FinExpert.e15.cz

Kde se nejlépe žije, pracuje a podniká?

Podmínky k životu se liší mezi zeměmi, a ještě více mezi městy.
Kde se nejlépe žije, pracuje a podniká?

Které globální metropole nabízejí nejlepší podmínky? New York, Londýn, Paříž a Tokio. Asijské metropole zažívají nadále boom. Nejvíce na vzestupu jsou však Peking a Šanghaj. Pracovní možnosti a investiční příležitosti zde neustále rostou.

Pořadí zemí s nejlepšími podmínkami pro byznys, pracovní uplatnění, osobní rozvoj, kulturní využití či politickou vyspělost a důležitost každé dva roky sestavuje analytická společnost A. T. Kearney. Ve zprávě „Global Cities Index 2012“ bylo hodnoceno celkem 66 světových metropolí.

Kritéria hodnocení

  • Podnikatelské prostředí. Pořadí ovlivňuje hodnota města na kapitálových trzích, objem zboží, které projde městem, objem zahraničních investic.
  • Vzdělanost. Čím lepší kvalita univerzit, počet zahraničních studentů, počet obyvatel s vysokošloským vzděláním, počet mezinárodních škol, tím lepší hodnocení. 
  • Informace. Hodnotí se zastoupení médií, počet mezinárodních tiskových kanceláří, úroveň cenzury, mezinárodní zpravodajství v místních mediích. Celkové hodnocení je ovlivněno z 15 %, medailové pozice patří New Yorku, Ženevě a Londýnu.
  • Kultura. Pořadí ovlivňuje počet muzeí, významných sportovních a kulturních událostí.
  • Politika. Čím větší počet velvyslanectví a konzulátů, mezinárodních organizací či místních institucí s mezinárodním dosahem působících ve městech, tím lépe.

První pětice se nemění

Od roku 2008 najdeme na prvních pěti místech stejná města. New York, Londýn a Paříž lákají nové talenty, myšlenky, kapitál a zboží. Vzdělanost a svoboda jde ruku v ruce s ekonomickým rozvojem. Výsledný index neustále vylepšují indická a čínská města.

Žebříčkem tak stoupají města jako Šanghaj, Dillí a Mumbaj. Čínské a indické metropole výrazným způsobem podporují vzdělanost obyvatel, zlepšují infrastrukturu. Města na předních místech nabízejí skvělé pracovní možnosti, stejně jako vyžití. Vliv těchto měst na světovou politiku je veliký. V první desítce jsou hned čtyři americká města New York, Los Angeles, Chicago a Washington, a tři asijská města Tokio, Hongkong a Soul. V první dvacítce najdeme i hlavní města našich sousedů, 13. místo patří Vídni, 20. Berlínu.

Global Cities Index 2012

Pořadí 2012město
1.New York
2.Londýn
3.Paříž
4.Tokio
5.Hongkong
6.Los Angeles
7.Chicago
8.Soul
9.Brusel
10.Washington
11.Singapur
12.Sydney
13.Vídeň
14.Peking
15.Boston
16.Toronto
17.San Francisko
18.Madrid
19.Moskva
20.Berlín
Zdroj: A. T. Kearney „2012 Global Cities Index“

Jak zlepšovat postavení?

Nejúspěšnější společnosti světa mají své sídlo ve všech globálních městech. V globálních městech je tak nejnižší nezaměstnanost a dostatek podnikatelských příležitostí.

Budoucnost patří inovatním firmám s vysokou přidanou hodnotou. Hnacím motorem ekonomického růstu a rozvoje jednotlivých zemí a firem budou především „myšlenky“. Inovace bude klíčová pro všechny významné hráče. Všechna moderní a globální města proto hledají cesty, jak zlepšovat podmínky pro život a byznys. Prioritou jsou investice do veřejné dopravy, vzdělávání, veřejných služeb, kultury, veřejné bezpečnosti a dostupnosti energií.

I města musí pracovat na udržitelnosti svých konkurenčních výhod. Dnešní svět se rychle mění, budoucnost patří vzdělaným městům. Kapitál vždy bude následovat myšlenky, inovace a vzdělatné občany. Zvyšování úrovně celého školství je proto prioritou nejenom pro všechny vyspělé země světa, ale i pro samotná globální města.

Zlepšování podnikatelského prostředí, celkové svobody a zvyšování vzdělanosti obyvatel je osvědčenou cestou k ekonomické prosperitě.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená