Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami k životu. Hodnocení Česka je lepší než např. Řecka, Kypru, Malty nebo Portugalska, jak vyplývá z publikace OSN „Human Development Index 2014“.
Každoročně zveřejňovaný „Human Development Index“ hodnotí země světa dle řady ukazatelů zohledňujících každodenní kvalitu života občanů. Výsledný index ovlivňuje naděje dožití občanů, dostupnost a kvalita vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, životní podmínky dětí nebo ekonomické bohatství. Kvalita lidského rozvoje nejvyšší v Norsku. Hodnoceno bylo celkem 187 zemí světa. Všechny země se dají rozdělit do čtyř kategorií: velmi vyspělé (49 zemí), vyspělé (53 zemí), střední (42 zemí) a nízké (43 zemí). Česku patří výborné 28. místo. Horší hodnocení než Česko má řada vyspělých zemí světa (např. Řecko, Katar, Andorra, Bahrajn, Portugalsko, východoevropské země nebo rozvíjející se asijské země).
Workoholismus – závislost na práci – je fenoménem moderní doby. Závislost na práci může být závislostí se vším všudy.
Vlastní hodnoty a preference
Objektivní odpověď na otázku, kde se žije nejlépe, není. Každý má jiné preference, hodnoty a priority. Přesto mezinárodní instituce sestavují žebříček zemí s nejlepšími podmínkami k životu. Každodenní život lidí ovlivňuje celá řada aspektů, ekonomické hodnocení však nemůže chybět. Řada životních radostí a vymožeností je závislá právě na financích. Spokojený člověk musí však být zdravý a mít čas na své zájmy. Zdravotní a sociální hodnocení zemí nemůže tedy chybět, stejně jako otázka bezpečnosti a svobody.
Ekonomika ovlivňuje každodenní život
Peníze ovlivňují každodenní život většině občanů mnohdy více, než by si mnozí přáli. V ekonomicky prosperujících zemích se zlepšuje úroveň školství, zdravotnictví a veškerý rozvoj je uskutečňován s ohledem na životní prostředí. Ekonomická prosperita má velký vliv na blahobyt občanů. Ekonomické hledisko má proto své zastoupení mezi důležitými kritérii ve všech významných studií ohledně podmínek k životu.
- V zemích na předních místech žijí občané v průměru déle až o desítky let než v zemích na konci žebříčku. Občané jsou vzdělanější a mohou bez omezení realizovat svá přání a sny. Osobní a ekonomická svoboda je v těchto zemích vysoká.
- Kvalitu života určují nejenom pracovní možnosti seberealizace, ale rovněž možnost věnovat se zábavě a rodině.
- Životní podmínky jsou samozřejmě lepší v ekonomicky stabilních a prosperujících zemích s nižší mírou nezaměstnanosti, dostatečnou legislativní ochranou a fungující veřejnou správou.
Co mají společné medailisté?
Norsko, Švýcarsko a Austrálii najdeme na předních místech většiny renomovaných studií mezinárodních institucí a analytických společností. Co mají tyto země společné? Fungující demokracii, výborné podnikatelské prostředí, vysokou bezpečnost, podporu inovací a výzkumu. Ve všech zemích jsou vytvářeny podmínky stimulující národní ekonomiku. Právní a fiskální rámec spolu s ekonomickou a politickou stabilitou vytváří prostor pro zvyšování životní úrovně občanů. Mzdy v uvedených třech zemích jsou vysoké, životní prostředí krásné, podnikatelské podmínky výborné a veřejná správa skvěle funguje.
Index lidského rozvoje (prvních 30 zemí)
- 1. Norsko
- 2. Austrálie
- 3. Švýcarsko
- 4. Nizozemí
- 5. USA
- 6. Německo
- 7. Nový Zéland
- 8. Kanada
- 9. Singapur
- 10. Dánsko
- 11. Irsko
- 12. Švédsko
- 13. Island
- 14. Velká Británie
- 15. Hongkong
- 16. Korea
- 17. Japonsko
- 18. Lichtenštejnsko
- 19. Izrael
- 20. Francie
- 21. Rakousko
- 22. Belgie
- 23. Lucembursko
- 24. Finsko
- 25. Slovinsko
- 26. Itálie
- 27. Španělsko
- 28. Česko
- 29. Řecko
- 30. Brunej
Zdrok: Human Development Index 2014