo alkoholu. Do cen alkoholu se výrazně promítají spotřební daně. Ve Skandinávii je tak alkohol více než dvojnásobně drahý jako je průměr ze země OECD.

V Česku je na alkoholické nápoje, mimo pivo a víno, uvalena spotřební daň dle objemu čistého lihu v daném nápoji. Spotřební daň činí 28 500 Kč (1 167 Eur) za hl etanolu. Např. ve Švédsku je spotřební daň 4 921 Eur, Finsku 3 940 Eur, Irsku 3 113 Eur, Velká Británie 2 743 Eur a Dánsku 2 012 Eur. Naopak nejnižší spotřební daň je v Bulharsku (563 Eur), Kypru (598 Eur) a Rumunsku (750 Eur).

Pramen: OECD Database, Country Statistical Profile, OECD - ISSN 2075-2288 and OECD Tax Database and Eurostat Excise Duty Tables January 2011
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená